Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

KARSAN LONDRA İÇİN ELEKTRİKLİ TAKSİ HAZIRLADI

Daha önce New York Belediyesi’nin “Geleceğin Taksisi” ihalesinde Ford ve Nissan ile birlikte finale kalan, ancak elenen Karsan, bu kez de L...

Daha önce New York Belediyesi’nin “Geleceğin Taksisi” ihalesinde Ford ve Nissan ile birlikte finale kalan, ancak elenen Karsan, bu kez de Londra’nın yeni elektrikli taksisi için yarışıyor .


Karsan, bu amaçla hazırladığı sağdan direksiyonlu model çalışmasını, Londra’da düzenlenen bir organizasyonla Belediye Başkanı Boris Johnson’a tanıttı ve büyük beğeni topladı.

Londra Belediye Başkanı Johnson’ın “Hava Kalitesi Stratejisi” çerçevesinde, 2018 yılından itibaren Londra’daki geleneksel siyah taksilerin elektrikli motora sahip olması yönündeki kararıyla başlayan yarış çerçevesinde, aralarında Karsan’ın da bulunduğu firmalar, konsept hazırlıklarına girişti. 

Bu anlamda Nissan, Mercedes ve Karsan, hazırladıkları prototipleri Londra’daki çeşitli organizasyonlarda ve test sürüşlerinde tanıtmaya başladı.

Milliyet'in haberine göre, V1 konseptinin sağdan direksiyonlu ve elektrikli bir versiyonunu hazırlayan Karsan, geçen yıl haziran ayında araştırma ve danışmanlık şirketi Frost&Sullivan’ın düzenlediği “Kentsel Hareketlilik Konferans”na davet edilmiş, en ve konferansın ikinci günü de aracı tanıtmıştı.

2018'DE YOLLARDA OLACAK 
Londra’da dün düzenlenen etkinlikte, söz konusu elektrikli prototip V1’in yanı sıra kentin ünlü “siyah taksi”si (black cab) de göz önünde bulundurularak tasarlanan üç farklı maketi de sergileyen Karsan, bu araçları “Sıfır Emisyonlu Londra Taksisi Tanıtım Organizasyonu”nda Belediye Başkanı Johnson’ın beğenisine sundu. 

Karsan’ın yanı sıra Frazer-Nash, Nissan, London Taxi Company ve Mercedes de araçlarını sergiledi.Başkan Johnson, Karsan’ın Concept V1 taksi prototipini kapsamlı bir şekilde incelerken, direksiyonuna oturarak poz vermeyi de ihmal etmedi ve beğenisini belirtti. 

Johnson, Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, Başkan Vekili Claude Nahum, Murahhas Aza Jan Nahum, CEO Murat Selek ve Hexagon Studio Genel Müdürü Tolga Doğancıoğlu’dan da bilgi aldı. Başkan, yeni taksilerin 1 Ocak 2018’den itibaren lisans almaya başlayacağını, araçların özellikle kentin hava kirliliği değerlerinin en kötü olduğu bölgelerde elektrikle çalışabilmesi gerektiğini söyledi.

İNGİLİZLER İLE ORTAKLIK 
Karsan ve tasarım şirketi Hexagon Studio, yeni taksi konseptinin gelişiminde Londra’nın prestijli tasarım şirketi Royal College of Art (RCA) ile işbirliği yapıyor. Elektrikli ve içten yanmalı motor gibi alternatif seçenekler sunan V1, engelli erişimine de sahip olacak.

Hiç yorum yok