Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

ALKOLLÜ ŞOFÖRE HAPİS CEZASI GELİYOR

AK Parti'nin alkollü içki satışını düzenleyen yasa teklifi, Meclis Plan Bütçe Alt Komisyonu'nda bazı değişikliklerle kabul edildi. ...

AK Parti'nin alkollü içki satışını düzenleyen yasa teklifi, Meclis Plan Bütçe Alt Komisyonu'nda bazı değişikliklerle kabul edildi. 

Teklifte yapılan değişikliklere göre, 1 promil alkollü araç kullanan sürücülere 700 lira para cezasının yanı sıra 2 yıla kadar hapis cezası verilmesi kararı alındı. 
Sürücü trafik kontrolünde alkol ölçüm cihazına üflemezse 1 promil alkollü sayılacak. 

Sürücüye hastanede test yaptırması için 2 saat süre tanınacak. Temiz raporu getirirse işlem yapılmayacak. Alkollü araç kullananların ehliyetine 6 ay el konulacak. 

 5 yıl içerisinde ikinci kez alkollü araç kullananlara 877 lira para cezası verilecek ve ayrıca ehliyetine 2 yıl süreyle el konulacak. Üç veya daha fazla aynı durumda yakalanan sürücüye ise bin 407 lira para cezası verilecek, ehliyeti her seferinde 5’er yıllık süreyle alı konulacak. 

Uyuşturucu alarak trafiğe çıktığı belirlenenlerin ehliyetine ise 5 yıl el konulacak ve 3 bin 600 lira para cezası verilecek. Alkol gibi uyuşturucu alarak araç kullananlar da 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmak üzere mahkemeye sevk edilecek. 
Ehliyetsiz olarak araç kullananlara verilen ceza 600 liradan bin 407 liraya çıkarılacak. 

BAZI MADDELER HAFİFLETİLDİ
Öte yandan, Alt Komisyon, alkol satışına ilişkin teklifin bazı maddelerini ise hafifletti. İçkili yerler için okul, dershane ve ibadethaneye 100 metre mesafe şartı konulurken, mevcut işletmeler için bu mesafe şartı uygulanmayacak. 

Üzerinde içki reklamı olan tabelalar 1 yıl içinde değiştirilecek. İçkilerin üzerine yazılacak “sağlığa zararlı” ve benzeri yazıların eklenmesi için üreticileri 12 ay süre tanınacak.NTVMSNBC