Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

PIRELLI, 2012 F1 SEZONU ÖNCESİNDE YENİ FORMULA 1 LASTİKLERİNİ ABU DHABI’DE TANITTI

2011- 2013 yılları arasında Formula 1’in tek resmi lastik tedarikçisi olan Pirelli, 2012 sezonu öncesinde tamamen yenilenen Formula 1 lastik...

2011- 2013 yılları arasında Formula 1’in tek resmi lastik tedarikçisi olan Pirelli, 2012 sezonu öncesinde tamamen yenilenen Formula 1 lastiklerini Abu Dhabi’deki Yas Marina Pisti’nde tanıttı. Yeni sezonla birlikte geçen sezon kullanılan F1 PZero serisine ıslak zemin için geliştirilen çevre dostu F1 Cinturato lastikleri eklenirken, F1 lastik yanaklarındaki renkler de değiştirildi.

Pirelli, 7 Şubat 2011 tarihinde Jerez’de gerçekleştirilecek olan ilk resmi test öncesinde Dünya Formula 1 Şampiyonası 2012 sezonunda kullanılacak olan ve İzmit’teki Türk Pirelli fabrikasında üretilen lastikleri Abu Dhabi’deki Yas Marina Pisti’nde tanıttı.

Pirelli Grubu Başkan ve CEO’su Marco Tronchetti Provera, Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery ve Pirelli R&D Direktörü Maurizio Boiocchi’nin tanıtımını gerçekleştirdikleri yeni F1 lastikleri ile 2011 sezonunda elde edilen heyecan fırtınasının daha da artması hedefleniyor. Bu nedenle Pirelli mühendisleri yeni lastikleri geliştirirken; daha dengeli ve daha iyi yol tutuş özelliklerine sahip, daha yumuşak bileşenli ve çok daha rekabetçi lastikler üzerinde yoğunlaştı. Lastik yanaklarındaki renkler de daha iyi görünürlük sağlaması açısından büyütüldü.

Pirelli’nin Formula 1’in resmi lastik tedarikçisi seçilmesiyle birlikte 2011 sezonunda lastik seçimi ve pitstop stratejileri ile F1 yarışlarına ayrı bir heyecan getirerek dikkatleri üzerine çekmişti. Yeni sezon için hazırlanan lastiklerle Pirelli’nin hedefi ise çok daha heyecan dolu bir sezonu izleyicilerin beğenisine sunmak. 2012 sezonun kurallarına uygun olarak geliştirilen dört tip P Zero ve iki tip Cinturato F1 lastikleri 2012 takviminde yer alan 20 pistin her birinde de en etkin performansı sunmak üzere geliştirildi.

Geçtiğimiz sezon her bir hamurla diğeri arasında tur başına yaklaşık 1,2 ile 1,8 saniye arasında tur zamanı farkı vardı. Bu sene hedef tur zaman farkını 1 saniye civarına indirmek.

Pirelli’nin Ar-Ge ekibi 2011 lastiklerinden elde ettikleri verileri değerlendirerek geliştirdikleri yeni lastikleri 2011 sezonunda koşulan Sepang, Montreal, Silverstone, Nurburgring Abu Dhabi ve Interlagos yarışlarının serbest antrenmanlarında deneme fırsatı bulmuştu. Pirelli bunun dışında yeni lastiklerle İstanbul, Barcelona, Jerez ve Monza’da 9.000 km’lik özel testler de gerçekleştirdi.

Cinturato tekrar Formula 1’de
2011 sezonunda olduğu gibi 2012 sezonunda da yine altı farklı tip F1 lastiği takımların ve pilotların kullanımına sunulacak. Ancak geçen seneden farklı olarak 2012 sezonunda F1 P Zero’ya ek olarak çevre dostu Cinturato lastikleri Formula 1 pistlerindeki yerini alacak. Böylece ilk kez 1951 yılında Formula 1’de yer alan Cinturato tekrar pistlere dönüyor.

2011 sezonunda olduğu gibi süper yumuşak, yumuşak, orta ve sert olmak üzere dört farklı tip F1 P Zero lastiklerini takımların kullanımına sunan Pirelli, geçiş lastiği olarak da Cinturato Green (yeşil) ve yağmur lastiği olarak ise Cinturato Blue (mavi) F1 lastiklerini 2012 sezonunda kullanıma sunacak.

İzmir’de üretilip dünyaya gönderiliyor
Pirelli’nin Formula 1 dahil tüm motorsporları aktivitelerine yönelik lastikleri İzmit’te bulunan Türk Pirelli fabrikasında üretiliyor.

2007 yılında açılan Türk Pirelli Motorsporları bölümü Formula 1, GP2, GP3, çeşitli ralli organizasyonları, Ferrari Challenge, Lamborghini Super Trofeo, ve Trofeo Maserati olmak üzere dünyanın en önemli motorsporları aktivitelerine 2012 yılında yaklaşık 200.000 adet yarış lastiği üretip dünyanın farklı noktalarına sevk edecek. 15.000 m2 alana sahip ve 140 kişilik uzman bir ekipten oluşan İzmit Fabrikası motorsporları bölümü 2012 sezonu için toplamda 45.000 adet Formula 1 lastiği üretecek.

Hiç yorum yok