Chery Grubunun Başkan Yardımcısı Zhou Biren ve Türkiye'deki distribütörü Mermerler Şirketler Grubunun Başkan Yardımcısı Murat Mermer, 10. Pekin Otomotiv Fuarı ve Chery Uluslararası Basın Konferansı için Pekin'de bulunan Türk gazetecilerine açıklamalarda bulundu.

Chrey otomobillerinin 64 ülkede satıldığını ve otomotivde en hızlı büyüyen firma olduklarını belirten Chrey Başkan Yardımcısı, önümüzdeki dönemde ürettikleri markalarla tüm dünyada söz sahibi olacaklarını ifade etti.

Türkiye'ye bu süreçte çok önem verdiklerini kaydeden Biren, ülkemizin kendileri için ekonomik anlamda büyük bir pazar, coğrafi açıdan da Asya ile Avrupa arasında köprü durumunda bulunan stratejik bir ülke olduğunu anlattı.

-''TÜRKİYE'DE ÇİN'DEKİ FABRİKANIN BENZERİNİ YAPACAĞIZ''-

Zhou Biren, şöyle devam etti:

''Türkiye'ye bizim için 'en önemli ülke' konumunda bakıyoruz. Türkiye'de başarılı olmak, bizim için Avrupa'da da başarılı olmanın bir göstergesi. Çünkü Türk müşterisinin tercihleri, AB ile birebir. Bu nedenle, Türkiye bizim açımızdan, AB pazarından önceki ilk durak. Chery, Türkiye'de başarılı olursa, Avrupa'ya geçmemiz de çok kolay olur. Amacımız Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçmek.

Şu an Türkiye'ye sadece ihracat yapıyoruz. Şimdi herkes bana (yatırım ne zaman) diye soruyor. Türkiye'de Başbakanla da bir görüşmemiz oldu. Bizim diğer ülkelerdeki yatırımlarımız montaj üzerine. Ama biz, Türkiye'de Çin'deki fabrikamızın benzerini yapmak istiyoruz. Fabrikamızı çok kısa sürede kurup, içine de Çin lokantası yapacağız. Sizler Çin yemeklerini, biz de Türk yemeklerini yiyeceğiz, bu arada da arabalarımızı satacağız. Türkiye'de büyük bir yatırım düşünüyoruz ve Chery olarak, Renaut ve Fiat'tan daha yerli bir marka olmayı istiyoruz.''

-YATIRIM HACMİNİ ARAŞTIRMA BELİRLEYECEK-

Yerli ortakları durumundaki Mermerler Otomotivin Türkiye'deki fabrika için fizibilite çalışması yaptığını kaydeden Zhou Biren, yatırım hacminin bu çalışma sonrasında belirleneceğini ifade etti. Biren, Mermerler Otomotiv ile yatırım yapılabilecek alternatif yerlerde incelemelerde bulunduklarını da vurguladı.

Bir ülkeye yatırım yaparken, özellikle lojistik duruma, işgücüne, enerji başta olmak üzere üretim girdilerine baktıklarını anlatan Chery Başkan Yardımcısı, ancak Türkiye'nin öncelikle AB'ye ihracat üssü olarak değerlendirildiğini söyledi.

Türkiye'deki yatırımın Mermerler Otomotiv ile gerçekleştirileceğine dikkat çeken Biren, ''Biz, Mermerler ile çoktan evlendik. Bu arada, ortak yatırım yaparak, bir de bebek sahibi olacağız'' dedi.

-YEDEK PARÇA FABRİKALARI DA KURULACAK-

Biren, bir soru üzerine, Chery'nin yan sanayini de Türkiye'ye getirmek istediklerini bildirdi.

Chery'nin halen Çin'de 40 yedek parça fabrikası bulunduğunu kaydeden Biren, ''Yatırım yaparken, bu 40 fabrikamızın da orada yerleşmesini sağlayacağız. Çünkü nakliye çok yüksek rakamlar tutuyor. Koltuk, döşemelik gibi yan ürünlerde Türkiye'deki yerli sanayiyi de kullanabiliriz. Hangi yan ürünleri Türkiye'den sağlayacağımız, yerli üreticilerin bize vereceği fiyata bağlı'' diye konuştu.

Chery Başkan Yardımcısı, bir başka soru üzerine, ürettikleri arabaların yeterince ucuz olduğunu, dizel ve hibrit araç için de çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Biren, Türk ekonomisine ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, Türkiye'nin geçmişte krizlerle yaşadığını, ancak günümüzde ekonominin daha stabil hale geldiğini vurguladı.

-YENİ MODELLER SIRADA-

Mermerler Şirketler Grubu Başkan Yardımcısı Murat Mermer ise, Çin otomobillerini Türkiye'ye getirirken öncelikle ''ilk aracını almak isteyen ama uygun fiyatlı araba arayan''ları hedef aldıklarını bildirdi.

Ancak nakliye bedeli ve yüzde 10'luk gümrük vergisinin maliyetleri yükselttiğini vurgulayan Mermer, ''Biz yine de ilk yılımızda 10 bin araçlık satış hedefimize ulaşacağımızı düşünüyoruz. Biz, bu işe girerken Türkiye'de hem yerli ihtiyacı karşılamayı hem de Çin araçlarını burada üreterek, ihracat yapmayı düşündük. Bunun için de Çin'de bütün otomotiv fabrikalarını ziyaret ettik ve hem Türk halkının hem de Avrupa'nın standartlarına uygun olduğu için Chery'i seçtik'' açıklamasında bulundu.

İlk etapta 2 modeli Türk halkının kullanımına sunduklarını, bu sayıyı bir süre sonra 5'e çıkaracaklarını belirten Mermer, yeni modeller konusunda şu bilgileri verdi:

''Kimo modelinin ithalat izni bitmek üzere. Bu araç Ağustos'ta bayilerimizdeki yerini almış olur. Sarı Minivanımız Taxim'in bu yıl LPG'li, gelecek yıl dizel motoruyla satılacak. QQ'nun da yeni modelini getireceğiz. Yeni model, Türkiye standartlarına uygun şekilde iç piyasaya sunulacak. Bu aracı döviz kurlarında ani bir sıçrama yaşanmazsa, 15-16 bin YTL gibi bir fiyattan satışa sunarız. Bizim iddialı olduğumuz bir başka model de S-16. A segmentindeki bu aracın Çin'de test işlemleri devam ediyor. S-16, 2009 yılında Türkiye'ye gelecek ve satış fiyatıyla, kendi segmentindeki en ucuz araç olacak.'' haber7

Opel'in uzun yıllardır Vectra'yla var olduğu D sınıfında yeni modelinin adı Insignia oldu. Temmuz ayında İngiltere'de tanıtılacak modelin görüntüleri basına dağıtılırken iç mekanıyla ilgili her şey halen gizli tutuluyor.

Aracın içine oturulduğunda sizi kucaklıyormuş gibi bir his veren kokpit dizaynına sahip olduğu bilinen Insignia; dört-tekerlekten çekiş sistemi, aktif şasi ve yedi farklı motor seçeneği gibi özelliklere sahip olacak. Insignia'nın 4 metre 83 santimlik boyuyla ve akıcı kupe dizaynıyla bu sınıfa yeni bir soluk getirmesi bekleniyor. Insignia, Türkiye'ye gelecek yılın ilk çeyreğinde ithal edilmeye başlanacak. zaman
26 bin 836 YTL’dan başlayan fiyatlar ile satışa sunulan Yeni Fabia Combi’de, classic, classic plus ve ambiente donanım seçenekleri mevcut. Yeni Fabia'nın dinamik çizgisini tasarımında taşıyan Combi geniş iç hacmi ve yüksek kullanım kapasitesi ile aile otomobillerinden beklenenleri karşılıyor. Yolcular için daha iyi bir konfor seviyesinin yanısıra önceki modele göre 54 litre büyütülerek 480 litreye çıkarılan iç hacmi ile de eşyalar için daha fazla alana sahip. Ayrıca arka koltuklar tam katlandığında bagaj hacmi 1.460 litre kapasiteye ulaşıyor ve bu hacim bir önceki versiyondan 235 litre daha fazla. 4.239 mm uzunluğu, 1.642 mm genişliği ve 1.498 mm yüksekliği ile önceki modelden 7 mm daha uzun ve 46 mm daha yüksektir.

