Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TOYOTA’YA ÇEVRESEL KATKILARINDAN DOLAYI BÜYÜK ONUR

Toyota’nın sürdürülebilir bir toplumu desteklemek adına geri dönüşüm ile ilgili yaptığı çalışmalar Japonya Başbakanlığı tarafından onurland...

Toyota’nın sürdürülebilir bir toplumu desteklemek adına geri dönüşüm ile ilgili yaptığı çalışmalar Japonya Başbakanlığı tarafından onurlandırıldı. 

Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı 3R Geliştirme Konseyi’nin düzenlediği 3R “Reduce, Reuse, Recycle” (Azaltım, Yeniden kullanım, Geridönüşüm) Ödüllerinde, 2013 Başbakanlık Ödülü’ne Toyota ve Toyota Tsusho A.Ş. layık görüldü. 

Ayrıca, Japonya Sanayide Çevre Yönetimi Derneği tarafından Toyota ve Sumitomo Electric Industries Ltd.’ye kaynakların en verimli biçimde kullanılmasından ve geri dönüşüm teknolojilerinden dolayı “Metal Geri Dönüşüm Ödülü” verildi. 

Toyota, seri üretimin yansımalarına cevap veren ilk otomobil üreticilerinden biri olarak dikkat çekiyor. Toyota Motor Company dahil olmak üzere 17 şirketten oluşan Toyota Grubu, sorumluluk anlayışıyla geri dönüşümü geniş bir yelpazeye yayarak üstün teknolojiler ve geliştirdiği sistemleriyle de öne çıkıyor. 

Otomotivde çevreci çalışmalara 1970’li yıllarda başlayan Toyota, bugün 5,7 milyon hibrit araç satışıyla dünyada lider durumda. Hibrit araçların bilinen düşük CO2 emisyonu ve yakıt verimliliği avantajlarına ilave olarak Toyota, hibrit araçların elektrik motorlarında bulunan mıknatıs ve kullanılmış NiMH (Nikel Metal Hibrit) akülerin geri dönüşümünde de öncülük etmekte. 

Geri dönüştürülebilen NiMH Akü Toyota, hibrit teknolojisinde 1998 yılından bu yana, yaklaşık 30 bin NiMH aküyü geri dönüştürdü. Bu rakam, Japonya'daki tüm hibrit araçların yüzde 80'ine eşdeğer. 

Motor Mıknatısı ile Geri Dönüşüm Toyota, 2012 yılında, dünyada ilk defa bulunan bir sistemle neodimyum ve disporsiyum elementlerinin geri dönüşümünü sağlayarak, nadir bulunan bu iki elementi hibrit motor mıknatıslarında kullandı. 

Toyota hibrit olmayan araçlarda kullanılan ve doğada kısıtlı bulunan elementleri geri dönüştürmek için de yoğun bir çalışma içinde. 2010 yılında tungsten elementini geri dönüştürmek için Sumitomo Electric Industries ile ortak bir çalışmaya giden Toyota, bugüne kadar, 75 ton tungsten elementi geri dönüştürdü.