Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YERLİ OTOMOBİLİN 500 RAKİBİ VAR

OSD Başkanı Kudret Önen, Türkiye’de satılan 1.6 litre ve altındaki motor hacmine sahip otomobil sayısının 500’ü bulduğunu belirterek, yerli...

OSD Başkanı Kudret Önen, Türkiye’de satılan 1.6 litre ve altındaki motor hacmine sahip otomobil sayısının 500’ü bulduğunu belirterek, yerli otomobilin bununla rekabet etmesinin zor olduğunu söyledi. 


Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen, Türkiye otomotiv pazarında satış başta olmak üzere tüm rakamların pozitif olduğunu, tek sorunun hafif ticari araçta yaşandığını söyledi. 

Türkiye’nin, Avrupa’nın en büyük hafif ticari üreticilerinden olduğunu, bu alanda uzmanlaştığını vurgulayan Önen, “Elimizdeki çok ciddi değerin kıymetini hatırlamalıyız. 

Yapılan vergi artışı, K2 belgelerinin fiyatlarının 600 liradan 2 bin 200 liraya çıkarılması ve kullanım sırasında karşımıza çıkan zorluklar, bu araçların satışlarını ciddi miktarda düşürdü” dedi. Türkiye’de otomobil üretmek için daha fazla satış olması gerektiğini vurgumayan Önen, şöyle devam etti: 

Yerli için şartlar oluşmadı “Oysa ticari araçta zaten rekabetçi şekilde üretim yapıyoruz. Bu yanlış fark edilmeli. Pazar otomobile kaydı fakat Türkiye’de satılan otomobillerin yüzde 78’inin ithal. Bu da sektörün cari açığını büyütüyor. 

Geçen yıl 319 milyon dolar açık vermiştik. Bu yıl daha şimdiden 1.1 milyar dolar eksideyiz. Yerli araç için de yeterli koşullar oluşmadı ki kimse girmedi. Yeterli adet yakalandığında zaten bunu Türkiye yapacaktır. Fakat Türkiye’de satılan 1.6 litre ve altında hacme sahip otomobil seçeneği 500’ü geçiyor. Yerli aracın bu rakamı yakalaması zor.” BUGÜN GAZETESİ