Güvenlik konusunda da sadece araç içindekilerin yanı sıra herhangi bir çarpma durumunda yayaların incinme tehlikesini olabildiğince azaltmak üzere tasarlanmış. ASR fren sistemi, ESB (Elektronik Sabitleme Programı) ile birleştirilmiş Elektronik EDS ( Elektronik Diferansiyel Kilidi), çift etkili frenleme yardımcısı, ABS sensörleri ile birlikte çalışan lastik basıncı görüntüleme sistemi , park sensörü, arka koltuktaki üçüncü koltuk kafalığı, yanlarda ve üstteki hava yastıkları gibi gelişmiş güvenlik sistemleri Fabia Combi'nin standart güvenlik paketinde mevcut. 60 ve 105 beygir güç aralığında dört benzinli ve üç dizel motor seçeneğine sahip Fabia Combi, 1.6 16V 105 bg benzinli motoru ile tam taşıma kapasitesinde güç ve dinamizm; 60, 69 yada 85 bg gücündeki benzinli motorlar ile de ekonomik yakıt performansı sunuyor. Tüm modellerde ise motor cinsine göre beş vitesli iki tip manuel şanzıman sunuluyor. haber7

Mercedes-Benz Türk'ten yapılan açıklamaya göre, "Busworld 2008"deki bin 600 metrekarelik standında şirketin yoğun şehir içi toplu taşımacılık için üretilen yeni aracı, körüklü Mercedes-Benz Conecto'yu tanıtıyor. Tam alçak tabanlı körüklü olan araç, bu özelliğiyle önceki modellerden ayrılıyor. Mercedes-Benz Türk fuarda ayrıca Travego 17 SHD ile Tourismo 15 RHD şehirlerarası otobüslerini ve Türkiye'de 2007 yılında kullanılmaya başlanan CapaCity modelini de sergiliyor.

2007 yılında daralan yurtiçi şehirlerarası otobüs pazarındaki payını yüzde 63,8'e çıkaran Mercedes-Benz Türk, belediye tipi otobüs pazarında ise yüzde 23'lik bir pay elde etti. Yurtiçinde 705 adet şehirlerarası ve 335 adet belediye tipi otobüs satışı gerçekleştirerek liderliğini koruyan Mercedes-Benz Türk, Türkiye'deki bu yüksek performansının yanı sıra başta Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine 2.415 otobüs ihraç etti. Şirket 2008 yılında da bu başarı çizgisini sürdürmeyi hedefliyor.haber7-iha

Avrupa ile aynı anda satışa çıkan yeni model temel olarak spor aktivite coupe'si olarak adlandırılsa da SUV (4x4) araçlara daha yakın bir çizgi sergiliyor.

X6, bir Coupe'nin dinamizmi ve çekiciliğine lüks bir aracın konfor özelliklerini ekliyor. Sert hatlara sahip X6'nın farklılıkları sadece tasarımla sınırlı değil. Otomobilin sürüş dinamiklerinin kaynağı BMW'nin yeni geliştirdiği dinamik performans kontrolü sistemine dayanıyor. 118 bin Euro'dan başlayan yeni modelde 2 dizel bir benzinli toplam 3 motor görev yapıyor. 235 beygir gücündeki 3 litrelik turbo beslemeli dizel motor 100 km'de 8,2 litre motorin tüketiyor. 306 beygir gücündeki 35d motor ise kendi kategorisinin en güçlüsü olarak öne çıkıyor ve 0'dan 100 km saat hıza 6,9 saniyede ulaşıyor haber7

BMW M3 Coupe, 136 bin 932 Euro’luk fiyatıyla türkiyede

420 HP’lik gücüyle deyim yerindeyse bir “azman” sayılabilecek M3 Coupe, 136 bin 932 Euro’luk fiyata sahip.
BMW M3 serisinin dördüncü nesli ve en güçlüsü olan yeni M3, kaslı görünümü ve sürüş dinamikleriyle dikkat çekiyor. 3 Serisi Coupe üzerine geliştirilen yeni BMW M3, ilk kez 8 silindirli bir güç ünitesiyle donatılmış. 4.0 litrelik motoruyla 420 HP güç üretebilen yeni M3, 0-100 km/s hızlanmasını 4.8 saniyede tamamlıyor. Karbonfiberle güçlendirilmiş, ancak hafifletilmeş gövdesiyle dikkat çeken yeni M3, bir önceki nesline göre 15 kg daha hafif. Yeni M3, bunu yürüyen aksamın pek çok noktasında kullanılan alüminyum parçalara da borçlu.

İki kapılı coupe gövde, klasik bir 4 kişilik oturma düzenine olanak sağlarken, aracın gücünü ortaya koyması bakımından motor kaputunun üzerinde yer alan iki hava çıkışı, çamurluklardaki solungaçlar ve daha geniş alan kaplayan ön tampon hava girişleri tasarlanmış. Arkada da bagaj spoyleri, difüzörlü tampon ve dört adet egzoz çıkışı da, gücü hissetmeyi isteyenlere ipuçları sunuyor.

Yeni M3, “Mdrive” kontrol ünitesine sahip. Bu teknoloji, motor kontrol ünitesi, süspansiyonlar, direksiyon ve DSC (Dinamik Denge Kontrolü) gibi çekiş kontrol sistemlerinin tek düğmeyle ayarlanmasına imkân sağlıyor. Elektronik ayarlanan amortisörler (EDC) sayesinde de aracın hareketleri, normal, konfor veya spor moda göre farklılık gösteriyor. haber7

Tüm dünya büyük bir heyecanla hibrit, yani elektrik ve yakıtı birlikte kullanan otomobillerde yaşanan gelişmeleri takip ederken, sadece elektrikle çalışan otomobiller çoğu zaman gölgede kalıyor. Uzun zamandır üzerinde çalışılsa da, elektrikli otomobillerin benzinli / dizel motorlara alternatif olmayı bir türlü başaramadıkları bir gerçek. Bunun en büyük nedenleri ise, kuşkusuz pil süresi ve yeterli hızlara ulaşılamaması. Ama bu durum yavaş yavaş geride kalmaya başladı bile... Merkezi Hollanda'da bulunan Evisol isimli şirket, geliştirdiği yeni elektrikli otomobil ile her şeyi tersine çevirebilecek gibi görünüyor.

ThoRR adı verilen elektrikli otomobil, teknolojisinden önce kusursuz tasarımı ile dikkat çekiyor. Eğer her biri hız canavarı olan Lotus markalı otomobilleri biliyorsanız, ThoRR size hiç de yabancı gelmeyecektir. Birkaç küçük ayrıntı görmezden gelinirse, ThoRR'un tipik bir Lotus Super 7 klonu olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Evisol'un Lotus Super 7 tasarımını kullanması sadece göze hoş gelen bir otomobil tasarlamak değil. Lotus Super 7, ağır olmaması nedeniyle yüksek hızlara rahatlıkla çıkabilen bir otomobil. Evisol da bu durumu fark etmiş ve aynı hafiflikte bir modek üretmek için çalışmış. ThoRR'un ağırlığı yaklaşık 755 kg. Ama şunu söylemekte de yarar var: Bu ağırlık standart bir Lotus Super 7'den biraz fazla.


