Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

TOYOTA’DAN “DÜNYAYA AÇILAN PENCERE”

Toyota yakın gelecekte oyun, keşif ve öğrenme duygusunu teşvik ederek yolculukları rutin olmaktan çıkaracak. Toyota Avrupa ile Kopenhag Tasa...

Toyota yakın gelecekte oyun, keşif ve öğrenme duygusunu teşvik ederek yolculukları rutin olmaktan çıkaracak.

Toyota Avrupa ile Kopenhag Tasarım Enstitüsü tarafından geliştirilen interaktif “Window to the World-Dünyaya Açılan Pencere” araç konseptinde, yolcuların pencerelere dokunması ve onları kullanmaları mümkün olacak. Toyota’nın interaktif pencere konsepti, araç içindeki yolcu ile dış dünya arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlamaya hazırlanıyor. Bu şaşırtıcı pencerenin dünyaya nasıl açıldığını görmek için http://www.facebook.com/toyotaturkiye adresini ziyaret etmeniz yeterli...

Toyota Avrupa ve Kopenhag Tasarım Enstitüsü (Copenhangen Institute of Interaction Design), yakın gelecekte yolculukları daha da keyifli bir hale getirmek, oyun, keşif ve öğrenme duygusunu tatmin etmek amacıyla araç pencerelerini ara yüz olarak kullanacak yeni bir interaktif konsept geliştirdi. Toyota Avrupa ile Kopenhag Tasarım Enstitüsü imaj mühendisleri ve tasarımcıları tarafından geliştirilen ve “Dünyaya Açılan Pencere” adı verilen konsept, yolcuların araç penceresini interaktif bir şekilde kullanmasına olanak tanıyor.

İnteraktif ara yüze dönüşen pencere ile yolculuk sırasında dış dünyadaki mekanlar ve nesneler hakkında bilgi alınabiliyor, objeler yakınlaştırılabiliyor, resim çizilebiliyor, fotoğraf çekilebiliyor, mesafeler hesaplanabiliyor ve bir dilden diğerine tercüme yapılabiliyor. Konseptte otomobilin panoramik tavanı da, gerçek gökyüzünü arka plana yerleştiriyor ve sanal olarak takım yıldızlarını gösteriyor, bunlar hakkında bilgi veriyor.

Duyu ve duyarlık anlamına gelen “Kansei” kelimesinden yola çıkarak Toyota Avrupa AR-GE bünyesinde kurulan Tasarım Bölümü mühendisleri ve tasarımcıları ile Kopenhag Tasarım Enstitüsü mühendisleri tarafından, yakın gelecek otomobil teknolojilerine yönelik araştırmaların sonucu geliştirilen konsept, sadece görsellik değil, arzu ve gereksinimlere hitap eden deneyimler yaşatmayı da hedefliyor. Araçtaki yolculara değer katacak Kansei tasarım yaklaşımı ve teknolojilerinin, Toyota’nın gelecekteki modelleri için orta ve uzun dönemli vizyonununa yön vermesi bekleniyor.

Konsept videosunu izlemek için http://www.facebook.com/toyotaturkiye adresini ziyaret ediniz. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA)’nın 25 Haziran’a kadar Brüksel’deki Autoworld Museum’da gerçekleştirdiği “Our Future Mobility Now ( http://www.futuremobilitynow.com )” sergisinde konsepti denemek mümkün.

Hiç yorum yok