Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TOFAŞ VE OPEL ORTAKLIĞIYLA BURSA’DA ÜRETİLEN YENİ COMBO BANTTAN İNDİ

*Yıllık 40.000 adet üretilmesi planlanan Combo büyük oranda Avrupa ülkelerine ihraç edilecek *5 yılı aşkın olması planlanan ortaklık süresin...

*Yıllık 40.000 adet üretilmesi planlanan Combo büyük oranda Avrupa ülkelerine ihraç edilecek

*5 yılı aşkın olması planlanan ortaklık süresince 250.000'den fazla Combo üretilecek *Yerli tedarikçilerden yaklaşık 1 milyar Euro üzeri tedarik sağlanacak

Fiat ile Opel arasındaki işbirliği anlaşması doğrultusunda Tofaş, Opel için Combo üretimine Kasım ayında başladı. Bu proje kapsamında yılda 40.000 adet Combo üretilmesi planlanıyor. Üretilen bu araçların büyük bir kısmı Avrupa ülkelerine ihraç edilecek.

İşbirliği anlaşmasına göre 5 yılı aşkın ortaklık süresince 250.000'den fazla Combo üretilecek. 2011 yılına ait üretim rakamı ise 5.250 adet olacak. Bunun yanında yerli tedarikçilerden toplamda yaklaşık 1milyar Euro üzerinde tedarik yatırımı yapılacak ki bu Türkiye için büyük bir istihdam olduğu anlamına geliyor.

Bursa'da gerçekleştirilen etkinlikte Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik ve Tofaş CEO'su Ali Pandır yaptıkları konuşmalarda, Türkiye'de üretilen Combo'nun Avrupa pazarlarında alıcı bulacağının ve bunun ülkemize yapılmış büyük bir yatırım olduğunun altını çizdiler. Ardından geçilen yemekte, Ali Pandır ve Özcan Keklik, basının sorularını yanıtladılar.

Tofaş CEO’su Ali Pandır, yaptığı konuşmada, “2011 Yılının Ticari Aracı” seçilerek kalitesini tüm dünyaya kanıtlayan Yeni Fiat Doblo ile aynı platformu paylaşan Opel Combo’nun üretim bandından inişini kutlamanın heyecanını yaşadıklarını dile getirdi. Ali Pandır, Türkiye’de otomotiv sanayinin öncüsü konumundaki Tofaş’ın 40 yıldır aralıksız ülke ekonomisine katma değer yaratmayı sürdürdüğünün altını çizerek, şöyle konuştu: “Dünyada 80’den fazla ülkeye ihracat yapan ve otomotiv sektörünün global oyuncuları arasında yer alan Tofaş’ın bu başarısında son yıllarda ard arda hayata geçirdiği yeni ürün yatırımlarının büyük rolü var. Son 5 yılda Ar-Ge ile birlikte Bursa fabrikasına yapılan kapasite ve modernizasyon yatırımları toplamda 2 milyar ABD dolarını aştı. Bursa fabrikasının üretim kapasitesi 250 bin adetten 400 bin adete ulaştı. Tofaş yeni ürünleri devreye sokarken birden çok markaya da üretim yapar hale geldi.”

Güçlü ortağı Fiat’ın yanı sıra MiniCargo projesiyle Peugeot ve Citroen markalarına üretim yapan Tofaş Ailesi olarak Opel/Vauxhall ile birlikte üretim yaptıkları marka sayısını 5’e çıkarmanın gurunu yaşadıklarını söyleyen Ali Pandır, “MiniCargo projesinde olduğu gibi fikri ve sınai mülkiyet hakları Tofaş’a ait olan yeni Fiat Doblo’da aynı platform üzerinde çok markalı üretimi başlatarak dünya pazarlarındaki rekabetçi konumumuzu daha da güçlendiriyoruz. Yeni Doblo, Fiat, Opel/Vauxhall ile birlikte Ram markaları için ömrü boyunca 1.5 milyon adet üretilecek. Bu üretimin % 85’i ihraç edilirken ülkemize de toplamda 11 milyar ABD dolarından fazla ihracat geliri getirecek” dedi.

Özcan Keklik ise “Türk otomotiv sektörü hızla büyüyor. Biz de bu olumlu gelişmeyi yakından takip ediyoruz. Tofaş ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği çerçevesinde, Opel Combo hafif ticari aracımızın, Türkiye’de üretilmesi ve Bursa’dan tüm Avrupa pazarlarına sunulacak olması, bizim Opel olarak Türkiye pazarına ve Türk otomotiv sanayine olan güvenimizi ortaya koyuyor. Araçlarımızın Türk mühendisleri ve işçilerinin elinden çıkmasından da ayrı bir mutluluk duyuyoruz” diyerek ortaklığın önemine değindi.

Bununla birlikte Keklik, yerli tedarikçilerden gerçekleştirilecek satın alımların değerinin tahmini 1 milyar Euro üzerinde olacağını ve bunun, ülke ekonomimiz için orta ve uzun vadede büyük derecede bir katma değer yaratıldığının güzel bir örneği olduğunun altını çizdi. Özcan Keklik Türkiye`de üretilecek yıllık 40 bin dolaylarındaki hafif ticari aracın önemli bir bölümü Avrupa ülkelerine ihraç edileceğini bu nedenle Türkiye pazarına yüklü şekilde araç tedarik edilemeyeceklerini ifade etti.

Yeni Opel Combo, 2 motor seçeneği ve daha geniş kabin hacmi ile geliyor
Yeni Combo 1.3 ve 1.6 dizel motor seçenekleriyle sunulacak. 1.6 dizel motor hem manuel hem de otomatik şanzıman opsiyonuyla sunulacak. Bunun yanında, Yeni Combo eskisinden daha uzun, daha geniş ve daha yüksek boyutlara sahip. Yeni boyutlarıyla sınıfının en geniş ve en uzun vanı konumuna geldi.

1.3 CDTI motorun karbondioksit emisyon değeri ise 133 g/km. Ayrıca Combo'nun genişliği 1831 mm, uzunluğu 4390 mm, yüksekliği 1845 mm ve kabin hacmi 3.2 metreküp.

Yeni Fiat Doblo 425 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçmişti

Tofaş, Fiat Auto S.p.A arasında Ekim 2007 tarihinde imzalanan anlaşma ile hayata geçen Yeni Fiat Doblo projesi dolayısıyla yapılan sabit kıymet ve araç geliştirme yatırımları için 425 milyon Euro harcanmıştır. Ürünün geliştirilmesinde ağırlıklı olarak Türk ürün geliştirme ve tasarım uzmanları çalışmış olup gerek Tofaş’ın ve gerekse de proje kapsamındaki yerli yan sanayinin araç geliştirme kabiliyetleri artırılarak gelecekte yeni projelerin Türkiye’ye gelme imkanı artırılmıştır. Yeni Fiat Doblo projesinde 120 Türk yan sanayi firması çalışmaktadır.

Hiç yorum yok