Güçlü elektrik motoru
Tasarım gerçek anlamda büyüleyici olsa da, ThoRR'u ilginç kılan özelliği tabii ki yüksek performanslı bir elektrik motoruna sahip olması. Normal sürüş koşullarında 91 beygirlik önemli bir güç üreten motor, Evisol'un verdiği teknik özelliklere göre maksimum 272 beygire kadar ulaşabiliyor. Bir elektrikli otomobil için 91 beygir tatmin edici olarak kabul edilebilir; ama 272 beygirlik güce standart bir otomobilin ulaşması bile zor. Siemens tarafından üretilen motorun toplam ağırlığı ise 86 kg.

İhtiyaç duyduğu enerjiyi Lityum Polimer pillerden alan ThoRR'un, tam dolu pillerle katedebildiği mesafe de son derece etkileyici. Saatte 80 km. ile yol alındığında tam 230 km kesintisiz gidebilen otomobil, satte 120 km hıza çıkıldığında ise 140 km yol alabiliyor. ThoRR'un çıkabildiği maksimum hız hakkında bir bilgi verilmese de, en azından satte 150 km'den biraz daha hızlı hareket edebildiği kesin gibi...

Fazlasını aramayın
Thorr, elektrikli otomobillerin benzinli / dizel otomobillere her geçen gün biraz daha yaklaştığının en güzel kanıtı. Ayrıca küresel ısınma ve hava kirliliği gibi sorunlarla savaşabilemek açısından oldukça iddialı bir adım. Ama ThoRR'dan ABS fren sistemleri ya da gelişmiş elektronik kontroller beklemek de şimdiden hayalden fazlası olmayacaktır. Hatta ThoRR'un bir vites kutusu bile yok.

Evisol, ThoRR'un ne zaman satışa sunulacağı ya da fiyatının ne olacağı hakkında kesin bir açıklama yapmış değil. Ancak ThoRR'a sahip olmak isteyenlerin küçük bir servet harcamak zorunda kalacaklarını tahmin etmek için çok fazla düşünmeye de gerek yok. hürriyet
Toyota'nın 1. çeyrekte 2 milyon 41 bin adet otomotiv satarken, General Motors 2 milyon 25 bin adette kaldığı bildirildi
Toyota Motor Corp. ve General Motors Corp'dan yapılan açıklamada, Toyota'nın 1. çeyrekte 2 milyon 41 bin adet otomotiv sattığı, buna karşılık General Motors'un 2 milyon 25 bin adette kaldığı bildirildi.

General Motors, dünya genelinde satışlarının yüzde 1 düştüğünü belirtirken, Toyota, Ocak-Mart döneminde küresel bazda satışlarının yüzde 2,7 oranında arttığını ifade etti.

General Motors'dan yapılan açıklamada, satışların yüzde 64'ünün ABD dışından geldiği ifade edilirken, Toyota Avrupa'daki güçlü talebin satışlarını desteklediğini kaydetti. haber7
Renault Grubu Yol Güvenlik Politikası Direktörü Dr. Jean Yves LeLe Coz, Paris'teki CERAM Mortefontaine Deneme Merkezi'nde dinamik ve statik atölyelerin tanıtımının ardından, Renault Güvenlik Politikası ile ilgili bir sunum yaptı. Le Coz, yol güvenliğinin, bilinçlenmeyle gerçekleştiğini ve yaygınlaşmaya devam ettiğini belirterek, "Yol güvenliği, müşteri için bir beklenti, Renault için ise mutlaka gerçekleştirdiğimiz bir talep haline geldi" dedi.

ÖNCELİK GÜVENLİK

Renault'un, 50 yıldan uzun süredir araçlarının güvenliğini iyileştiren teknolojileri araştırma ve geliştirme yönünde çalışmalar yaptığını anlatan Le Coz, Renault'un bu konudaki uzmanlığını, kaza araştırmalarından elde edilen reel güvenlik verileri üzerinde temellendirdiğini, EuroNCAP çarpışma testlerinden en yüksek not alan 9 modeliyle Renault'un, güvenlik alanında "tartışmasız üstünlüğe sahip" bir ürün yelpazesi sunduğunu da kaydetti. haber7

VW Grubu’yla mutlu bir evliliği olan Seat, ağustos ayında Türkiye’ye gelecek yeni Ibiza ile kalite atılımı yaptı. Seat CEO’su, “Ibiza ile Toyota’yı yakaladık” diyor

Alman Volkswagen Grubu ile 1986’da “evlenen” ve Audi Grubu’na bağlı olan İspanyol Seat, bu evliliğin nimetlerini yaşamaya ve 420 bin civarında olan sınırlı üretim kapasitesini artırmak için çalışmaya başladı. Markanın en çok satan aracı durumundaki Ibiza’nın, Türkiye’de ağustos ayında satışına başlanacak yeni versiyonu, Seat’ın tüm bu iddialarının ilk kanıtı olacak.
Bu modele adını veren İspanyol adası Ibiza’da gerçekleştirilen tanıtımda bizzat konuşan Seat CEO’su Erich Schmitt, uygulamaya koydukları yeni global strateji doğrultusunda 10 yılda 40 yeni modeli piyasaya sunacaklarını belirtti ve “Yeni Ibiza bu stratejinin ilk ürünü. Yenilediğimiz Ibiza’yla sonunda kalite konusunda Toyota’yı yakaladık” dedi.
Audi’den Seat’a geçen ve lüks otomobil markasının kalite reçetesini de beraberinde getiren Schmitt, “Seat’ın daha önce ürettiği araçlardaki hata oranı Japonlardan gerideydi. Araştırmalara göre yeni Ibiza’yla Japonlar’ı bile geride bırakmış durumdayız” dedi.

Yeni sınıflara giriş
Yeniden yapılanma planı çerçevesinde 10 yıl boyunca her yıl 500 milyon euro yatırım yapıp, 3-4 yeni model lansmanı gerçekleştireceklerini söyleyen Schmitt, “2018’e kadar 40 yeni model sunup, yıllık satışımızı 400 binlerden 800 bin adedin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” diyor. Bu strateji çerçevesinde Seat, daha önce hiç olmadığı sınıflara da girecek.
Uzun soluklu bu atılım projesinin ilk ayağını yeni Ibiza’nın oluşturduğunu belirten Schmitt, aracın gerek ulusal, gerekse de global anlamda satış adetlerine olduğu kadar imajına da büyük katkı sağlayacağını, bu yıl satışlarını Ibiza’yla birlikte 451 bine çıkartmayı hedeflediklerini söylüyor. Seat’in bugüne kadar sadece İspanya’da üretilerek, ağırlıklı olarak Avrupa pazarında satıldığını hatırlatan Schmitt, yeni stratejiyle birlikte Latin Amerika ve Çin’de üretim yapmayı düşündüklerini söyledi.

1000 adetlik hedef
Seat Türkiye Genel Müdürü Anıl Gürsoy ise markanın global stratejisi çerçevesinde Türkiye’de de büyüyeceklerini belirterek, bu yıl için 4 bin 500 adetlik bir satış hedefi koyduklarını söyledi.
Ağustos ayında piyasaya sunacakları yeni Ibiza’dan bu yıl 1000 adet satmayı hedeflediklerini kaydeden Gürsoy, gelecek yıl bu miktarı ikiye katlayacaklarını bildirdi. Yeni Ibiza’yla Seat’ın Türkiye’deki marka imajını da yükselteceklerinin altını çizen Gürsoy, bu konuda yurtdışından da maddi ve manevi destek alacaklarını kaydetti.
Gürsoy, Ibiza için farklı tanıtım kampanyaları gerçekleştireceklerini de söyledi.


