Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

AKARYAKIT İSTASYONLARINDA FATURASIZ VE KAÇAK YAKIT SATIŞI ENGELLENMEK İSTENİRKEN YENİ BİR HAKSIZ KAZANÇ KAPISI DOĞDU.

2006 yılında akaryakıt istasyonlarında geçilen yazarkasa uygulaması ile başlayan yeni dönemin adı ‘Fişli kazanç’... Fatura istemeyen araç sa...

2006 yılında akaryakıt istasyonlarında geçilen yazarkasa uygulaması ile başlayan yeni dönemin adı ‘Fişli kazanç’...

Fatura istemeyen araç sahiplerinin aldığı yakıtın fişini pompacılar el altından anlaştığı şirketlere satıyor. Pompacı bu sayede maaşını 2-3’e katlarken, şirketler de aldıkları fişleri vergiden düşüyor. Akaryakıt istasyonlarına 2006 yılında zorunlu yazarkasa uygulaması getirildi.

Pompalara takılan yazarkasalar sayesinde hedef faturasız ve kaçak yakıt satışını engellemekti. Takılan yazarkasalar pompadan kontrolü sağlıyor. Çünkü plaka numarası girmeden pompalar çalışmıyor. Böylece tüm işlemler kayıt altına alınıyor.

Ancak bu sistemde de haksız kazanç sağlayacak bir yol bulundu. Haksız kazancın başrol oyuncuları ön saha satış elemanları yani pompacılar ve araç filosuna sahip bazı şirketler.

Sistem şöyle işliyor:
Pompacılar yakıt almaya gelen araç sahibine fiş isteyip istemediğini soruyor. Eğer araç sahibi ‘istemiyorum’ derse pompacı gizlice anlaştığı şirketlere ait olan bir plaka numarasını yazarkasaya girerek fişi kesiyor. Daha sonra da bu fişleri o şirkete veriyor. Şirket de kestiği fişlerin yüzde 5’ini pompacıya veriyor. Ayda ortalama prim hariç 800 TL maaş alan pompacıların da böylece kazancı bir anda 2’ye 3’e katlanıyor. Haksız kazanç sistemi akaryakıt dağıtımcısı şirketlerden gizli olarak yapılıyor.

15-20 plaka bulunuyor
100-200 TL’lik büyük meblağlı alımları değerlendiren pompacıların elinde 15-20’ye yakın plaka bulunuyor. İsminin açıklanmasını istemeyen ön saha satış elemanlarından aldığımız bilgiye göre yapılan işlemin anlaşılmaması için her plakaya günde bir full depo yakıt fişi kesiliyor.

Pompacılar, ellerinde TIR plakası var ise 4 saatte bir fiş kesebildiklerini açıklıyorlar. Sadece bir TIR plakasının bile ayda 600 lira kazandırdığını açıklayan pompacılar, “Bir plakanın aynı istasyondan bu kadar sık yakıt alması nasıl fark edilmiyor” sorusuna ise şu cevabı veriyor: “Denetleme sistemi gevşek. Biz dikkatli davranıyoruz. Sık fiş kesmişsek bir iki gün o plakayı dinlendiriyoruz.”

12.682 istasyon var
Türkiye’de 53 akaryakıt firmasına ait 12 bin 682 istasyon bulunuyor. Yılın ilk 9 ayında 12.9 milyon ton akaryakıt satıldı. 2010’da toplam 60.6 milyar TL’lik akaryakıt satışı gerçekleştirildi.Radikal

Hiç yorum yok