Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

SKODANIN AMİRAL GEMİSİ SUPERB YENİLENDİ

Skoda model yelpazesinin “amiral gemisi” olan ve 2001 yılından bu yana orta üst sınıfın standartlarını yeniden belirleyen Superb, şimdi dah...

Skoda model yelpazesinin “amiral gemisi” olan ve 2001 yılından bu yana orta üst sınıfın standartlarını yeniden belirleyen Superb, şimdi daha çekici bir hale getirildi. 

İç mekanı esaslı bir şekilde yeniden geliştirilen Superb, yenilikçi teknik özelliklere kavuşurken, yüzde 19’a varan oranlarda daha düşük yakıt tüketimi sunuyor. 

Temmuz ayının son haftası itibariyle tüm Türkiye’de satışa sunulacak olan Superb, yeni teknik donanımlarıyla da farklı müşterilere hitap etmeyi amaçlıyor. 

Çek üretici Skoda, model atağında Superb ile yeni bir aşama daha kaydediyor. Markanın çok satan modeli, yeni Skoda tasarım unsurlarıyla etkileyici bir görünüme bürünürken, yenilenen iç mekanı ve artırılmış teknik özellikleriyle de iddialı. 

Bununla birlikte tüm motor seçeneklerinde yakıt tüketimi yüzde 19’a varan oranlarda düşerken daha tutumlu bir araç haline geldi. Üstün yeni özellikler ile donatılan Superb Temmuz ayının son haftasından itibaren tüm Türkiye’de satışa sunulacak. 

Yeni Superb’in yıl sonuna kadar 2 bin 500 adet satılarak segmentinde yüzde 5’lik bir paya ulaşması bekleniyor. Skoda Superb’in, piyasaya sunulduğu 2001 yılından bu yana markanın “amiral gemisi” durumunda olduğunu belirten Skoda CEO’su Winfried Vahland, “Tasarımcılarımız ve mühendislerimiz, çok satan bu modelimizin yeniden tasarlanması ve daha çekici bir hale gelmesi için çok çalıştılar” diyor. 

Skoda’nın müşterilerine her zaman normalden daha fazla unsurlar sunduğunu vurgulayan Vahland, “Superb de kendi sınıfının üzerinde bir konfora sahip” ifadesini kullanıyor. Superb, bunu, arka sol kapının içine yerleştirilmiş şemsiye bölmesi gibi eşine ancak lüks sınıf modellerde rastlanabilecek unsurlar barındırarak yapıyor. 

Yenilenen Superb, yeni tasarım unsurlarıyla eskisinden daha kışkırtıcı bir otomobil haline gelirken, geliştirilmiş yakıt ekonomisi ve yeni teknik donanımlarla da farklı müşterilere hitap etmeyi amaçlıyor. Spurebr, geçen 12 yılda sunduğu geniş iç mekan, inanılmaz fonksiyonellik, yüksek konfor, üst düzey güvenlik donanımları ve zerafet gibi unsurları da bir adım ileriye taşıyor. 

Superb, yeni Skoda tasarımının unsurlarını taşıyor Yenilenen Superb, orta üst sınıfa yeni bir enerji getiriyor. Araç, tamamen yeni bir ön ve arka tasarımın yanı sıra yenilenen iç mekanıyla dikkat çekiyor. 

Markanın tasarım dili, Skoda’nın en çok satan modelinde de kendisini gösteriyor. Aracın yeni tasarımı belirgin çizgiler, kusursuz kalite ve dengeli orantılarla şekillendirildi. Aracın ön bölümü, A sütununa kadar yeniden tasarlandı. Radyatör ızgarası, logo, ön farlar ve sis lambaları, tampon, ön çamurluk ve motor kaputu tamamen yeni. Skoda logosu motor kaptunun merkezinde konumlandırıldı. 

Tamamen yeniden tasarlanan ön farlar yeni Superb’in farklı bir yüze sahip olmasını sağladı. Superb, ilk kez LED teknolojili gündüz farlarının entegre edildiği bi-xenon farlara ve LED teknolojili sinyal lambalarına sahip oldu. Aracın arka bölümü de tamamen yeniden tasarlandı. 

Bu tasarımda akıcılık, berrak ve kusursuz bir örünüm sağlanırken, her unsurun yerli yerinde görünmesine özen gösterildi. Arka lambaların girintileri yeniden biçimlendirilirken, C-şeklindeki stop lambaları da artık daha parlak ışık saçıyor. 

Bunun nedeni de, söz konusu bölümde ilk kez standart olarak LED teknolojisine yer verilmesi. Ayrıca hatchback ve Combi versiyonların bagaj kapaklarının alt kısımlarında kullanılan üçgen formlu çizgiler de, Skoda’nın yeni tasarım felsefesinin kusursuz yansımaları olarak ön plana çıkıyor.

 Superb’de kullanılmaya başlanan Metal Gri ve Ay Beyazı metalik boya seçenekleri, aracın dış tasarımına farklılık katan unsurlar oldu. Bununla birlikte araçta artık yeni alaşım jant seçenekleri de sunulmaya başlandı. 

