Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Emniyet Genel Müdürlüğü,2. el araç devir işlemlerinde yeni sisteme geçiyor

1 Mayıs tarihinden itibaren ikinci el araç sahipleri Trafik Tescil şubelerine gitmeyecek.Araç satış sözleşmesinin yanı sıra devir işlemleri ...

1 Mayıs tarihinden itibaren ikinci el araç sahipleri Trafik Tescil şubelerine gitmeyecek.Araç satış sözleşmesinin yanı sıra devir işlemleri de bu tarihten itibaren noterler kanalıyla gerçekleşecek. Noterler araç satış sözleşmesi ücretinin yanı sıra vatandaştan ruhsat ve posta ücreti tahsil edecek.

Aracın ruhsatı çıkana kadar vatandaşlara geçici bir belge düzenlenecek. Ruhsat, vatandaşa ulaştırılana kadar trafikte bu geçici belge kullanılacak.

Devir işlemlerinin noterlere devredilmesiyle Trafik Tescil'deki çilenin de sona ermesi hedefleniyor. Vatandaşlar yeni sistemde TŞOF'a verdikleri ücretten de kurtulacak. Dosya parası ve iş takipçilerine verilen ücretler de yeni sistemde vatandaşa yansımayacak.

Böylelikle, 100 liralık masrafla araç devri gerçekleştirilecek. Trafik Tescil şubelerinde sadece yeni araçların tescil işlemleri gerçekleştirilecek. Tescil şubeleri ayrıca belge kaybı, ruhsat yenileme işlemlerini de yürütmeye devam edecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü şimdi ilk el araçların devir işlemlerinin de noterler kanalıyla yapılması amacıyla bir çalışma yürütüyor. Araç devir işlemlerinin noterlere devredilmesiyle birlikte emniyetin üzerindeki yükün büyük bölümü kalkmış olacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü 81 il ile 476 ilçedeki Trafik Tescil bürolarında görev yapan 3 bin 600 polisin büyük bölümünü ise asli görevlerine göndermeyi planlıyor.ZAMAN

Hiç yorum yok