Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

FİAT ÜST ÜSTE 5. KEZ AVRUPA’NIN EN ÇEVRECİ OTOMOBİL MARKASI SEÇİLDİ

Fiat, otomotiv verileri konusunda dünyanın en önemli hizmet sağlayıcısı konumundaki JATO tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına g...

Fiat, otomotiv verileri konusunda dünyanın en önemli hizmet sağlayıcısı konumundaki JATO tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre 2011 yılının en çevreci otomobil markası seçildi.

Üst üste 5 yıl en çevreci otomobil üreticisi seçilmeyi başaran Fiat, Avrupa Birliği tarafından 2015 yılı için belirlenen 130 g/km’lik hedefinin altına şimdiden inebilmesiyle ön plana çıkıyor. Fiat, bu ekolojik zaferi 118.2 g/km’lik emisyon değeri ile elde etti.

Fiat, yinelediği bu değerli başarıya Euro 5 normunu başarıyla karşılayabilen üstün teknolojili ve aynı zamanda ekonomik MultiAir ve TwinAir benzinli ve MultiJet dizel motorlarıyla ulaştı. Ayrıca kademeli olarak Fiat markalı modellerde kullanılmaya başlanan eko-uyumlu bir sürüş tarzını destekleyen eco:Drive uygulaması ve Start/Stop sistemi gibi çevreci ve ekonomik tüketim sağlayan inovatif teknolojiler, çevreci üstünlüğü Fiat’a yeniden kazandıran unsurların başında geliyor.

İtalyan otomobil üreticisi Fiat, 118.2 g/km’lik ortalama emisyon değeriyle 2011 yılı sonunda da Avrupa’nın en çevreci otomobil üreticisi olma başarısını devam ettirdi. 2010 yılı toplamında elde ettiği değeri daha da geliştiren ve son 5 yılda toplam emisyon değerini % 14 oranında azaltmayı başaran Fiat, 2015 yılında Avrupa Birliği’nin hedefleri doğrultusunda uygulamaya geçecek olan 130 g/km hedefini şimdiden yakalama hatta daha da altına inebilme başarısıyla da dikkat çekiyor.

Fiat, yinelediği bu değerli başarıya Euro 5 normunu başarıyla karşılayabilen üstün teknolojili ve aynı zamanda ekonomik MultiAir ve ekolojik TwinAir benzinli motorlarıyla birlikte MultiJet dizel motorlarının çevreci katkısıyla ulaştı.

Çevreci MultiAir Benzinli Motor ve Start & Stop Teknolojisi

Gelişmiş dizel motor teknolojisinde bir dünya lideri olan Fiat’ın karbondioksit (CO2) emisyonlarını yüzde 10 ile 25 oranında düşürüp diğer motor kirleticilerinin oranlarında da yüzde 60’a varan düşüşler kaydeden benzinli motor tasarımında temel bir başarıyı ifade eden MultiAir teknolojisi ise bir diğer önemli yeni ekolojik atılımını temsil ediyor.

Fiat’ın yeni MultiAir teknolojisi ile donatılmış bir motor daha güçlü, bütün motor hızı aralığında daha hassas, ciddi ölçüde daha az yakıt kullanıyor ve her türlü egzoz emisyonunu büyük ölçüde azaltıyor. Ayrıca bu teknoloji, Fiat’ın en düşük geniş aralıklı CO2 emisyonlarını gerçekleştiren bir numaralı otomobil üreticisi unvanına sahip olmasını sağlayan düşük emisyon ve düşük yakıt tüketim teknolojisindeki liderliğini korumasına da yardımcı oluyor.

Fiat’ın kademeli olarak tüm modellerinde kullanılmaya başlanan Euro 5 normlarına uygun üretilen motorlarında sunulan Start & Stop teknolojisi ise bir başka çevreci çalışmayı temsil ediyor. Örneğin bu teknoloji ile donatılan yeni Fiat Doblo versiyonları şehir içinde %15’e varan yakıt tasarrufu ve düşük karbondioksit salınımı değerleri sunabiliyor.

Start&Stop sistemiyle birleştirilen Vites Değişim Göstergesi (GSI – Gear Shift Indicator) ise ne zaman vites değiştirileceğine dair öneride bulunan bir “yardımcı pilot” işlevi görmektedir. Bu sistem sayesinde, yakıt tüketimi anlamında motordan daha verimli ekonomik çalışma performansı alınabiliyor. Gösterge paneli üzerinden takip edilebilen GSI sistemi daha verimli bir yanma performansı için vites büyütme ya da mevcut torktan en iyi şekilde yararlanmak için vites küçültme önerisinde bulunarak sürücüler için benzersiz bir asistan desteği sağlamaktadır.

Hiç yorum yok