Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

BENZİN ZAMLARINDAN BUNALAN LPG YE YÖNELİYOR

Yapılan son zamla, İstanbul'da 4,92-4,94 liradan satılan 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi 5,07-5,09 liraya yükseldi.  Otogaz f...

Yapılan son zamla, İstanbul'da 4,92-4,94 liradan satılan 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi 5,07-5,09 liraya yükseldi. 

Otogaz fiyatları ise Temmuz ayı itibariyle 2,56 liradan satılıyor. Bu durum araç sürücülerinin yüksek fiyatlardan dolayı LPG'ye yönelmesine neden oldu. 

TASARRUF ORANI YÜZDE 40 
LPG (Otogaz) ustası Nejat Ay, LPG'nin çok temiz olduğunu ve benzine oranla yüzde 40 daha fazla tasarruf sağladığını söyledi.
 Ay, LPG kullanacakların şu hususlara dikkat etmesi gerektiğini vurguladı: 

 "LPG işini merdiven altı yapanlar da var. Bayisi olmadığı halde bazı parçaları takabiliyorlar. Onlardan uzak durmak lazım.

 'TSE BELGESİ OLMALI' TSE belgesi olmayan firmalar da LPG takabiliyor, bunlara dikkat etmek gerekir. Bir diğer nokta da bu işi iyi yapan, kaliteli yerleri tercih etmek gerekir. Kaliteli malzeme ve işçilik her zaman ön planda olmalı." 

Günümüzde artık fiyat bakımından sonra insanların en fazla dikkat ettiği nokta LPG'nin çevre kirliliği yaratıp yaratmadığı. 

Sıvılaştırılmış petrol gazı anlamına gelen LPG, tasarruflu olmasının yanı sıra çevre kirliliğini de önemli ölçüde azaltıyor. LPG'nin azot oksit salınımı en düşük olan otomotiv yakıtı olması tercih nedenlerinden sadece biri. 

Diğer enerji kaynaklarına göre her yere taşınabilir olması nedeniyle çok geniş bir kullanıma sahip. Ayrıca diğer yakıtlarla kıyaslandığında kilogram başına daha fazla enerji üretiyor. Türkiye'nin enerji ihtiyacının yaklaşık %35'lik kısmı LPG ile karşılanıyor. 

BAKIM MALİYETİ 
Bakım olarak filtrelerin ve kelepçelerin değişimi için 10-15 bin civarında maliyet ortaya çıkıyor. Genel olarak her araca uygulanıyor. 

PEKİ LPG KULLANIMINDA NE DURUMDAYIZ? 
Türkiye'de LPG'nin pazar payı yüzde 12. Ayrıca Türkiye, LPG kullanımı açısından dünyanın en büyük 14'üncü LPG pazarı haline geldi, Avrupa'da ise 3'üncü sırada yer alıyor. 

Türkiye, endüstriyel kullanımda dünyada 17'nci, Avrupa'da ise 5'inci büyük pazar konumunda.NTVMSNBC