Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

HYUNDAİ, İZMİT FABRİKASININ KAPASİTESİNİ İKİYE KATLAYACAK YATIRIM İÇİN START VERDİ.

Hükümetin Güney Kore ile 2-3 ay içinde Serbest Ticaret Anlaşması’nın imzalanabileceğini açıklaması, Hyundai’nin Türkiye’ye yapmayı düşündüğü...

Hükümetin Güney Kore ile 2-3 ay içinde Serbest Ticaret Anlaşması’nın imzalanabileceğini açıklaması, Hyundai’nin Türkiye’ye yapmayı düşündüğü yatırımı hızlandırdı.

90 bin - 100 bin arasında değişen kapasiteyi 200 bin adede yükseltecek yatırım için düğmeye basıldığını anlatan Hyundai Assan Başkanı ve CEO’su Won-Shin Chang, Kore’deki merkezin üretilecek modelin seçimi aşamasına geldiğini söyledi. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın nezdinde hükümetin, Güney Kore ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) sorununu 2-3 ay içinde çözeceğini bildirmesinin kendilerini motive ettiğini kaydeden Chang, “Nihai yatırım kararında son aşamaya gelindi. Bir aydan kısa sürede sonuçlanabilir” dedi.

Hyundai Assan Başkanı ve CEO’su Chang, yatırımla ilgili rakam vermekten kaçınıp, “En azından, şimdiye kadar yaptığımız model yatırımlarından fazla olacak” demekle yetindi. Hyundai, 2007’de üretmeye başladığı Matrix ve geçen yıl üretime giren i20 için 100’er milyon dolarlık yatırım yapmıştı. Yeni yatırımın, 200 milyon doları bulması bekleniyor.

Tam kapasite 2015’te
Karar verilmesi durumunda çalışmalara bu yıl başlanması bekleniyor.
Chang, Accent Era üretiminin 2012 yılı sonunda sona ereceğini, İzmit’te sadece i20 üretiminin süreceğini hatırlatarak “Yeni modelin üretimine 2013’te başlanabilir. 2015 yılına kadar İzmit’teki tesisimizin kapasitesini de yıllık 200 bin adede ulaştırmayı hedefliyoruz. 200 bin adetlik üretim için de, mevcut fabrika yeterli olacak” diyerek, yeni bir fabrika yapılmasının gündemde olmadığını dile getirmiş oldu.

İzmit’te üretilmek üzere üç model arasından seçim yapılacağını belirten Won-Shin Chang, üretilecek aracın öncelikle Avrupa pazarında beğenilecek bir model olması gerektiğini kaydetti.
Chang, “Biz kompakt SUV modelimiz ix35 ile yeni Elantra’yı önerdik. Bu ürünlerle iç ve dış pazarlarda iddialı olacağımızı aktarıp, ısrar ettik. Ancak merkez başka model üzerinde durmaya karar verdi” dedi.

Hyundai Motor Company Başkanı Steve S. Yang, Seul Otomobil Fuarı’nda “Kapasitenin artırılması ve yeni modelleri kapsayacak yatırımla ilgili çok detaylı çalışmalar yaptık. Hatta bitti gibi. Ancak Türkiye-Kore arasında serbest ticaret görüşmeleri durduğundan, başka alternatifleri değerlendirebiliriz” diye konuşmuştu.
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da, buna tepki göstermiş, ancak “Buna rağmen, G.Kore ile 2-3 ay içinde STA imzalayacağız” demişti.

‘Seçim sonrası satış azalır’
Hyundai Assan Yurtiçi Satış, Pazarlama ve Satış Sonrası Genel Müdürü Ümit Karaarslan, bu yılki otomotiv satışlarının 2010 yılının gerisinde kalacağını kaydetti. Merkez Bankası’nın kararları sonrası kredi maliyetlerinin arttığını hatırlatan Karaarslan, şöyle devam etti: “Taşıt kredisi faizleri martta yüzde 0.80, nisanda yüzde 0.86’ydı. Şimdi bankalarla yüzde 1’i konuşmaya başladık. Yüzde 1, tüketici açısından psikolojik sınırdır.

Döviz kurları ve benzin fiyatları tüketicinin alımını pek fazla etkilemez ama faiz belirleyicidir. Seçimden sonra enerji ve gıdaya da zamlar gelecektir. Pazar da, bu koşullarda 2010’un biraz altında olur.”

2011’de 55 bin adet araç satacaklarını kaydeden Karaarslan, bunun 24 binini Accent Era ve Accent Blue, 11 bin adedini ix20, 6 bin adedini de yeni Elantra’nın oluşturacağını kaydetti.MİLLİYET/Levent köprülü

Hiç yorum yok