Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

FORD FİESTA YA YENİ TASARIM

Fiesta, makyajla birlikte gelen 1.6 litrelik motor ve çift kavramalı otomatik vites seçeneğiyle boyundan büyük işler başarıyor.  105 ...

Fiesta, makyajla birlikte gelen 1.6 litrelik motor ve çift kavramalı otomatik vites seçeneğiyle boyundan büyük işler başarıyor. 

105 beygirlik ünite hem performanslı hem de tasarruflu. Ford, B sınıfındaki temsilcisi Fiesta’ya yüz nakli yaptı. Aston Martin modellerini andıran yeni tasarımla birlikte, buna ayak uydurabilecek bir motor ve şanzıman ikilisi de seçenekler arasına eklendi.

Markanın1.6 litrelik emektar motoru, çift kavramalı otomatik vites Powershift ile performans ve tasarruf dengesini başarılı şekilde sağlama iddiasında. 

İşçilik başarılı Bu hafta konuğumuz olan Fiesta, yeni ön ızgarasıyla hemen ayırt ediliyor. Dev ızgara öne doğru çıkarılarak sportif bir görünüm sağlayan marka, bolca kullandığı kromaj kaplamayla çok daha elit bir tasarıma ulaşmış. 

Profil ve arka tasarımda rahatlıkla fark edilemeyecek kadar küçük dokunuşlar yapılırken, iç mekanda da yeni bir otomobil olduğunu hissettirebilecek değişiklikler tercih edilmemiş. Şık iç mekanda her şey yerli yerinde. 

Sony markalı ses sistemi hem kalite hem görsel olarak oldukça başarılı. Zaten kokpitin genel anlamda kalite ve işçiliği sınıf standartlarının üzerinde. 

Ön bölümde sürücü ve yolcu için bolca yer bulunurken arka bölümde yeterli alan oluşturulmuş. 33 bin liradan başlıyor Aracın kalbinde 1.6 litrelik benzinli motor görev yapıyor. 105 beygir güç ve 150 nmtork üreten bu motor, sadece 1098 kilogramlık aracı oldukça atik şekilde hızlandırıyor. 

0’dan 100 km/s sürate 10.5 saniyede ulaşan aracın, saatte 184 kilometrelik sürate kadar nefesi kesilmiyor. Şanzımanın hızlı geçişleri performansa olumlu katkı sağlıyor. Powershift genel manada oldukça sessiz ve akıcı geçişlere sahip. 

Zengin bir donanım listesiyle satılan Fiesta’nın başlangıç fiyatı 33 bin 260 lira (1.25 litrelik benzinli motor) olarak belirlenmiş. Dizel içinse en az 42 bin 95 lira ödemek gerekiyor. Bize konuk olan1.6 Powershift versiyonsa, en zengin donanımı Titanium’la bile 41 bin 25 liradan satılıyor. 

Başarılı performansa rağmen tüketim, yüzleri güldürecek kadar başarılı. Fabrika verilerine göre 100 kilometrede ortalama 5.9 litre tüketen araç, kilometrede 29 kuruş harcıyor. Bizim kullanımımızda da 6.2 litrelik ortalamayı yakalamamız aracın potansiyelini gözler önüne seriyor. 

6 ileri Powershift’in mümkün olduğunca çabuk üst viteslere geçmesinin ve devri düşük tutmasının tüketime etkisi büyük. Yola en iyi o tutunuyor 

Tüm Ford markalı araçların ortak özelliği olan başarılı yol tutuş ve net direksiyon sistemi Fiesta’da da kendine yer buluyor. Sınıfının en başarılı yol tutuş özelliklerini sergileyen araç, tepkileri net direksiyon sistemiyle keyifli bir sürüş vadediyor. 

Zorlandığında arkasını hafifçe bırakan araç rahatlıkla kontrol edilebiliyor ve viraj performansı da son derece başarılı. GÖKHAN KARA/BUGÜN GAZETESİ