Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

START/STOP TEKNOLOJİLİ OPEL CDTİ HEM ÇEVRE DOSTU HEMDE YAKIT TASARRUFLU

Opel Corsa ve Astra ST modellerinden sonra şimdi de Astra 2.0 CDTI (118 kW/160 HP) ecoFLEX modeli ile Start/Stop teknolojisini sunmaya başla...

Opel Corsa ve Astra ST modellerinden sonra şimdi de Astra 2.0 CDTI (118 kW/160 HP) ecoFLEX modeli ile Start/Stop teknolojisini sunmaya başladı.

Altı manüel vites ile 2.0 CDTi’ya opsiyonel olarak konulmuş bu paket özellikle şehir içi yakıt tüketiminin ve CO2 emisyonunun önemli ölçüde azalmasına imkan tanıyor: Bu sistemle 100 kilometrede 0.8 litre tasarruf ve buna paralel %13’lük daha az tüketim ve emisyon sağlanıyor.

Start/Stop sistemiyle ortalama CO2 emisyonunu kilometrede 129 gramdan 119 grama ve yakıt tüketimide 100 kilometrede 4.9 litreden 4.5 litreye düşmekte. Astra yüksek performansı (118 kW/160 hp) ve güçlü torku (350 Nm) ile verimli sürüş imkanı sunuyor.

Start/Stop halen Opel Corsa ve Astra modellerinde mevcut. 2012 ilkbaharından önce Opel bu teknoloji ile manüel vitesli tüm Astra dizel ve benzinli modelleri de dâhil olmak üzere 34 farklı model ve motor seçeneğini sunmaya başlayacak.

CleanTec Yanma Teknolojisi Verimi Daha da Arttırır

Yenilikçi CleanTec Yanma Teknolojisi, temiz yanmayı garantiler ve ayrıca motor sesini de azaltır. Kapalı devre sistemi gerçek zamanlı yanma işlemi için yakıt enjeksiyonunu ayarlar. Bu da motorun daha sessiz ve daha verimli çalışması demek.

Manüel vitesli Astra modellerinde vites büyütme göstergesi mevcut. Sürücü çok fonksiyonlu ekran üzerinden yönlendirme yaparak vitesin büyütüleceği ideal momenti seçerek aktif olarak yakıt tüketimini azaltabilir.

Opel’in Start/Stop Sisteminin Yararları ve İşlevselliği

Opel’in otomatik Start/Stop sistemi motorun boşta çalışma zamanını azaltır ve böylece sera gazı emisyonları ve ses de azalır. Trafik ışıklarında ışığın yanmasını veya hemzemin geçitlerde trenin geçmesini beklerken sürücü vitesi boşa aldığında ve debriyaj pedalından ayağını çektiğinde motor otomatik olarak durmakta (Otomatik Duruş Modu). Trafik ışığı yeşile döndüğünde sürücü motoru tekrar başlatmak için, aracı birinci vitese almak ve kalkmak için hafifçe debriyaj pedalına basar.

Emniyet ve yolcuların rahatını sağlamak amacıyla sıcaklık regülâtörü ve fren amplifikatörü, vakum kontrolü otomatik durma modunda da aktif olarak kalır. Gerektirdiğinde mesela yavaş Start/Stop gerektiren bir trafikte sürücü “eco” etiketli Start/Stop anahtarına basarak sistemi devre dışı bırakabilir.

Start/Stop sisteminin etkili olması için, aşağıdaki kriterlerin yerine getirilmesi gerekli:

Cabrio modellerde otomobilin üstünün kapalı olması
Sürücü kapısının kapalı olması
Sürücünün emniyet kemerinin takılı olması
Motorun yeterince ısınmış olması
Akünün yeterince şarj olmuş olması
Dış hava sıcaklığının 0°C üzerinde olması (don halinde , “Otomatik Duruş” modu derecede sınırlandırılmıştır)
Buz eritme fonksiyonunun aktif olmaması
Eğer havalandırma açıksa, kabin sıcaklığı ayarlanan değerden önemli ölçüde değişiklik göstermez
Yeterli fren vakumu
Dizel parçacık filtresinin yenilenme sürecinin gelmemiş olmaması.

Daha fazla detay opel yetkili satıcıları ve opel web sitesinde

Hiç yorum yok