Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

MİTSUBİSHİ TÜRKİYEYE BAZI YENİ MODEL GETİRMEK KONUSUNDA TEREDDÜTLÜ

Otomotiv üreticileri, Türkiye’de bir gecede artan Özel Tüketim Vergisi’nin ardından bazı yeni araçlarını Türkiye’ye getirmekte tereddüt edi...

Otomotiv üreticileri, Türkiye’de bir gecede artan Özel Tüketim Vergisi’nin ardından bazı yeni araçlarını Türkiye’ye getirmekte tereddüt ediyor. 

Mitsubishi Outlander’in yeni hibrid modeli PHEV’in tanıtımı için Barcelona’ya giden Temsa Motorlu Araçlar Müdürü ve Mitsubishi Türkiye Müdür Vekili Eşref Zeka, şu an Mitsubishi Outlander’in Türkiye’de yaklaşık 120 bin liraya satıldığını, Outlander’in hibrid modeli PHEV’i Türkiye’ye getirmeleri halinde en az 180 bin liraya satmaları gerektiğini belirterek, “Bu fiyata arabayı getirmemiz cazip değil. 

Aracı tanıtıyoruz ancak getirmemiz için vergilerin düşmesi gerek.” değerlendirmesinde bulundu. 2,0 motor araç hem benzinle hem elektrikle çalışabiliyor. Şarjı bitince benzinli moda geçen araç, sürüş esnasında kendisini şarj etmeye devam ediyor. 5 saatte tamamen şarj edilebilen, 30 dakikada hızlı şarj ile yüzde 80 doldurulabilen araç 5 yıla ve 100 bin kilometreye kadar garanti kapsamında. 

Çevreye zararı 100 kilometrede 44 gram olduğu için Avrupa’da teşvik edilen araç İsveç, Norveç ve İsviçre’de 6 binin üzerinde sattı. Sadece Hollanda’da ise satış rakamı 8 bini geçti. Yıllık 50 bin üretim planladıklarını söyleyen Mitsubishi Avrupa Kurumsal İletişim Müdürü Daniel Nacoss, Türkiye’ye ne zaman geleceği hakkında net bir tarihin olmadığını belirterek, “Ancak Türkiye Mitsubishi için Almanya, İngiltere, Hollanda, İsrail’den sonra beşinci büyük pazar konumunda. 

Türkiye’de zenginleşme sürüyor ve araba alımını olası kriz ihtimali pek düşürmez.” dedi. Mitsubishi Türkiye Müdür Vekili Eşref Zeka da bu kanaatte. “Elbette ki taleple yaşanacak bir düşüşten bahsedemeyiz ancak vergi sistemi daralmayı zorunlu kılıyor. 

Yeni ÖTV zamları ilk 6 alda daralmayı beraberinde getirecek. Bu sebeple pazarda 650-670 bin civarında binek-ticari aracın satılacağını tahmin ediyoruz.” diyen Zeka, vergilerde bir iyileştirmeye gitmenin gerekli olduğunu ifade etti. Mitsubishi, 2013’te Avrupa pazarında yüzde 10 büyüdü. Şirketin sattığı araç ise 108 bini buldu.zaman

Hiç yorum yok