Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

EN ÇOK OTOMOBİL OLAN İLLERİMİZ

Trafikte dolaşan 17 milyonun üzerindeki taşıtın yarısından fazlasını otomobiller oluşturuyor. Fakat şehirlerin coğrafi yapıları ve geçiş ka...

Trafikte dolaşan 17 milyonun üzerindeki taşıtın yarısından fazlasını otomobiller oluşturuyor. Fakat şehirlerin coğrafi yapıları ve geçiş kaynakları tercihleri etkiliyor. 


Bazı illerde traktör sayısı otomobili bile katlayabiliyor... Otomobil, lüks bir tüketim aracı olarak başladığı macerasını, yaşamın ‘olmazsa olmaz’ları arasına girerek yeni bir boyuta taşıdı. 

Gerek özel kullanım gerek ticari hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelen motorlu taşıtlar, bir ihtiyaç haline gelmesi sebebiyle pek çok farklı sınıf ve kullanım alanına ayrıldı. 

Şehirlerin geçim kaynakları bile, kullanılan araç tipini birebir etkiler hale geldi. Şırnak’ı sınır şekillendirdi Örneğin sınır ticaretinin yoğun yaşandığı Şırnak’ta kayıtlı 28 bin 712 araç bulunuyor. Bu araçların sadece 3 bin 250’si otomobilken, şehirdeki kamyon sayısıysa tam 14 bin 106’yı buluyor. 

Aynı şekilde tarım ve hayvancılığın yoğun şekilde yapıldığı Ardahan’da traktörlerin sayısı, otomobil sayısının 2 katından fazla. İşte Türkiye’nin yollarındaki araçlar: Otobüste Kocaeli önde *Otomobil tercihinin en yoğun olduğu il başkent. Ankara’ya kayıtlı araçların yüzde 72,2’si otomobil. Şırnak’ta ise kayıtlı araçların sadece yüzde 11,4’ü otomobil. 

*Yüzde 12,3’le minibüs oranının en yüksek olduğu şehir Hakkari. En az minibüs kullanan ise yüzde 1,1 ile Burdur. *Kocaeli, yüzde 3,1’lik oranla otobüs kullanımının en yaygın olduğu il. Ardahan’a kayıtlı araçlarınsa sadece yüzde 0,3’ü bu türde. 

Zorlu arazi şartlarıyla mücadele eden Rize, yüzde 39,8’le en fazla kamyonet kullanan şehir. Kilis ise tam tersine, yüzde 6,5 ile bu araçları en az tercih eden il. Rize traktörü sevmiyor 

Trafiğe kayıtlı taşıtlar arasında kamyonların en yoğun olduğu il yüzde 48,9’la Şırnak. Muğla ise yüzde 2’yle kamyon oranının en az olduğu şehir. 

Motosiklet kullanımında bir numara Kilis. Şehirdeki araçların yüzde 52,8’i motosiklet. Bitlis ise yüzde 1,7’lik oranla bu aracı en az tercih eden il. Ardahan’da kayıtlı araçların yüzde 53,4’ü traktör. Rize ise yüzde 0,1 ile bu araç türünü en az tercih eden şehir. 

17 milyon 579 bin araç yolda TÜ­İK ve­ri­le­ri­ne gö­re Tür­ki­ye­’de tra­fi­ğe ka­yıt­lı araç sa­yı­sı 17 mil­yon 579 bin 349’a ulaş­tı. Bu ra­ka­mın yüz­de 51,3’ü­nü oto­mo­bil, yüz­de 16,4’ü kam­yo­net, yüz­de 15,3’ü mo­to­sik­let ve yüz­de 8,8’i de trak­tör. GÖKHAN KARA - BUGÜN GAZETESİ