Adı eski ama temelleri yepyeni
Seat’ın tamamen kendi geliştirdiği ilk model olan ve 1984’te piyasaya çıktıktan sonra markanın en çok satan aracı konumuna gelen Ibiza, artık 4. nesliyle yollara çıkmaya hazırlanıyor. İspanya’da satışına başlanan yeni Ibiza, ağustos ayında Türkiye’ye getirilecek.
Ibiza, adı her ne kadar eski olsa da tamamen yeni bir altyapıya sahip. Markanın yeni yüzünü de temsil eden Ibiza, VW Grubu’nun bir sonraki Polo modelini oluşturacak platformu kullanan ilk örnek. Eskisine göre daha geniş ve uzun olan Ibiza, iç mekan ve bagaj hacmi konusunda gelişmiş. Ayrıca alçaltılmış oturma pozisyonu, araca daha fazla sportiflik kazandırmış.
İç mekanında kalite hissi yüksek malzemelerin kullanıldığı Ibiza’da, Seat ailesinin diğer fertlerinden tamamen farklı bir gösterge ve kontrol paneli bulunuyor. Türkiye’de “Reference”, “Stylance” ve “Sport” olmak üzere üç farklı donanım paketiyle satışa sunulacak yeni Ibiza’nın en alt donanım paketinde bile güvenlik ve konfor donanımlarının yüksek olacak.

Dört motor seçeneği
Yeni Ibiza’da EBD destekli ABS, çekiş kontrol sistemi (TCS) ile birlikte çalışan ESP, kemer bağlama uyarısı, yokuşlarda kalkışta aracın geriye kaymasını engelleyen Yokuş Kalkış Desteği (Hill Hold Control), Viraj Sis Lambası, AFS’li (virajlarda dönebilen) bi-xenon farlar, arka park sensörü, standart veya isteğe bağlı donanımlar arasında yer alacak.
2009 model olarak Türkiye’de piyasaya sunulacak yeni Seat Ibiza’da ilk etapta 1.2 lt 70 HP, 1.4 lt 85 HP ve 1.6 lt 105 HP benzinli motorların yanı sıra 1.4 lt 80 HP dizel motorlar yer alacak. milliyet

Seat Altea Freetrack, 67,7 bin YTL'den başlayan fiyatlarıyla satışa sunuldu


Geniş aileleri hedef alan Altea XL modelinin dört tekerlekten çekişli versiyonu olarak geliştirilen Freetrack, 200 beygir gücünde benzinli, 140 ve 170 beygir gücünde 2.0 lt TDI turbo dizel motor seçenekleriyle ve özel sipariş yoluyla ithal ediliyor. Freetrack'te çift yönlü otomatik klima, yağmur sensörü, otomatik farlar, arka park sensörü, hız sabitleme sistemi, radyo/CD/MP3 çalar, ABS, ESP, TCS (çekiş kontrol sistemi), 6 hava yastığı gibi konfor ve güvenlik ekipmanları standart olarak sunuluyor. 490 litrelik bagajı bulunan otomobilde arka koltuklar gerektiğinde 16 cm geriye kaydırılabiliyor.haber7
Audi’nin Almanya/Ingolstadt’daki fabrikasında üretilmeye devam edilen 2. nesil Audi A3 model ailesinin 1 milyonuncusu geçtiğimiz günlerde üretim bandından indirildi.


Lüks kompakt sınıfın gelmiş geçmiş en başarılı otomobili olarak gösterilen ve ilk olarak 1996 yılında üretimine başlanan Audi A3, ilk nesli dahil olmak üzere 1.9 milyon adetlik global satış başarısına ulaşmış oldu. Ülkemizde ilk olarak 1998 yılında satışa sunulan Audi A3 modeli araç parkı ise 2008 Nisan ayı sonu itibariyle 11 bin 500 adeti geçti!

Audi’nin lüks kompakt sınıftaki temsilcisi Audi A3’ün ikinci neslinin 1 milyonuncusu geçtiğimiz günlerde Almanya/Ingolstadt’daki fabrikada üretilerek müşterisine teslim edildi. İlk olarak 2003 yılında 3 kapılı ve 5 kapılı hatchback karoser formlarıyla satışa sunulan ikinci nesil Audi A3, böylece 1 milyon adeti aşan üretimiyle firmanın olduğu kadar lüks kompakt sınıfın en başarılı otomobili unvanını da elde etmeyi başardı. Her gün 800 adet Audi A3 modelinin üretildiği Ingolstadt’daki fabrikaya ek olarak 2007 yılından bu yana Audi’nin Brüksel’deki fabrikasında da Audi A3 Sportback montajı gerçekleştiriliyor.

İkinci nesil Audi A3’ün 1 milyon adet üretim sınırına ulaşmasıyla ilgili düzenlenen törende konuşan AUDI AG Üretimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Frank Dreves, “Sadece 2007 yılında 230 bin adeti aşkın Audi A3 model ailesinden ürettik ve bu üretimin yaklaşık % 69’unu A3 Sportback oluşturuyor. İlk olarak 1996 yılında üretilmeye başlanan birinci nesil Audi A3 ailesi birlikte her iki A3 neslinin yaklaşık 12 yılda ulaştığı 1.9 milyon adetlik global satış başarısı ise doğru bir ürün ortaya koyduğumuzu en net biçimde sergilemektedir” açıklamasını yaptı.

Ülkemizde ise ilk olarak 1998 yılında satışa sunulan Audi A3 ailesinden 2007 yılı sonuna kadar olan süreç içerisinde toplamda 11 bin 82 adet satıldı. Doğuş Otomotiv-Audi, 2008 yılının ilk dört ayında ise A3 ailesinden 566 adet daha satarak toplamda Türkiye’deki A3 araç parkı hacmini 11 bin 500 adetin üzerine yükselterek lüks kompakt sınıftaki üstünlüğünü kanıtladı. mynet

Audi Q5 son haline kavuştu


Audi Q5, Q7'nin kısaltılmış versiyonu ve daha az donanımlısı.
LED teknolojisine sahip ön farlar aynı zamanda sürüş farı olarak adlandırılıyor. Sürüş farının farkı ise gündüz de farkedilmenizi sağlıyor. Arka aydınlatma grubu ise gene LED teknolojisine sahip.

2.0 TSFI motor ile başlayan motor seçenekleri 2.0 ve 3.0 litrelik dizeller ile devam ediyor. 2.0 benzinli TSFI motor yapılan yenilemeler ile artık 211 beygir güç ve 1500 ile 4200 devir arasında kesintisiz olarak 350 Nm tork üretiyor. Bu yüksek güç ve tork sayesinde 2.0 benzinli motora sahip Q5 222 km/s maksimum hıza ulaşırken 0-100 hızlanmasını ise 7.2 saniyede tamalıyor.

Dizellerin başlangıcı olan 2.0 dizel ise 170 Hp güç ve 1750 ile 2500 devir arasında 350 Nm tork üretiyor. Bu motora sahip olan Q5 in performans verileri de tatminkar seviyede. 0-100 hızlanmasını 9.2 saniyede tamamlarken 204 km/s maksimum hıza çıkıyor.

