Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

YENİ SEAT TOLEDO B SEDAN PAZARINA HIZLI BİR GİRİŞ YAPTI

Yeni seat toledo Kaliteli ve temiz işçiliği, zengin donanımı ve tutumlu dizel motoruyla araç, pastadaki büyük payın peşinde Otomotiv ...

Yeni seat toledo Kaliteli ve temiz işçiliği, zengin donanımı ve tutumlu dizel motoruyla araç, pastadaki büyük payın peşinde

Otomotiv pazarının son dönemdeki parlayan yıldızı B-sedan pazarı. Daha önceleri Fransızlar’ın hakimiyetinde olan pazar, ciddi rakip sayısının artmasıyla birlikte altın çağını yaşıyor bile denebilir. Bu pazarın en yeni oyuncularından olan Seat Toledo, kaliteli iç mekanı ve işçiliğiyle zirveyi hedefliyor. 

550 litrelik bagaj İspanyol markanın önceki nesliyle kompakt sınıfta yer alan modeli Toledo, artık B segmentinde mücadele ediyor. Sadece bir tasarıma sahip olan araç, temiz çizgileri ve şık detaylarıyla dikkat çekiyor. 

Yalın tasarım, iç mekanda da devam ediyor. VW Grubu’nun diğer üyelerinden de tanıdık olan parçalarla şekillendirilen kokpit, sert malzeme kullanımına rağmen kaliteli hissettiriyor. Yaklaşık 4.5 metrelik uzunluk ve 2.6 metrelik aks aralığı, iç hacim hakkında bilgi veriyor. 

Önde ve arkada sunulan yaşam alanı son derece ferah. Hatchback araçlar gibi camla birlikte açılan bagaj kapağının ardında, 550 litrelik, iddialı bir hacim ortaya çıkıyor. Fiyatlar 36 bin 900 liradan başlıyor Türkiye’de 36 bin 900 liradan (1.2 litrelik benzinli) başlayan fiyatlarla satılan Toledo, Style donanımı ve 1.6 litrelik TDI seçeneğiyle konuğumuz oldu. 

Ürün gamının en pahalısı olan bu seçenek için 48 bin 800 lira ödemek gerekiyor. Rakiplerden yüksek olan bu fiyat, sunulan kalite ve geniş bagaj sayesinde görmezden gelinebilir. 

Syle’da ABS, ESC, EBA, 6 hava yastıkları, dönüşe duyarlı sis farları, otomatik klima, 16 inç alaşım jantlar, park sensörü, Cruise Control, yokuş kalkış desteği gibi uzun bir liste sunuluyor. 

Menzil 1250 kilometre Per­for­mans ola­rak bek­len­ti­le­ri kar­şı­la­yan araç, tü­ke­tim­de de id­di­alı. Fab­ri­ka ve­ri­le­ri­ne gö­re 4.4 lit­re olan or­ta­la­ma tü­ke­ti­mi, bi­zim aşı­rı dur-kalk tra­fi­ği­ne gir­me­den geçtiğimiz par­kur­da sa­de­ce 0.3 lit­re aş­tık. Sa­kin sü­rüş­le­r­de tü­ke­ti­mi 4 lit­reye kadar dü­şür­mek müm­kün. 

55 lit­re­lik de­poy­la men­zil 1250 ki­lo­met­re. Çok daha güçlü hissettiriyor Türkiye’de 2’si benzinli olmak üzere toplam 3 motor seçeneğiyle satılan araç, bize 1.6 litrelik TDI versiyonuyla konuk oldu. 

VW Grubu’nun yeni dizeli, aracın 1.2 tonun altında kalan ağırlığıyla başarılı bir grafik çiziyor. 105 beygir güç ve 250 nm tork üreten ünite, aracı 10.4 saniyede 0’dan 100 km/s sürate ulaştırıyor. Saatte 190 kilometrelik son sürat de başarılı. 

Kısa bir süre önce otomatik vitesli seçeneği satışa sunulan araç, bize 5 ileri manuel şanzımanla konuk oldu. Hafif kemikli geçişleriyle performanslı kullanıma teşvik eden şanzıman, keyif veriyor. 

Aracın yol tutuş performansı da beğenimizi kazandı. Oldukça dengeli bir yapı sergileyen araç, güven veren bir sürüş ve frenlere sahip.GÖKHAN KARA BUGÜN GAZETESİ