Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Yakıttan tasarrufun püf noktaları

Yoğun şehiriçi trafiği, yüksek akaryakıt fiyatları ve kullanım özellikleriyle birlikte ekonomik bir sürüş artık herkesin ortak beklentisi du...

Yoğun şehiriçi trafiği, yüksek akaryakıt fiyatları ve kullanım özellikleriyle birlikte ekonomik bir sürüş artık herkesin ortak beklentisi durumunda. Hepimiz "Arabamı en ekonomik şekilde nasıl kullanırım?" sorusunun cevabını bulmaya çalışıyoruz. Bu nedenle son dönemlerde sık sık "lüks aracına LPG taktırdı" gibi haberlerle karşılaşabiliyoruz. Ortak amaç ekonomik kullanım, aracın mümkün olduğunca az yakıt tüketmesi. Daha ekonomik bir sürüş sağlayacağını düşündüğümüz püf noktalarına göz atmanızı öneririz.

-Lastik hava basınçlarınızı kontrol edin; Lastiklerdeki düşük hava basıncı hem aracınızın hem de sizin güvenliğinizi riske attığı gibi, yakıt tüketimini de artırır.

-Daima güvendiğiniz akaryakıt istasyonunundan yakıt alın. Yakıtta kalite motorunuz açısından da çok önemlidir.

-Aracınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırın. Arabalar da tıpkı insanlar gibidir: İyi bakıldıklarında ömürleri uzun olur. Bakımları düzenli olarak yapılmayan bir otomobilin de yakıt tüketimi haliyle artacaktır.

-Yakıt tüketimini azaltmaya yönelik olarak üretilen lastikleri tercih edin. Birçok marka, yakıt ekonomisinin önemini çok hızlı kavradı ve bu konuda yeni ürünler geliştirdi. Lastik markalarının üretmiş olduğu çevreci ve ekonomi odaklı lastikleri tercih etmeniz yakıt tüketimini azaltacaktır.

-Arabanızı doğru devir ve viteste kullanın. Özellikle düz vitesli bir otomobili gereğinden fazla zorladığınızda, araç, bu vites değişim sıkıntısını bolca gürültü çıkartarak size anlatacaktır. Yüksek devir ve yanlış vites değişimi otomobilinizi fazladan yorarken bu yorgunluk cebinizi de etkiler.

-Otomatik vitesli arabalarda sport ve ekonomi modları vardır. İçinizdeki şeytanı ortaya çıkartmak istemiyorsanız ekonomi modu sizin için idealdir. Sport modunu tercih edenlerin düşük tüketim beklentilerini boşa çaba olarak değerlendirebiliriz.

-Bagajınızdan, ağırlık yapabilecek gereksiz eşyaları çıkartın.

-Fren ve gaza mümkün olduğu kadar gereksiz yere basmayın.

-Tatil dönüşlerinde port bagajınızı sökün.

-Klimanın lüzumsuz ve özellikle de ihtiyaç dışı kullanıldığı her anın, cebinizden biraz daha para çıkarttığını unutmayın. Bu nedenle klima tuşunu çevirmeden önce bir kez daha düşünün.

-Yüksek hızlarda camlarınızı kapalı tutun. Hızla giderken aracınızın camını açmak sürtünmeyi azaltacağı için otomobilinizin fazladan efor sarfetmesine neden olur.

-Aracı ilk çalıştırdığınızda motoru bir miktar ısıtmayı ihmal etmeyin.

-Hararet ibresi ortaya kadar yükselmeden tam gaz yapmayın.

-Kırmızı ışığa yaklaşırken gazdan ayağınızı çekin.

-Bir dakika civarındaki kırmızı ışıklarda motoru stop edin.

-Bir sonraki kırmızı ışık yakın ise gaza sonuna kadar basmayın.

Cosmomobil

Hiç yorum yok