Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TAVANI BAHÇELİ OTOBÜSLER GELİYOR

İspanyol peyzaj sanatçısı Marc Granen’in geliştirdiği sistem şimdiden dünyanın ilgisini çekmiş durumda.  Günümüzün giderek betonlaşm...

İspanyol peyzaj sanatçısı Marc Granen’in geliştirdiği sistem şimdiden dünyanın ilgisini çekmiş durumda. 


Günümüzün giderek betonlaşmış ve yeşil alanları daralmış şehirlerine yeni bir “soluk” getirmeyi planlayan çevre dostu yeşil otobüsler, tavanlarındaki "mini bahçe" sayesinde havadaki karbonmonoksiti temizlerken, yaydığı oksijenle etrafa nefes aldırıyor. 

7 santimetre kalınlığındaki hidroponik köpükten oluşan platforma yerleştirilen "mini bahçe" otobüsün klima sistemi tarafından sulanıyor. 

 Platformun içerisindeki hidroponik köpük, bahçenin canlı kalması için gereken nemi bünyesine alırken, yağışlı havalarda da yağmur suyunun tahliye edilmesine yardımcı oluyor. 

Şu anda İspanya'nın turistik bölgesi Girona’da faaliyet gösteren otobüsünün mucidi Marc Granen, çevre dostu otobüslerini ülkenin en büyük kentlerinden Barselona'ya taşımak için bir otobüs firmasıyla görüşmeler yaptığını söyledi. 

3.5 DERECE DÜŞÜRÜYOR 
İspanyol peyzaj sanatçısı Granan, otobüsün çatısındaki "mini bahçe"nin yaz aylarında otobüsün içerideki sıcaklığı 3.5 derece düşürdüğünü de belirtti. NTVMSNBC