En güçlü motor olan 3.0 dizel ise V şeklinde yerleştirilmiş 6 silindire sahip. 6 silindirli bu motor 240 Hp güç üretirken 1500 ve 3000 devir arasında 370 Nm tork üretiyor. 225 km/s son hıza sahip olan V6 6.5 saniye de ,ise 100 km/ s'e ulaşıyor.

Türkiye'de oldukça sevilen Q7'nin kardeşinin ülkemizde ulaşacağı başarı ise merakla bekleniyor. haber7

D sınıfındaki geleneksel Alman markalarına meydan okuyan Honda, yeni Accord’u bu hedefle Türkiye’de mayıs ayında piyasaya sunuyor.

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaarslan, "Mercedes, BMW ve Audi’ye alternatif bir premium marka olmak istiyoruz" dedi.

Japon Honda, amiral gemisi Accord’un tamamen yenilen 8’inci jenerasyonu ile gözünü premium sınıfa dikti. Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaarslan, "Yeni Accord tüm özellikleri ile premium yani üst sınıfta bir araç. Biz imaj olarak da yeni Accord’la birlikte premium markalar arasına girmek istiyoruz. Türkiye’de Mercedes, BMW ve Audi’ye alternatif bir premium marka olmak istiyoruz" dedi.

HAZİRAN AYINDA TÜRKİYE’DE: Bugüne kadar tüm dünyada 16 milyon satan Honda’nın amiral gemisi Accord, 8’inci jenerasyonuyla Mayıs ayından itibaren Türkiye’de yaklaşık 70 bin YTL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaarslan, yeni Civic ve CR-V’yle premium araçlar üretmeye başladıklarını belirterek, yeni Accord’la da artık alternatif bir premium marka olacaklarını kaydetti. Karaarslan, "Honda’nın yeni modelleri kalite, tasarım ve sahip olduğu teknolojilerle sınıfının üstünde olduğunu kanıtlıyor. Biz özellikle yeni Accord’la, premium markalar olan BMW, Mercedes ve Audi’ye alternatif olacağız. Araçlarımız premium ama imajımızı da modeller gibi yukarıya çekmemiz gerekiyor. Honda markasını premium yapmak için bundan sonra satış ve satış sonrasının bu doğrultuda gelişmesini sağlayacaz" dedi.

SATIŞLARI İKİ KAT ARTAR: 2007 yılında 600’ün üzerinde Accord sattıklarını hatırlatan Karaarslan, yeni Accord’la bu sayıyı iki kat artıracaklarını kaydetti. Karaarslan, "D sınıfında yer alan diğer modellerin küçük dizel motorları olmasına rağmen biz 2 litrelik benzinli motorla bu hedefe ulaşacağız" diye konuştu. Karaarslan, yeni Accord’un dışında 2008 yılında dünyada tasarım ödülü alan yeni Accord Tourer’den (wagon) de bir tane Türkiye’ye getirip, talebe bakacaklarını söyledi.

Motor gücü artarken tüketimi azaltılmış

Yenİ Honda Accord sportif bir tasarım, şık bir görünüm ve yepyeni güvenlik teknolojileri ile tamamı Euro-5 emisyonları ile uyumlu bir motor serisi sunuyor. Daha geniş ve daha alçak tasarıma sahip yeni Acord, keskin kenarlı tasarım ve aracın kaslı yapısını vurgulayan geniş çamurluk ağızları ile güçlü bir duruş sergiliyor. Dış tasarımında dikkat çekici burun ve arkaya doğru uzanan akıcı hatlar da araca daha atletik bir stil sağlıyor. Aracın içide kalite ve konforuyla Accord’un sınıf atladığını net olarak ortaya koyuyor. İkisi benzinli biri dizel olmak üzere 3 motor seçeneğine sahip Yeni Accord’un Türkiye’ye ilk etapta yanlızca 2.0 litre benzinli motor seçeneği gelecek. 2.0-litre i-VTEC motor, öncüsü ile benzer performans seviyeleri sunarken, yakıt tüketiminde ise kendini geliştirmiş. 6300 devirde 156 beygir güç sunan yeni nesil benzinli motor, sınıfının en düşük yakıt tüketimini sağlıyor. Karma yakıt tüketimi, önceki Accord’da 100 kilometrede 7.7 litreyken, yeni benzinli motorda bu oran 7.2 litreye çekilmiş.

Honda, Gebzeli Civic’le Rusya çıkarması başlattı

Honda, Gebze’deki fabrikasından Rusya’ya Civic çıkarmasına başladı. Karaarslan, 100 milyon dolarlık yatırımla Gebze Şekerpınar fabrikasının kapasitesini 50 bin adede çıktığını belirterek, "Ayda 4 bin 500 araç üretiyoruz. Bunun 1200 adedini Türkiye’de satarken, 2 bin 200 adedini ise Rusya’ya ihrac ediyoruz. Rusya’dan büyük talep geliyor"dedi. Karaarslan, Rusya’nın ardından Ukrayna’nın ikinci büyük ihrac pazarları olduğunu da sözlerine ekledi.

Sürücüye gerek duymuyor

Yenİ Accord, otomotiv dünyasında yeni bir dönemi başlatmaya hazırlanıyor. Yeni Accord, sahip olduğu yeni teknolojilerle yollarda artık neredeyse sürücüye ihtiyaç duymuyor. Viyana’da test ettiğimiz ve otomotiv dünyasında yeni bir dönemin başlangıcını oluşturacak bu teknoloji şöyle çalışıyor:

Yeni Accord, ’Şerit Koruma Destek Sistemi’ (LKAS) ile gerektiğinde direksiyon çevirme torku sağlayarak aracın şerit içindeki konumunu koruyor.

Sistem, ön cama takılmış olan kameradan alınan görüntülerin yardımıyla aracın bulunduğu şeridin sınırlarını belirliyor. Daha sonra aracı şeridin ortasında tutmak için gerekli optimum direksiyon torkunu hesaplıyor ve bu tork sürücü hareketi (en az yüzde yirmi) ile desteklenen direksiyon torkunun (en fazla yüzde seksen) kombinasyonunu oluşturuyor.

Araç şerit işaretini geçmek üzere olduğunda kesintisiz bir bip sesi duyuluyor ve sürücü buna tepki vermesse araç otomatik olarak direksiyona verdiği güçle şeridin içine kendini sokuyor.

Bu sisteme ek olarak yeni Accord’da yer alan ACC (standart hız sabitleyici) sistemiyle de aracın hızı otomatik olarak ayarlanırken aynı zamanda aynı şeritte aracın önünde seyreden bir başka araçla aradaki mesafeyi düzenleyebiliyor. Bu iki sistem birleştiğinde ise yeni Accord’da neredeyse sürücüz gidebilecek bir yapıya kavuşuyor. Bu özellikler 2.2 ve 2.4 litre motorlu Executive donanımda yer alıyor. İsteğe bağlı Türkiye’ye gelecek.hürriyet
Bosch tarafından geliştirilen fren destek sistemi, acil durumlarda saliseler içerisinde maksimum fren gücünü oluşturarak aracın daha çabuk durmasını sağlıyor. AB Komisyonu tarafından 2009 yılından itibaren standart bir özellik olması tavsiye edilen fren destek sistemi ile tüm araçlarda olması durumunda her yıl yayaları içeren bin 100 ölümlü kazanın önlenmesi amaçlanıyor.

Bu teknolojinin araçlarda standart bir donanım haline gelebilmesi için Bosch, araç üreticilerine çeşitli çözümler sunuyor.

