Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

PIRELLI’NİN F1 HAZIRLIKLARI BÜTÜN HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Pirelli tarafından İzmit’te üretilen Formula 1 PZero lastiklerinin testleri bütün hızıyla devam ediyor. Valencia ve Jerez’in ardından Barsel...

Pirelli tarafından İzmit’te üretilen Formula 1 PZero lastiklerinin testleri bütün hızıyla devam ediyor.

Valencia ve Jerez’in ardından Barselona yakınlarındaki Katalonya pistinde Formula 1 takımlarıyla birlikte resmi testlere devam eden Pirelli, takımların ve pilotların beğenisini kazanmaya devam ediyor.

Takımlar 4 günlük zorlu maratonda Pirelli Formula 1 PZero ile 18.000 km yol yaptı. Böylece Pirelli, Formula 1 lastikleri için 250 Grand Prix’ye eşdeğer toplam 75.000 km mesafe kat etmiş oldu.

Türkiye’de ürettiği lastiklerle Formula 1’e 2011-2013 yılları arasından lastik sağlayacak olan Pirelli’nin sezon hazırlıkları bütün hızıyla sürüyor. Pirelli, Formula 1 takımlarıyla gerçekleştirdiği Valencia ve Jerez lastik testlerinin ardından Barselona yakınlarında bulunan Katalonya pistinde üçüncü sınavını da başarıyla tamamladı.

Dünyanın en çok takip edilen motorsporları etkinliği olan Formula 1’in 2011 sezonunun başlamasına çok az kaldı. Formula 1’e önümüzdeki 3 yıl boyunca İzmit’te üretilen Formula 1 PZero lastikleriyle destek verecek olan Pirelli ve takımların hazırlıkları bütün hızıyla sürüyor. Valencia ve Jerez testlerini başarıyla tamamlayan Pirelli son test olan 18.000 km’lik Barselona testinde de Formula 1 takımlarının ve pilotların yüzlerini güldürmeyi başardı.

Normalde ılıman bir hava beklenirken, ekipler Barselona’da serin hatta gece boyunca yağış alan bir zeminde testlerini gerçekleştirmek zorunda kaldı. Pirelli kuru ve ıslak zemin olmak üzere tüm lastik tiplerini test için hazır bulundurdu. Her bir takıma test etmek üzere 30 takım lastik sunuldu. Böylece toplamda 360 takım Pirelli Formula 1 PZero lastiği zor şartlar altında farklı Formula 1 otomobili ve pilotu tarafından test edildi.

Bugüne kadar yapılan testlerden elde edilen sonuçtan duyduğu memnuniyeti dile getiren Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery; “Formula 1 takımlarıyla birlikte gerçekleştirdiğimiz resmi testlerde 11 günü geride bıraktık. Pirelli olarak söz konusu 11 günlük süre içerisinde çok kıymetli veriler topladık, takımlar ise Formula 1 PZero’nun karakteristiğini ve farklı kullanım koşulları altında vermiş olduğu tepkileri deneyimleme fırsatını buldu. Özellikle ön-sol lastik üzerinde ciddi bir baskı uygulayan Barselona yakınlarındaki Katalonya pistinde 6 ile 19 ºC arasında değişen serin bir havda testler gerçekleştirdik. Elde ettiğimiz sonuçlardan memnunuz” dedi.

Formula 1 takımları testin ilk gününde 851 tura eşdeğer 3961,40 km, 2’nci gün 1.121 tura eşdeğer 5.218,25 km, 3’ncü gün 1.106 tura eşdeğer 5.148,43 km ve son gün 923 tura eşdeğer 4.296,56 km olmak üzere toplam 4.001 tura eşdeğer 18.000 km yol kat ettiler. Böylece Pirelli 2011 Formula 1 Dünya Şampiyonası öncesinde toplam 75.000 km’lik testi başarıyla tamamlamış oldu.

Hiç yorum yok