Superb’in hatchback versiyonunda kullanılan ve patenti Skoda’ya ait olan akıllı Twindoor bagaj kapağı sistemi, yenilenen versiyonda da yerini korudu. Bagaj kapağının iki değişik şekilde açılmasına olanak tanıyan bu sistem sayesinde kullanıcılar, isterlerse sadece bagaj bölümünü isterlerse de arka cam ile birlikte kapağın tamamını açabiliyor. 

Yenilenen Superb’de bu sisteme kullanım kolaylığı getirildi ve her bir kapak için ayrı bir düğme yerleştirildi. Superb’in iç mekanı da yenilendi. 

Yeni üç ve dört kollu direksiyon simidi seçenekleri sunulmaya başlanırken, koltuk döşemelerinde yeni kumaşlar, renk seçenekleri ve desenler kullanıldı. Superb’in inanılmaz kapasitesi rakipsiz Superb’in hatchback ve Combi versiyonları, sınıflarının en geniş bagaj hacmini ve arka koltuktaki yolculara en fazla diz mesafesini sunan araçlar olmaya devam ediyor. 

Bu sınıfta başka hiçbir araç, yolcularına, Superb’in arka koltuktaki ferahlığını sunamıyor. Aracın arka koltuğunda oturanlar için 157 milimetrelik bacak mesafesi ayrılmış. Ve tamamen yeni bir özellik sayesinde, artık arka koltuklarda yolculuk etmek artık daha konforlu bir hale geliyor. 

İlk kez ön yolcu koltuğunun, arka koltuktaki yolcular tarafından elektrikli olarak ayarlanmasına olanak tanıyan bu özellik, isteğe bağlı olarak yeni Superb’de yerini alıyor. 

Ayar düğmeleri ön yolcu koltuğunun içe bakan kısmında yer alırken, arka koltuktaki yolcular tarafından rahatça kullanılabiliyor. Superb’in yükleme bölümü de kesinlikle rakipsiz. Hatchback versiyonun temel yük kapasitesi 595 litre, Combi’ninki de 633 lt. Her iki aracın bagaj hacimleri, arka koltukların yatırılmasıyla 1.700 ve 1.865 litreye yükseltilebiliyor.

Yenilenen Superb, hiç kuşkusuz sınıfının en zeki üyesi. Aracın her yanında pratik unsurlarla karşılaşmak olası. Arka sol kapının içinde bulunan şemsiye bölmesine ilaveten, aracın arka ve ön kısımlarında sayısız eşya saklama seçenekleri mevcut. 

Orta konsoldaki “jumbo box”, kapı içlerindeki eşya gözleri, koltukların altındaki çekmeceler, geniş torpido gözü, gözlük saklama bölümü ve arka koltukların ortasında eşya saklama gözü de bulunan katlanabilir kol dayanağı dikkatli bir şekilde düşünülerek geliştirilmiş. 

Bu akıllıca unsurlar, bagajda da kendisini gösteriyor. Sadece devasa değil, aynı zamanda isteğe bağlı satın alınabilen çift taban, çamurlukların arkasında bulunan kilitlenebilir eşya bölmeleri, çanta askıları ve tutacakları, isteğe bağlı yük filesi gibi pratik unsurlara da sahip. 

Combi ise bunlara ek olarak araç çalışırken kendiliğinden şarj olabilen çıkarılabilir LED’li fener, elektrikli olarak açılabilen ve ayarlanabilen bagaj kapağı gibi özellikleriyle dikkat çekiyor. Düşürülen yakıt tüketimi ve emisyon değerleri Skoda Superb, motorlar ve sürüş sistemleri konusunda da bir adım ileri gidiyor. 

Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde dizel motorların yanı sıra 1.4 lt TSI 125 HP benzinli motorda standart olarak sunulan Start-Stop ve fren enerjisini geri kazanım sistemleri sayesinde yakıt tüketimi ve emisyon oranları yüzde 19’a varan oranlarda azaltıldı. 

Yüksek dişli vites oranları, düşük sürtünme direncine sahip lastikler, geliştirilmiş sürtünme katsayısı ve düşürülen ağırlıklar da, verimliliğin artırılmasındaki diğer etkenler oldu. Yenilenen Superb’de 4 benzinli ve üç de dizel motor seçeneği yer alıyor. 

Benzinli motor seçenekleri 125 HP’lik 1.4 TSI ile başlayıp, en güçlü seçenek olan 260 HP’lik 3.6 lt FSI’a kadar uzanıyor. 6 veya 7 ileri DSG şanzıman seçenekleri bulunurken, hatchback ve Combi’de 4x4 alternatifi de bulunuyor. Bu versiyonlarda dördüncü nesil Haldex diferansiyel kullanılmakta. 