Kaza araştırmalarının sonuçlarına göre kaza anında sürücülerin yaklaşık yarısı frene yeterince güçlü basmıyor. Bu sebeple kazalarda kritik önem taşıyan fren mesafesi uzuyor. Araştırmalara göre saatte 100 km hızla giden bir araç, Fren Destek Sistemi olduğu takdirde olmayan araca göre 7,6 m daha kısa mesafede durabiliyor.

Araçta ESP donanımının bulunması durumunda fren destek sistemi farklı bir ek donanıma ihtiyaç duymuyor. Frene büyük bir hızla basılması, ESP'yi devreye sokarak hidrolik pompanın maksimum fren basıncını oluşturmasını sağlıyor. Böylece ESP'li bir araç iki kat daha fazla güvenlik sunuyor. ESP sürücüleri kritik durumlarda destekliyor ve entegre fren destek sistemi yayalar için tehlikeyi önemli ölçüde düşürüyor.

Bosch, ESP'siz araçlar için ise servo frene entegre edilmiş mekanik bir çözüm geliştirdi. Fren pedalına basış hızı belli bir değerin üzerine çıktığında, acil valf asistanı olarak adlandırılan valf, havanın servo frenin çalışma odasına girmesine izin vererek derhal açılıyor. Bu, ABS devreye girene kadar frenleme gücünü aniden arttırıyor. Eğer sürücü ayağını fren pedalından kaldırırsa, ek fren desteği derhal iptal oluyor. haber7

Kalina Sedan ve Kalina Hatchback ve 4x4’ler LPG otogaz kiti ile artık çok daha cazip birer alternatif haline geldiler. Otogaz , benzin ile kıyaslandığında % 45 – 50, dizel ile kıyaslandığında % 15 - 20 oranında tasarruf sağlamasının yanısıra, motorun daha sessiz ve titreşimsiz çalışması, motor ömrünü uzatması gibi başka pek çok avantaja da sahip. Bakım maliyetleri göz önüne alındığında ise LPG’li araçlar, dizel motor ile donatılmış araçlara kıyasla % 30 az maliyetli.

Milanogaz ile anlaşarak Lada marka araçlara LPG otogaz kitini, müşteri talebine bağlı olarak bayilerinde taktırmaya başlayan Çelik Motor, bu operasyonla, Lada müşterilerine, araçlarının garantisi bozulmadan LPG’li olarak kullanabilme olanağı sunuyor.

HEM ÇEVRECİ HEM EKONOMİK
Benzinli ve dizel motorlara göre daha düşük egzoz emisyon değerlerine sahip olduğu için otogaz, özellikle, çevre bilinci gelişmiş ülkelerde "temiz ve alternatif bir yakıt" olarak hem çevreci hem de ekonomik yönü ile tercih ediliyor ve kullanımı yaygınlaşıyor. 2007 yılında tüm dünyada yaklaşık 12 milyon aracın, otogaz ile çalıştığı tahmin ediliyor. Ülkemizde otogaz pazarı her geçen yıl büyüyor, toplam pazardaki payını artırıyor. Türkiye’de otogaz pazarı 2003 yılından 2007 yılına kadar %40 oranında büyümüş, 2007 yıl sonu itibariyle Türkiye’deki toplam araç sayısının 2007 yılı sonu itibariyle LPG’li araç sayısı ise 1.8 milyon’a ulaşmıştır. Böylece Türkiye, Dünyada 4., Avrupa’da ise 2. büyük otogaz pazarı haline gelmiştir.

LPG pazarının gösterdiği gelişimi iyi analiz eden Çelik Motor, İtalyan otogaz markası Stefenalli ile de distibütörlük anlaşması imzalamış ve Mayıs ayı içerisinde bu markanın sadece Lada marka araçlara değil, diğer otomobil markaları için de LPG otogaz kiti satışına başlama kararı aldı.

Stefenalli markası, Çelik Motor güvencesi ve yaygın Çelik Motor bayi ağı üzerinden ve % 100 orijinal ekipman kullanılarak satışa sunulacak. Çelik Motor, LPG pazarında kurumsal ve güçlü yapısıyla ayrı bir pencere açacak ve müşteri beklentilerini daha üst düzey bir hizmet anlayışı ve güvenli ürün ile karşılayacak.

"LPG'Lİ ARAÇLAR SON DERECE GÜVENLİ"
Lada Satış Müdürü Ahmet Talat Yazıcıoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’de LPG kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Ancak LPG’li araçların kapalı yerlere (otopark, feribot vb.) alınmaması ciddi sorun teşkil etmektedir. Aslında LPG’li araçlar (şuan ki mevzuata göre montajı yapılmış olanlar) benzinli ya da dizel otolardan daha fazla tehlikeli değil. Ancak kamuoyunda yer alan bir iki eski olumsuz olayın etkisi maalesef hala sürüyor. Bana göre bu konuda basına büyük görev düşüyor. Mevcut mevzuata göre montaj işlemi yapılan LPG’li araçlar son derece güvenli.
Lada markasında LPG alternatifini müşterilerimize sunmamızdaki en büyük etken, bu teknolojiye duyduğumuz güvendir. Lada müşterileri, Çelik Motor güvencesiyle, akıllarında herhangi bir soru işareti olmadan ve araçlarının garantisi bozulmadan LPG kitini araçlarına gönül rahatlığıyla taktırabilirler.” diye konuştu.haber7

Doğuş Otomotiv-Volkswagen Ticari Araç'tan yapılan açıklamaya göre, kampanya kapsamında, Volkswagen Caddy sahibi olmak isteyenlere, peşin alımlarda yüzde 7,5 oranında indirim avantajı, kredili alımlarda ise 60 aya varan vadelerle uygun kredi koşulları sunuluyor. Sınıfının ilk ve tek otomatik vitesli aracı olma özelliğini taşıyan Volkswagen Caddy Otomatik de kampanyaya dahil. Yeni kampanya kapsamında tek kayar kapılı Volkswagen Caddy Kombi 1.9 TDI 35 bin 595 YTL'ye satışa sunulurken, tavsiye edilen peşin indirimli anahtar teslim fiyatı üzerinden yüzde 90'a kadar olan miktarlar YTL ve euro bazında kredilendirilebiliyor.

Volkswagen Caddy, kullanıcılarının ticaret hedeflerine ulaşmalarına katkı sağlamanın yanı sıra yaşam kalitelerini de arttırmalarında önemli rol oynuyor. Volkswagen Caddy'nin standart güvenlik paketinde ABS (Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi), ASR (Anti Patinaj Sistemi) ve EBC (Motor Fren Kontrol Sistemi), sürücü ve yolcu hava yastığı (Van modelinde sadece sürücü hava yastığı), dört disk fren, viraj denge çubukları, tüm koltuklarda emniyet kemeri, gibi üst düzey güvenlik ekipmanları da bulunuyor. haber7

Milwaukee merkezli, 105 yıllık motor devi Harley-Davidson'ın 2008'in ilk çeyreğinde ABD satışları yüzde 12.8 oranında azaldı. Firmanın karı yüzde 2.5 oranında azalarak 187 milyon dolara düştü.

Harley-Davidson yönetimindeki Jim Ziemer, 'hayal kırıklığı' içinde olduklarını belirterek, "Ancak, firma zamanın ekonomik zorluklarına boyun eğmeyecek kadar şanslı. Bizler güçlü bir marka olmanın yanı sıra, harika bir şirketiz" yorumunu yaptı.

