Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

HURDAYA TEŞVİKTE İKİ YENİ MODEL

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, araç sahiplerini ‘zorlayıcı' ve ‘teşvik edici' iki modelle araçlarını hurdaya ayır...

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, araç sahiplerini ‘zorlayıcı' ve ‘teşvik edici' iki modelle araçlarını hurdaya ayırmaya ikna edeceklerini söyledi. 

Ergün, hurda teşviği kapsamına alınması planlanan 20 yaş üzeri araç sayısının Türkiye'de 2 milyon civarında olduğunu ifade ederek Zorlayıcı model içerisinde çevreci olmayan araçların Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni (MTV) yükselten ve çevreci araçların vergisini düşüren bir yol izleyebileceklerini belirterek teşvik edici sistem kapsamında ise hurda araçlara bir bedel ödeyeceklerini ve yeni bir araç almak istediklerinde kredi imkânı sunacaklarını belirtti.

 Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleri ile bir araya gelen Ergün, hurdaya ayrılacak araçlarla ilgili çalışmanın ipuçlarını vererek şunları kaydetti: "20 yılın üzerindeki araçların sayısı 2 milyonun üzerinde. Sistemi tersine çevirmemiz lazım. 

Sıfır arabanın, en çevreci arabanın vergisi en yüksek. Çevreyi en çok kirleten arabanın vergisi en düşükte. Çevreci olmayan araçların MTV'sini yükselten ve çevreci araçların MTV'sini düşüren bir sisteme yöneldiğinizde bu sistemi zorlar."HABERTURK