Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

SKODA 2012 YILINDA IRCDE ÜÇÜNCÜ ŞAMPİYONLUĞUNU ELDE ETTİ

Skoda Motorsporları takımı Güney Kıbrıs’da kazandığı 27. zafer ile IRC Şampiyonası sürücüler ve üreticiler kategorilerindeki başarılarını s...

Skoda Motorsporları takımı Güney Kıbrıs’da kazandığı 27. zafer ile IRC Şampiyonası sürücüler ve üreticiler kategorilerindeki başarılarını sürdürdü. 

Skoda pilotu Mikkelsen Güney Kıbrıs’tan şampiyon olarak ayrıldı. Skoda Motorsporları, Güney Kıbrıs Rallisinde kazandığı başarı ile 2010 yılından bu yana üst üste üçüncü kez IRC Ralli Şampiyonası sürücüler ve üreticiler kategorisi şampiyonluğunu elde etmiş oldu. 

Bu sene Skoda, Avrupa Şampiyonluğu’nunun yanı sıra tarihinde ilk olarak hem üreticiler ve hem de sürücüler klasmanında Asya Pasifik Ralli Şampiyonluğu kazandı. Ayrıca Skoda, 2012 yılını 3’ü uluslararası, altı ulusal şampiyonluk ile taçlandırdı. IRC Güney Kıbrıs yarışlarında, Skoda Motorsporları pilotları Mikkelsen birinci, Kopecky ikinci, Hanninen ise üçüncü olurken hem üreticiler hem de sürücüler kategorisinde hat trick yapmış oldu. 

Skoda Motoraporları Başkanı Michal Hrabanek: “Bu seneki sonuçlar, Skoda’nın motorsporları tarihini onurlandırmaktadır. IRC sınıfında Üretici ve Sürücü sınıflarında üçlü başarı elde ettik ve IRC tarihinde daha başarılı bir marka haline geldik. İlk olarak Asya-Pasifik rallisini kazanmanın onurunu yaşamaktayız, çünkü iç piyasa Skoda’nın geleceği için can alıcı öneme sahiptir. Avrupa Şampiyonluğu unvanı ve altı ulusal şampiyonluk bütün Skoda Fabia Super 2000 projesinin uzun dönemde başarılı olacağını da ispatlamıştır. 

Bu projede başında veya sonunda emeği olan herkesi kutluyorum. Skoda Fabia Super 2000’in kariyerinde altın bir sayfa açmaktayız” açıklamasında bulundu. SKODA 2012 yılında IRC’de üçüncü şampiyonluğunu elde ederken, aynı zamanda, üçüncü kez Skoda Fabia Super 2000 fabrika ekibi kürsüde 3 basamağı da kapattı. 

Haninen &Markkula ayrıca, bu yıl Avrupa Şampiyonasının yanı sıra IRC, SWRC (Dünya Şampiyonası) ve Avrupa şampiyonasını kazanan tek ekip oldular. Jan Kopecky & Pavel Dresler ekibi Çek şampiyonasında, diğer Skoda Fabia Super 2000 sürücüleri, Avusturya (Raimund Baumschlager) Almanya (Mark Wallenwein) Slovenya (Aleks Humar) Türkiye (Luca Rossetti) ve Bulgaristan da (Dimitar Iliev) ulusal ralli şampiyonlukları elde ettiler.