1903'te Wisconsinli okul arkadaşları William Harley ve Arthur Davidson tarafından kurulan firma, bugün dünya çapında tanınan bir motor efsanesi haline geldi. Şirket, hızları nedeni ile çoğunlukla polis merkezlerine üretim yapıyor.haber7

FABRİKA YERİ
Yiğit Seskır, özellikle "Samand"ın yılbaşından bu yana 1600'ün üzerinde satış adedine ulaşmasının, IKCO'nun Türkiye'ye yatırım yapma kararında büyük etkisi olduğuna değinerek, şunları kaydetti:
"İran, Türkiye'ye büyük önem veriyor. 19 bin 900 YTL'den satışına başladığımız 'Samand'a Türk tüketicisinin ilgisi çok olunca, bize verdikleri önem daha da arttı. Türkiye'nin her yerinden yatırım yapacağımız yerle ilgili teklifler alıyoruz. Fabrika, incelemelerimizin ardından en iyi yere yapılacak. Bununla ilgili çalışmalarımız aralıksız devam ediyor."
Türkiye otomotivde önemli bir üs
Otomobil Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar, otomotiv sektöründe Türkiye'nin önemli bir üs ve marka haline geldiğini bildirdi. Antalya Autoshow 2008 Fuarı'na katılan Aybar, geçen yıl sonu itibariyle sektörde 1 milyon 100 bin otomobil üretim yapıldığını, 820 bininin ihraç edildiğini, kalanının ise yurt içinde satıldığını söyledi. Aybar, şöyle devam etti: "Dünya ülkeleri arasında, toplamda 16. büyük üretim üssü olduk. Binek otomobilde Avrupa sekizincisi, ticari araçlarda beşincisiyiz. Türkiye otomotiv sektöründe dünyada önemli bir üs ve önemli bir marka. Türkiye'de büyük markalar, ciddi yatırımlar yapıyor. Türkiye artık bu markalara en kaliteli ürünleri üreten bir ülke.” DETAY

Başoğlu Karavan Sanayi AŞ'nin sahibi Engin Başoğlu, yeni geliştirdikleri ''caretta'' modeli 2 kişilik mini karavanların birçok Avrupa ülkesinde beğenildiğini belirterek, ihracata başladıklarını söyledi.
Başoğlu, yaptığı açıklamada, 30 yıldır karavan ürettiklerini belirterek, ''Türkiye'de karavan sektörü nazlı giden bir sektör. Her bütçeye hitap eden 2 kişilik mini karavanlarla Türkiye'de karavan kültürünü geliştireceğimize inanıyorum'' dedi.

Türkiye'de karavana ilginin pek olmadığını kaydeden Başoğlu, insanların ilgisini çekebilmek ve bütçelerine göre karavan üretmek için çalışma yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:
''En son yeni model olarak 2 kişilik Caretta'yı piyasaya sürdük. Bu mini karavanların portatif tuvaleti var. Ocak, buzdolabı ön tarafta şarj aleti var. Diğer karavanlardaki bütün özellikle bunda da mevcut. 8 bin YTL'den satışa sunduk. Anlaştığımız bir firmayla taksit imkanı da sunduk. Proje kendime ait. Biz 3 kardeş ayrı firmalar olarak karavan üretimi yapıyoruz. Ve bizim dışımızda bu işi profesyonel anlamada yapan yok. Bu modelimiz, mini karavanlar birçok Avrupa ülkesinde beğenildi. Marka tescilini yaptırdığımız karavanların ihracatına başladık. Şu ana kadar 7 Avrupa ülkesine gönderdik. Göndermeye de devam ediyoruz. Bu karavanlar İngiltere'de çok satılıyor. Hollanda, Macaristan, İran'a verdik. Şu anda Avustralya'ya görüşmelerimiz var. Amerika'ya da vereceğiz. Danimarka'da çok beğendi ve talepte bulundu.''

''İZLANDA RENGİNİ SİYAH YAPMAMIZI İSTEDİ''
Başoğlu, insanların standart üretimdeki karavanlarla çok hızlı hareket edemediklerini ve bu karavanların her bütçeye hitap etmediğini söyledi.
Dünyada küçük karavan türlerinin mevcut olduğunu ifade eden Başoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
''Bizim mini karavanımızın beğenilmesinin nedenlerinden biri kaliteli olması. İzlanda 1 seneden beri istiyor. İzlanda çok soğuk bir ülke. 1 senedir ürünü test ediyor. Ürünün sınıfı geçtiğini söylediler. Şu anda beyaz gönderdik. Siyah renkte yapmamızı istediler. Soğuk bir ülke olduğu için sıcağı üstüne toplasın diye siyah yapmamızı istediler. Avrupa'da karavan sektörü çok gelişmiş. Bu kadar gelişmiş bir pazarda yeni ürünümüze bu kadar ilgi olması bizi çok memnun etti. Önümüzdeki haftalarda Almanya'ya gideceğim. Bununla ilgili bir kalorifer sistemi geliştireceğiz. Şu anda Caretta için bir çadır yaptık. 2 kişi Caretta'da, 2'de çadırda olmak üzere 4 kişi kalma imkanı da sağlayacağız. ''

Türkiye'nin deprem bölgesi olduğunu kaydeden Başoğlu, ''ülkemiz deprem ülkesi. Deprem olduğu zaman hem ekonomik hem ufak. Bu anlamda çok ideal'' dedi.

MİNİ KARAVAN HAVADA, KARADA, DENİZDE GİDECEK
Mini karavanları yüzde 90'nın yerli mallardan oluştuğunu belirten Başoğlu, şunları bildirdi:
''Her bütçeye hitap eden 2 kişilik mini karavanlarla Türkiye'de karavan kültürünü geliştireceğimize inanıyorum. Bizim ürünümüz Amerika'dan daha kaliteli. Mini karavanlar üzerinde devamlı çalışıyoruz. Her geçen gün yeni bir yenilik ekliyoruz. Mini karavanlar ileride denize de girecek. Balonla uçabilecek duruma getireceğim. Mini karavanlar uçacak, yüzecek ve karada gidecek. Mini karavanlardan Tayland'dan da istediler. Ama göndermedik taklidini yapacaklar diye.'' haber3

Volkswagen çatısı altında yer alan Skoda’nın “amiral gemisi” olarak nitelenen Superb, baştan aşağı yenilenen versiyonunda yine şaşırtıcı özellikleriyle adından söz ettirmeyi başaracak. Yeni Superb, ekim ayındaki İstanbul Autoshow’da tanıtıldıktan sonra Türkiye’de piyasaya sunulacak.

Markanın en lüks modeli olan ve adı çok eskilere dayanan Superb’in ikinci nesli, Volkswagen’in en büyük üçüncü geliştirme merkezi olan Skoda Auto’ya ait Çek Cumhuriyeti’ndeki “Teknolojik Geliştirme Bölümü”nde hazırlanmış. Roomster ve yeni Fabia’nın ardından marka kimliğine uygun olarak tasarlanan üçüncü model niteliğindeki Superb, saldırgan görünüşü, uzun gövdesi, ferah ve geniş iç mekanıyla dikkat çekiyor. Yeni tasarımı, eskisine göre daha yuvarlatılmış hatlara sahip.

Rakipsiz yenilik
2001 yılından bu yana üretilen ve ilk üretildiği zamanda da rakiplerinde bulunmayan bazı özellikler sunan Superb, ikinci neslinde de bu karakterini kaybetmemiş.

