Page Nav

HIDE
TRUE

Son Haberler:

latest

Benzinde tasarruf etmenin 10 kuralı

Yaz mevsimi nedeniyle herkesin arabasıyla tatil programları yaptığı bu dönemde işte size, benzinden tasarruf etmenin 10 altın kuralı: 1. En ...

Yaz mevsimi nedeniyle herkesin arabasıyla tatil programları yaptığı bu dönemde işte size, benzinden tasarruf etmenin 10 altın kuralı:

1. En ucuz benzin istasyonunu bulun!
Yaşadığınız çevredeki en ucuz benzini hangi istasyon satıyor araştırın! En pahalı satanla en ucuz satan arasında bir kıyaslama yapın. Eğer benzinin kalitesi yönünden bir farklılık görmüyorsanız artık bu ucuz istasyon sizin sürekli benzinciniz olsun. Bu arada benzinde herhangi bir hile olup olmadığına da mutlaka dikkat edin. Yoksa aracınız zarar görebilir!

2. Havası inmiş lastikle dolaşmayın!
Eğer aracınızın lastikleri çok inikse bu daha fazla benzin harcamanıza neden olur. Havasız lastikler dönme hızını düşürür ve araca daha fazla efor sarfettirir. Bir an önce en yakın benzin istasyonuna gidin ve lastiklerinize hava basın. Zaten bu hizmeti ücretsiz alıyorsunuz!

3. Aracınızdaki fazla ağırlıktan kurtulun!
Aşırı yük daha fazla benzin harcamanıza yol açar. Her ekstra 50 kilo, yüzde 2 oranında fazla benzin sarfiyatına neden olur. O nedenle hemen aracınızdaki fazla ağırlıklardan kurtulun. Hatta aracınıza çok kalabalık binmemeye çalışın!

4. Aracın üzerindeki hız kesici aksamları atın!
Mesela aracınıza ekstra olarak taktığınız portbagaj daha fazla rüzgar gücünün tutulmasına neden olur. Bu da aracın fazla efor sarfetmesine yol açar. Eğer bu tip parçalara ihtiyacınız yoksa hemen aracınızdan çıkarın!

5. Havalandırma sistemini mümkün olduğunca kapalı tutmaya çalışın!
Araçlarda klima ve benzeri havalandırma sistemleri benzin harcamanızı yüzde 10 oranında arttırır. Eğer hava çok sıcak değilse klima kullanmayın. Camları açmayı tercih edin veya sadece fanları açın. Fakat hızınız 60 km'nin üzerindeyse klimayı tercih etmek daha avantajlı çünkü rüzgar gücü yine aracın kullandığı gücü arttırır.

6. Hız limitlerine bağlı kalın!
Ne kadar hızlı giderseniz o kadar çok benzin yakarsınız. 70 km hızla gitmek yüzde 9 daha fazla benzin harcamanıza neden olur. Hız arttıkça sarfiyat da doğru orantılı olarak artacaktır.

7. Yağınızı sık sık değiştirin!
Temiz motor yağı, motorun iç parçalarının daha rahat ve kolay çalışmasını sağlar. Bu da benzin tasarrufu sağlar. Bu nedenle her 7500 km'de yağınızı değiştirmeyi ihmal etmeyin. Dizel motorlarda bu rakam 3000 km olmalıdır.

8. Aracı daha yumuşak kullanmaya çalışın!
Ani hız arttırmak veya düşürmek daha fazla benzine mal olur. Bu nedenle belli bir hız sabitliğini tutturun ve ışıklarda hızınızı yavaş yavaş kesin. Ani frenlerden kaçının!

9. Engebeli ve bozuk yollarda gitmekten kaçının!
Engebeli ve düz olmayan araziler yüzde 30'lara varan oranda fazla benzin harcamanıza neden olabilir. Eğer gideceğiniz noktaya daha düz bir yoldan gitme şansınız varsa, mutlaka onu tercih edin.

10. Aracınızı tasarruflu kullanın!
Eğer kısa mesafede birkaç yere gideceksiniz bu kısa yolları birleştirerek bir kerede bütün işinizi halledin. Çok fazla araç kullanan biriyseniz bu girişim işe yarayacaktır....
e-kolay.net

Hiç yorum yok