Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

FORD SYNC2 TEKNOLOJİLİ OTOMOBİLLER BU AY TÜRKİYEDE SATIŞA SUNULACAK

ABD’li otomotiv devi Ford’un araçiçi güvenlik ve iletişim teknolojisi SYNC 2, bu ay Türkiye’de görücüye çıkıyor. Araçiçi internet ve multime...

ABD’li otomotiv devi Ford’un araçiçi güvenlik ve iletişim teknolojisi SYNC 2, bu ay Türkiye’de görücüye çıkıyor.

Araçiçi internet ve multimedya eğlence sistemlerinin yanında sesli komut teknolojisini barındıran SYNC, kaza anında otomatik olarak acil servisi (112) arayıp, aracın koordinatlarını iletiyor.

Sistemin Türkçe dahil 19 dilde sesli komutları algılayabildiğini söyleyen Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, “James Bond filmlerini andıran SYNC’nin Türkçe testlerini Köln’de kişisel olarak test ettim.

Şu adrese git’ dediğinizde, dahili navigasyon sistemi, size sesli olarak veya dokunmatik ekranı üzerinden o adrese yönlendiriyor. ‘Radyoyu aç’, ‘klimayı aç’, ‘şu şarkıyı çal’, ‘şunu ara’ gibi isteklerden oluşan 10 bin komut verebiliyorsunuz” dedi. Sistemin Türkçe’nin farklı aksanlarını bile algıladığını belirten Otay, “Lehçeleri bile ayırt ederek konuşma yeteneğine sahip olan SYNC, neredeyse her dili anlıyor ve konuşuyor. Hatta Lazca’yı bile anlıyor” dedi.

HANGİ MODELLERDE?
Bu hafta CeBIT Bilişim Fuarı’nda tanıtacakları sistemi 2012’den itibaren Fiesta, Focus, Mondeo ve C-Max modellerinde sunacaklarını aktaran Otay, “Akıllı telefon veya 3G modem aracılığıyla çalışan sistem, kaza anında hava yastığı açılınca, bulunulan ülkenin acil servis ile otomatik olarak irtibata geçiyor. Hangi ülkedeyseniz o ülkenin dilinde konuşup, aracın bulunduğu noktayı acil servise bildiriyor” dedi.NECDET ÇALIŞKAN- GAZETE HABERTURK

Hiç yorum yok