Dizel motorların verimlilikleri ise önemli ölçüde gelişim gösterdi. Superb’in en güçlü dizel motoru olan 2.0 lt 170 HP’lik seçenek, 6 ileri manuel şanzıman ve önden çekişli versiyonunda 100 km’de sadece 4.6 lt yakıt tüketiyor. Bu da yüzde 19’luk bir azalma anlamına geliyor. 

Bu motor, ilk kez dört tekerlekten çekiş sistemi ve DSG şanzımanla da eşleştirildi. 1.6 lt 105 HP’lik TDI motorlu Superb hatchback’in GreenLine versiyonu ise, manuel vites kutusuyla en ekonomik dizel motor seçeneği konumunda. Bu motor, 100 km’de 4.2 lt tüketirken, CO2 emisyonları 114 yerine 109 g/km’ye düştü. 

Söz konusu 1.6 TDI motorun 6 ileri manuel şanzımanlı ve Greenline özelliklerine sahip olmayan versiyonuysa 100 km’de 4.5 lt yakıt tüketimi ve 117 g/km CO2 emisyonuyla dikkat çekiyor. Bu değer, eskisine göre yüzde 10’a varan bir düşüş anlamına geliyor. 

Superb hatchback’te kullanılan 2.0 lt TDI/140 HP dizel motorun, 6 ileri manuel vites kutusuyla yakıt tüketimi 100 km’de 4.6 lt olurken, eskisine göre 15’lik bir iyileşme sağlandı. AB ülkelerinde 1.4 TSI/125 HP’lik benzinli motor giriş seviyesini oluştururken, ilk kez start-stop ve fren enerjisi geri kazanım sistemleriyle donatıldı. 

Bu motorun 6 ileri manuel vites kutusuyla birlikte yakıt tüketimi de böylece 100 km’de 6.8 lt’den 5.9 lt’ye düştü. En üst seçenek olan 3.6 lt FSI motorlu 4x4 Superb hatchback ise 6 ileri DSG vites kutusuyla 100 km’de 9.3 lt yakıt tüketimine imza atıyor. 

Yeni nasil Otomatik Park Yardımcısı Skoda Superb’in konfor donanımları bir kez daha genişletildi. İlk kez Superb’de en son teknolojiye sahip Otomatik Park Yardımcısı kullanıldı. Yol şeritlerine parallel bir şekilde park etme ve park yerinden çıkma fonksiyonuna ek olarak, yeni sistem, artık dik olarak ve geri manevrayla park edebilmeye de olanak tanıyor. 

Bunun dışında araç, başka yenilikçi konfor donanımlarına da sahip. Örneğin Superb hatchback’te entegre güneş paneli bulunan elektrik kontrollü bir sunroof da bulunuyor. 
Bu sayede araç güneşli bir havada park halindeyken, söz konusu güneş panellerindeki enerjiyle çalışan bir ventilator, içerinin sıcaklığını böyle bir sisteme sahip olmayan araçlarınkine oranla yaklaşık 25 derece kadar düşürebiliyor. 

Superb Combi ise elektrikli açılabilen panoramic tavana sahip. Superb’de aynı zamanda sürücünün aracın kapılarını açması, kilitlemesi ve motoru çalıştırması için anahtar kullanmasına gerek bırakmayan otomatik KESSY (Anahtarsız Giriş, Çalıştırma ve Çıkış Sistemi) donanımı da bulunuyor. Modern Climatronic çift bölgeli klima sisteminin yanı sıra ısıtmalı ön ve arka koltuklar gibi özellikler de Superb’in konfor donanım seçenekleri arasında. 

Araçta dört modern ses ve navigasyon sistemi seçeneği bulunuyor; giriş seviyesi Swing radio ya da en üst alternative olan geniş 6.5 inçlik dokunmatik renkli ekranlı ve 30 GB belleğe sahip Columbus navigasyon. 

Beş yıldızlı güvenlik Superb aynı zamanda güvenlik konusunda da en iyiyi hedefliyor. 2009’da Euro NCAP’ten beş yıldız alan Superb, Avrupa’da standart olarak ESP, ABS ve Fren Yardımcısı ile birlikte sunuluyor. 

Yenilikçi far sistemi ve Elegance paketinden itibaren sunulan Adaptif Ön Far Sistemi (AFS) ile donatılmış bi-xenon farlar en iyi aydınlatmayı sağlıyor. Bunlara ek olarak başka modern yardımcı sistemler de mevcut. Sürücü Aktivite Desteği (yorgunluk algılayıcı) sürücüyü yorgunluk belirtisi gözlediğinde uyarıyor. 

Yokuş Kalkış Kontrolü ise yokuş yukarı kalkışlarda el freni kullanmaya gerek bırakmıyor. Lastik Basınç Kontrol sistemiyse Elegance paketinden itibaren standart. Sayıları 9’a varan hava yastıkları, üç noktalı emniyet kemerleri, yüksekliği ayarlanabilir kafalıklar, darbeye dayanıklı yüksek çelikten imal edilen gövde ve dengeli şasi, arac içindekilerin güvenliğini sağlayan diğer unsurlar.