Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE MİNİVAN SAVAŞI

Minivan pazarı, yeni modeller ve güncellenen araçlarla büyümeye devam ediyor. Geniş iç mekanları, yüksek sürüş pozisyonu ve cimri motorları...

Minivan pazarı, yeni modeller ve güncellenen araçlarla büyümeye devam ediyor. Geniş iç mekanları, yüksek sürüş pozisyonu ve cimri motorlarıyla dikkat çeken MPV’lerin ilk sırasında Dacia Lodgy var. 

Ferah iç mekanı ve geniş bagajlarıyla otomotiv sektörünün aileleri hedef alan üyeleri minivanlar (MPV), son dönemde pazara giriş yapan yeni markalar ve güncellenen modellerle genişlemeye devam ediyor. 

5 ve 7 kişilik versiyonları bulunan MPV’ler, standart otomobillere göre yüksek tavan, geniş iç mekan ve arazi araçlarını andıran sürüş pozisyonlarıyla keyifli yolculuklar vadediyor. 

Pazara yeni giren Dacia Lodgy, Fiat 500L ve Ford B-Max gibi modellerle genişleyen MPV pazarı, makyajlanan Renault Scenic ailesi ve yenilenen Citroen C4 Picasso gibi iddialı oyuncularla hiç olmadığı kadar popüler hale geldi. Geçen yıl 19 bin adedi bulan pazarın lideri Lodgy oldu. 6 kişilik de oluyor 

FORD C-MAX: MPV pazarının iddialı modellerinden Ford C-Max, 4 bin 332 adetlik satış rakamıyla ikinci sırayı aldı. Benzinli ve dizel motor seçenekleri bulunan aracın başlangıç fiyatı 59 bin 170 lira olarak belirlenmiş. Standart ve Grand (7 kişilik) versiyonları bulunan aracın uzun modelinde çift sürgülü kapı kullanılıyor. 

Modüler yapı sayesinde iç mekanı 6 kişilik yapmak da mümkün. Sınıfının zirvesinde Dacia Lodgy Rumen üretici Dacia’nın MPV pazarına giriş yaptığı modeli Lodgy, geçen yıl üst düzey bir performans sergiledi. 

2013’ü 6 bin 707 adetlik satış rakamıyla kapatan marka, rakiplere göre makul fiyatı ve tasarruflu dizel motoruyla dikkat çekiyor. Araçta kullanılan 1.5 litrelik dizel ünite, 90 beygir güç ve 4.2 litre tüketiyor. 43 bin 300 liradan başlayan fiyatlarla satılan aracın hem 5 hem 7 kişilik versiyonu bulunuyor. 

RENAULT SCENIC 
5 kişilik versiyon tercih ediliyor Fransız otomotiv üreticisi Renault, yeni marka yüzünü Scenic ailesine nakletti. Daha sportif bir hale gelen tasarım, geçen yıl 930 adetlik satış getirdi

Aracın standart versiyonu geçen yıl 610, Grand (7 kişilik) versiyonuysa 320 adetlik satışa ulaştı. Sadece 1.5 litrelik dizel (110 beygir) motorla satılan aracın başlangıç fiyatı 59 bin 300 lira. Araçta 6 ileri manuel ve 6 ileri EDC otomatik şanzıman seçenekleri sunuluyor. 

FORD B-MAX 
Direksiz otomobil ilk 4’te Ford’un minivan ailesinde giriş versiyonu olan B-Max de kısa sürede başarılı satış rakamlarına ulaşan araçlar arasında. Geçen yılı 1775 adetlik satış rakamıyla kapatan aracın başlangıç fiyatı 49 bin 610 lira olarak belirlenmiş. 

Hem benzinli hem dizel motorlarla satılan araç sadece 5 kişilik karoserle sunuluyor. B sütunu ön ve arka kapılara yerleştirilen araç, bu sayede tüm kapıları açıldığında başka hiçbir araçta görülemeyecek kadar geniş bir alan ortaya çıkıyor. 

FİAT 500 L 
Hem MPV hem crossover Fiat 500 ailesinin crossover ile MPV arasında kalan versiyonu 500 L, 2 bin 558 adetlik satışla kısa sürede pazarda 3’üncülüğe yerleşti. 

Dizel ve benzinli motor seçenekleri sunulan araç 48 bin 320 liradan başlayan fiyatlarla satılıyor. Sadece 5 kişilik oturma düzeniyle satılan aracın yakında 7 kişilik 500 Living versiyonu da pazarda yerini alacak.BUGÜN

Hiç yorum yok