Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TOYOTA AYGO, CİTROEN C1 VE PEUGEOT 107 EURO NCAP’IN EN YENİ TESTLERİNDE 3 YILDIZ ALDI

Toyota Aygo ve ikizleri Citroen C1 ve Peugeot 107 Euro NCAP’ın en yeni testlerinde 3 yıldız aldı. Kısa süre önce revize edilen modeller 200...

Toyota Aygo ve ikizleri Citroen C1 ve Peugeot 107 Euro NCAP’ın en yeni testlerinde 3 yıldız aldı. Kısa süre önce revize edilen modeller 2005’te Euro NCAP testlerinde yetişkin yolcu koruması alanında 4 yıldız almıştı. 

Kurum revize edilmiş modellerin halka yeni diye satılsalar da en yeni güvenlik gelişim ve standartlarına uyum sağlayamadıklarının ortada olduğunu söyledi. 

 Euro NCAP Genel Sekreteri Dr Michiel van Ratingen şöyle dedi: “Test protokollerimiz son birkaç yılda önemli ölçüde değişti. Artık daha fazla testimiz var ve gereksinimler daha sıkılaştı. Buna rağmen birçok üretici en yeni otomobillerinin tasarımını geliştirerek en yüksek puanı almayı başardılar. 

Öte yandan bazı üreticilerin de çok satan otomobillerini gereken güvenlik güncellemelerini yapmaksızın piyasaya sürmeye devam ettiklerini görüyoruz. Bu modeller açıkça aynı kategoride rekabet eden başka, daha modern otomobillerin gerisinde kalıyor.” 

Aygo’nun ve ikizlerinin mevcut modelinde, yandan çarpma hava yastıkları ve elektronik denge kontrolü gibi temel güvenlik özelliklerini standart ekipman olarak barındırmıyor. 

Toyota Euro NCAP’ın testlerine cevaben aşağıdaki özellikleri Temmuz 2013’e kadar bütün Avrupa ülkelerinde standart olarak sunmayı taahhüt etti:
 • yan göğüs kafesi hava yastığı 
• yan baş perdesi hava yastığı 
• elektronik denge kontrolü 
 • yolcu emniyet kemeri hatırlatıcı 
• Arka dış koltuklarda ISOFIX ve üst tutucu 

PSA Peugeot-Citroen da aynı özellikleri 107 ve C1 modellerine koymayı taahhüt etti. 

Euro NCAP daha iyi güvenlik özelliklerini teşvik etmek için, otomobile bu ekipmanlar takılıyken değerlendirdi. Dr van Ratingen şöyle dedi: ‘Standart olmayan bu ekipmanlar takılıyken Aygo üç yıldız aldı; onlar olmasa puanı muhtemelen çok daha kötü olurdu. 

Yandan darbe hava yastıkları ve elektronik denge kontrolü bu kategorideki birçok otomobilde standart olarak geliyor ve testlerimiz üreticilerin otomobillerini güvenlik bakımından güncel tutmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. 

Protokollerimiz geliştiği için, son olarak yıllar önce test edilen otomobillerin, daha modern araçlarla iyi rekabet edeceğini varsaymamak gerekiyor. 
Tüketiciler ‘yüksek yıldızlı puan ne kadar yakın tarihliyse otomobil o kadar güvenlidir’ desturuyla otomobil satın almalılar.’ntvmsnbc