Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

JAGUAR HİBRİT C-X75 SÜPER OTOMOBİLDEN VAZGEÇTİ

İngiliz lüks otomobil markası geçen yılın Mayıs ayında iki kişilik otomobilden 250 adet üreteceğini ve bunları 900.000 sterlinden (2,6 milyo...

İngiliz lüks otomobil markası geçen yılın Mayıs ayında iki kişilik otomobilden 250 adet üreteceğini ve bunları 900.000 sterlinden (2,6 milyon lira) satacağını açıklamıştı. 

Şirket yaptığı açıklamada, “Şirket kısa vadeli pazar koşullarını iyice düşünüp taşındıktan sonra dünyanın ekonomik durumunun şu anda C-X75 gibi bir süper otomobilin piyasaya sürülmesini desteklemediği kanaatine vardı.” dedi. 

C-X75 yakında çıkacak üç hibrit süper otomobilin yoğun rekabetiyle karşı karşıya kalacaktı: Yeni Ferrari Enzo, McLaren P1 ve Porsche 918. C-X75 2010 Paris Otomobil Fuarı’nda bir konsept olarak tanıtılmıştı. 

Araç dört elektrikli tekerlek içi motoru ve iki mikro türbin motorla beslenen bir batarya paketi içeriyordu. Jaguar güç çıkışını 780 bg olarak veriyordu. Jaguar üretim C-X75’te türbin motorları kullanmaktan vaz geçmiş ve otomobilin 1,6 litrelik bir benzinli motor ve elektrik motorlarından güç alan prize takılan bir hibrit olacağını söylemişti. 

Şirkete göre otomobil 320 km/s’yi aşkın bir azami hıza ulaşabilecek, ama düşük yakıt tüketimine ve 99 gr/km’nin altında CO2 emisyonlarına sahip olacaktı. Jaguar C-X75’in karbon fiber şasisini, hibrit teknolojisini ve aerodinamik yapısını geliştirmek için Williams Formula 1 takımıyla ortaklık kurdu. Jaguar’ın patronu Adrian Hallmark C-X75’te ayrıntılara girmeden sergilenen teknolojinin rafa kaldırılmayacağını söyleyerek, “Çok aşama kaydettik ve Jaguar Land Rover’ın sürdürülebilir geleceği için büyük önem taşıyan bu teknolojileri test etmeye ve geliştirmeye devam edeceğiz.” dedi.