Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

FORD OTOSANDAN ÇİNE İLK TÜRK MOTORU

Otomotivin anavatanı Amerika’ya Türkiye’nin ilk ihracatını yapan Ford Otosan, bu kez Çin’de yüzde 100 Türk mühendisleri tarafından geliştir...

Otomotivin anavatanı Amerika’ya Türkiye’nin ilk ihracatını yapan Ford Otosan, bu kez Çin’de yüzde 100 Türk mühendisleri tarafından geliştirilen motorların üretimi için anlaşma imzaladı. 

Yapılan 12 yıllık anlaşma süresince üretilecek motorlar, JMC markalı araçlarda kullanılacak. Türkiye otomotiv sektöründe Ar-Ge’ye en büyük yatırımı yapan ve mühendislik çalışmalarını ihraç eden Ford Otosan, dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin’de motor üretimi için Jiangling Motors Corporation Limited Şirketi (JMC) ile motor teknolojisi lisans anlaşması imzaladı. 

12 yıllık anlaşma süresince Çin’de de üretilecek Ecotorq motorlar, JMC markalı araçlarda kullanılacak. 2016 YILINDA BAŞLIYOR Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, 53 yıllık tecrübesi ile İnönü tesisinde Türk tasarımı ve mühendislik çalışmalarıyla kamyon ve motor üretimi gerçekleştiren Ford Otosan, Ford Motor Company’nin yüzde 31.5 ortağı olduğu Çinli Jiangling Motors Corporation Limited Şirketi ve bu şirketin iştiraki JMC Heavy Duty Vehicle Co. Limited Şirketi ile teknoloji lisans anlaşması imzaladı. 

ÜRÜN BAŞINA 150 EURO 
Yapılan anlaşma ile Ford Otosan, fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu Ecotorq motorlarının, JMC markalı araçlarda kullanılmak üzere Çin’de üretilmesine izin veriyor. Lisans anlaşması ilk üretimin gerçekleşeceği 2016 yılından itibaren 12 yıl süreyle geçerli olacak. 

Anlaşma kapsamında ürün başına 150 Euro ile 190 Euro arasında değişen bir lisans ücreti alacak olan Ford Otosan 1 Milyon Euro’luk lisans bedelini de avans olarak alacak. 'EKONOMİYE FAYDA' Söz konusu anlaşma ile Çin’de de üretilecek olan motorun tüm mühendislik sorumluluğunun Ford Otosan’a ait olduğunu belirten Genel Müdür Haydar Yenigün, ''JMC ile Türk mühendislerimizin yaptığı ve geliştirdiği Ecotorq motorumuzun teknoloji lisans anlaşmasını yapıyor olmaktan gurur duyuyoruz. 

Dünyanın en büyük kamyon pazarına sahip Çin’de 2016 yılı itibariyle satılmaya başlanacak olan JMC markalı araçlarda Türk mühendisinin emeği olan Ecotorq motorlar olacak. Ford Otosan olarak yaptığımız bu lisans anlaşması ile hem şirketimize hem de Türkiye ekonomisine fayda sağlamaktan gurur duyuyoruz'' açıklamalarında bulundu. 

FORD CARGO TÜM DÜNYADA 
Haydar Yenigün, Avrupa’daki en önemli ticari araç üreticisi olduklarını belirterek, “Hem araç hem de motor konusunda tasarım ve mühendislik çalışmalarını gerçekleştiren Ford’un en büyük 3 Ar-Ge merkezinden biriyiz. Ford’un ağır ticari araçlarının tüm mühendislik sorumluluğu Ford Otosan ait. Bu kapsamda Global Cargo anlaşmamız doğrultusunda üretimine başladığımız ve mühendislik ihracatını da gerçekleştirdiğimiz yeni Cargo çekicimiz uluslararası yollara çıktı” dedi. 

15 AYDA 15 MODEL GELİYOR 
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Pazar liderliği bizim için çok önemli. Mükemmel ürünler üretiyoruz, çok başarılı işler yapıyoruz. Bunun için 11 yıldır pazar lideriyiz” dedi. Yenigün, bayi ziyaretleri kapsamında geldiği Muğla’da, Ford Helvacıoğlu Plaza’da düzenlediği basın toplantısında, bayileri gezerek “iyi işler ve bol kazanç dilemeyi, ortamı görmeyi” amaçladıklarını belirtti. 

Ekonominin çok güzel ve başarılı gittiğini vurgulayan Yenigün, “İnşallah bir problem olmayacak. Bu yılın satış rakamlarında öngörülerimiz, 780-800 bin civarında otomotiv ürünü satılması üzerineydi. Ama son rakamlarda görünüyor ki bu daha da artacak. 2011 yılını yakalar mıyız, bunu önümüzdeki dönem gösterecektir ama en azından 2011 ile 2012 arasındaki bir rakama oturacağı gözüküyor. Yani 800-850 bin civarında bir sanayi olacak gibi gözüküyor” dedi. 

“Tarihimizin en fazla ürününü piyasaya çıkardığımız yılı yaşıyoruz. Önümüzdeki 12 ay içerisinde yeni ticari araçlarımızı piyasaya sunacağız. 15 ayda 15 yeni model piyasaya süreceğiz” diyen Yenigün, şöyle devam etti: “Ziyaretlerde bayi sahiplerimizden birincilik sözü alıyoruz. Helvacıoğlu, çok önem verdiğimiz bir bayimiz. 3 yerde faaliyet gösteriyor. 

Yılın ilk 3 ayındaki satış rakamları bizi çok memnun etti. Ford markasıyla bir numaraya oturmuş durumdalar. Geçen yıl zaten kıl payıyla kaçırılmış bir birincilik vardı. Bu yıl birinciliği alacaklarını söylemişlerdi. 

İlk 3 ay sonuçlarına göre bunu başaracaklarını gösterdiler.” Organizasyonlarında her bayinin ayrı önemi ve özelliği bulunduğunu dile getiren Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Bayilerimizle pazarda söz sahibiyiz. Pazar liderliği bizim için çok önemli. Mükemmel ürünler üretiyoruz, çok başarılı işler yapıyoruz. Bunun için 11 yıldır pazar lideriyiz” diye konuştu.