Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

MARKALARIN REKABETİ SOSYAL AĞLARA DA SIÇRADI

Son üç yıldır hareketli zamanlar geçiren otomotiv pazarında satış ve pazar payı konusunda kıyasıya bir rekabet içinde olan otomotiv firmalar...

Son üç yıldır hareketli zamanlar geçiren otomotiv pazarında satış ve pazar payı konusunda kıyasıya bir rekabet içinde olan otomotiv firmaları, bir yılı aşkın süredir aynı rekabeti sanal dünyaya da taşıdı. Bunun en iyi görüldüğü yer ise, Türkiye’nin kullanıcı sayısı açısından dünya beşincisi olduğu Facebook elbette.

Türkiye’de Facebook kullananların sayısı 30 milyonu bulunca, pek çok firma gibi otomotiv markaları da bu sosyal ağda var olmak için kollarını sıvadı.

Facebook’ta hayranlarına, fanatiklerine ve müşterilerine ulaşmak isteyen markalar, resmi Facebook sayfalarını açıp ciddi içerik sağlama konusunda da rekabete girişti. Hatta konuya ciddi şekilde eğilen ve gelecekte sosyal ağların daha fazla kullanılacağına inanan markalar, kurumsal yapılarında sosyal ağlara yönelik istihdama da başladı.
Türkiye’de 30 milyona varan Facebook kullanıcısı ve 2010 verilerine göre 7.7 milyonu binek otomobil olmak üzere toplam 12-13 milyon civarında araç bulunurken, Facebook’ta markaların Türkiye sayfalarına üye olanların sayısı yaklaşık 1.5 milyon kişi civarında. Elbette bu, yaklaşık 1.5 yılda ortaya çıkan tablo.

Ana merkezleri solladılar
Bununla birlikte Türkiye’deki bazı markaların Facebook sayfalarındaki üye sayıları, aynı markaların Avrupa’daki üye sayılarını üçe hatta beşe katlamış durumda. Bu konuda yaklaşık bir yılı aşkın süredir çalışan Volkswagen Türkiye’nin üye sayısı 290 bine ulaşmış. Tüm dünyada, otomotiv markalarının Facebook sayfaları arasında da üye sayısı açısından 21. sırada. Volkswagen’in uluslararası sayfasının üye sayısı 166 bin kişi civarında. Buna karşılık VW Amerika’nın 800 bin ve VW Kanada’nın da 360 bin üyesi ver.

İnteraktif uygulamalar
İlk beşte Renault Türkiye 207 bine yaklaşan üyesiyle ikinci sırada bulunurken, Fiat Türkiye de 123 bin 317 kişilik hayrana sahip. Bu ikiliyi ise sırasıyla Opel Türkiye ve Nissan Türkiye sayfaları izliyor. Markaların büyük çoğunluğu, Facebook sayfalarında kullanıcı resimleri, kampanya ve yeni model bilgileri paylaşırken, yine bu sayfalar üzerinde özel yarışmalar ve buluşmalar gibi interaktif uygulamalara da yer veriyor. Yaklaşık iki ay önce devreye alınan ve 25 bin civarında üyeye ulaşarak Ford Avrupa’nın üye sayısını geçen Ford Türkiye’nin “Focus’layan Kazansın!” yarışması, bu örneklerden biri.


Olmayan firmalar var
Facebook üzerinde Türkiye’de satılan hemen her markanın “resmi” sayfasına rastlamak mümkün. Bununla birlikte yüksek popüleritesi olduğu bilinen bazı markaların ise “muhtemelen şimdilik” yer almadığı da bir gerçek.
Hayran kitlesi geniş olan Honda, Türkiye yollarında 200 binin üzerinde aracı bulunmasına karşın şimdilik Facebook’ta sayfa açmamış. Markanın tutkunları, bireysel girişimlerle açılan sayfalarda kendisine yer buluyor.
Türkiye’deki araç parkı nispeten daha az olan Subaru’nun resmi Facebook sayfasıysa, 14 bini aşan üyesiyle bazı markaların bile önüne geçmi. “Porsche Türkiye” adıyla Facebook’ta 6 farklı sayfa dikkat çekerken, dört farklı “Land Rover Türkiye”, üç de “Maserati Türkiye” sayfası var. 45 üyeli Suzuki Türkiye ve 135 üyeli Tata Türkiye sayfaları, uzun süredir hareketsiz oluşuyla dikkat çekmekte.


Facebook’ta ilk 10

VW Türkiye 289.932
Renault Türkiye 206.852
Fiat Türkiye 115.070
Opel Türkiye 98.136
Nissan Türkiye 80.958
VW Ticari Araç 44.047
Mercedes-Benz Türkiye 43.061
Chevrolet Türkiye 33.071
BMW Türkiye 30.692
Peugeot Türkiye 29.850
(*) 10.07.2011 tarihi itibariyle levent köprülü/milliyet

Hiç yorum yok