Boyutları da artan yeni Superb’in en dikkat çekici niteliği, “Twindoor” olarak adlandırılıyor. Skoda mühendislerince geliştirilerek patenti alınan bu sistem, çift seçenekli arka bagaj kapağından başkası değil. Sedan olarak kabul edilen Superb’in arka bagajı istenirse sadece küçük kapakla, istenirse de arka camla birlikte açılabiliyor. Bu akıllı ve kullanışlı sistem, bagaj hacmini de genişletmiş. Bunun yanında ilk nesil Superb’de de sunulan, kapı içindeki şemsiye gözü, bu versiyonda da unutulmamış.
Yeni Superb’de, benzinli motorların başlangıcını, yeni 125 HP gücündeki 1.4 lt TSI oluşturuyor. Passat’ta da kısa süre once kullanılmaya başlanan yine TSI teknolojili ve 160 HP üreten 1.8 lt motor da olacak. Son benzinli alternatifse tümüyle yeni 260 HP’lik 3.6 FSI V6 motor. Bu motor, sadece DSG şanzıman ve 4x4 çekiş sistemiyle donatılmış.
Aracın dizel seçenekleriyse 1.9 lt (105 HP) ve 2.0 lt’lik (140 HP ile 170 HP) motorlardan oluşuyor. Türkiye’ye tüm motor seçeneklerinin getirilmesi planlanıyor.

“Comfort”, “Ambition” ve “Elegance” donanım paketleriyle, 45 bin YTL civarındaki başlangıç fiyatıyla satışa sunulması beklenen araçta, pek çok standart veya isteğe bağlı özellik bulunuyor. Bunlar arasında sayıları 9’u bulan hava yastıkları, ABS, Elektronik Viraj Fren Yardımcısı, ESP, patinaj önleyici ASR, Yokuş Kalkış esteği, Elektronik Diferansiyel Kilidi, direksiyonla yönlenebilen AFS (Adaptif Ön Farlar), otomatik park sensörü, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, arka koltuklarda bağımsız klima kontrolü gibi unsurlar sayılabilir. milliyet

Skoda, Nisan ayı boyunca sürecek satış kampanyalarıyla tüm modellerinde uygun fiyatlar ve avantajlı ödeme alternatifleri sunuyor.

Örneğin söz konusu kampanyada yeni Fabia, 4 (2+2) yıl garanti, ayda 297 YTL’den başlayan taksit seçenekleri ve 4 bin 400 YTL’ye varan indirimli fiyatlarla satılıyor. Roomster ise yine 4 (2+2) yıl garantinin yanı sıra ayda 302 YTL’den başlayan taksit seçenekleri ve 2 bin 200 YTL’ye varan indirimli fiyatlarla satışa sunuluyor. Octavia'daysa 4 (2+2) yıl garantinin dışında ayda 304 YTL’den başlayan taksit seçenekleri ve 3 bin 700 YTL’ye varan kampanya indirimi mevcut. Ayrıca Superb’de 3 bin 700 YTL’ye, Octavia Tour’da 3 bin 100 YTL’ye varan indirimler var.milliyet


Altea Freetrack, 67 bin 755 YTL’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim liste fiyatlarıyla Türkiye'de de satışa sunuldu

İspanyol Seat’ın off-road şartlarına uyumlu ilk 4x4 modeli olan Altea Freetrack, 67 bin 755 YTL’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim liste fiyatlarıyla Türkiye'de de satışa sunuldu. Araç, siparişle ithal edilecek.

Vtljmüfwdı Grubu çatısı altındaki Seat’ın geçen yıl tanıttığı Altea XL modelinin üzerine geliştirilen Altea Freetrack, sportif bir 4x4 görünümüne sahip. Aracın "yarı beline kadar" gelen özel plastikten yapılma "koruyucu bölümleri", en çok dikkat çeken unsurlar arasından. Nitekim aracın yarısını kaplayan siyah renkteki çamurluklar, ön ve arka tamponlar, arazide hayli kullanışlı olacak şekilde tasarlanmış. Normal kullanımda önden çekişli olan araç, ihtiyaç duyulduğunda motor gücünün yüzde 50’sini arka tekerleklere iletiliyor.

Altea XL’e göre yerden yüksekliği 40 mm artırılan Altea Freetrack’te, 17 inç'lik alüminyum alaşım jantlar kullanılıyor. Sadece Stylance donanım paketiyle ithal edilen Altea Freetrack’te çift yönlü otomatik klima, yağmur sensörü, otomatik farlar, arka park sensörü, far yıkama sistemi, yol bilgisayarı, direksiyondan kumandalı Radyo/CD/MP3 çalar, ABS, ESP (Elektronik Denge Programı), EBA (Acil Fren Destek Sistemi), TCS (Çekiş Kontrolü), 6 hava yastığı ve lastik basınç uyarı sistemi gibi unsurlar standart.

Özel sipariş yoluyla ithal edilecek yeni Altea Freetrack’in 2.0 lt TSI (200 HP) benzinlinin yanı sıra 2.0 lt TDI (140 HP) ve 2.0 lt (170 HP) dizel motor seçenekleri bulunuyor.milliyet
Opel tarafından büyük bir gizlilikle yürütülen geliştirme sürecindeki araçla ilgili daha önceden bazı test fotoğrafları yayınlanmıştı. Opel'in üstüne basa basa söylediği "Biz gerçeğini göstermedikçe hiçbirşey kesin değildir" sözü bile şu aralar tartışılır bir hal aldı. Opel'in kamuflaj bölümü tarafından özenle gizlenen araç yine de gerçek yüzünü gizleyemedi.

Resimde gördüğünüz araç Opel tarafından resmi olarak onaylanmasa da, D segmentindeki bu yeni araç muhtemelen bu formatta yada bununla aynı görünümde olacak. Resmi tanıtımı British International Motor Show'da yapılacak olan Insignia’nın resmi fotoğraflarının yakın bir süre içerisinde yayınlanması bekleniyor.

Insignia’da 1.6 ve 2.0 litre turbo ve 250 HP 2.8 litre V6 benzinli motorlar ve 1.9 litre dizel ve 1.9 litre turbo dizel dizel motorlar görev yapacak. 300 HP güç üreten 2.9 litre V6 motorun ise OPC versiyonuyla birlikte pazara sunulacağı tahmin ediliyor. resim için
Tata'nın yeni modeli Xenon'un tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Tata Türkiye Satış Müdürü Cengiz Tiryakioğlu, Tata'nın Avrupa ve Türkiye pazarları için ürettiği yeni Pick-Up'ı ''Xenon''un, şehir içi ve arazi kullanımında iddialı bir oyuncu olacağını söyledi.

Aracın Türkiye'nin yol ve iklim şartlarına uygun olarak üretildiğini ifade eden Tiryakioğlu, "Xenon, çok kısa sürede pazarda hak ettiği yeri alacaktır" dedi.

Tata Xenon'un Türkiye'de 31 bin 780 YTL fiyattan satışa sunulacağını bildiren Tiryakioğlu, 2.2 litrelik turboşarjlı intercooler dizel motorunun 140 beygir güç sunduğunu, aracın fiyat ve düşük işletme maliyetlerinin Xenon'a önemli avantaj sağlayacağını söyledi.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tiryakioğlu, geçen yıl Türkiye'de 12 bin adet Pick-Up satıldığını, bu yıl pazarın 14 bin adede çıkmasını öngördüklerini, bu sınıfının önünün açık olduğunu anlattı.
Tiryakioğlu, bu yıl 2 bin 500 adet Pick-Up satmayı hedeflediklerini bildirdi.

Xenon'un hedefinde aileler ve doğa meraklılarının bulunduğunu belirten Tiryakioğlu, aracın Avrupa ile eş zamanlı olarak Türkiye'de satışa sunulduğunu söyledi.

Tata Motors'un Jaguar ve Land Rover'i bünyesine katmasına ilişkin bir soru üzerine Tiryakioğlu, bu satın almaların Tata'ya önemli bir güç kazandıracağını, İsotların Jaguar ve Land Rover satmasını konuşmanın ise erken olacağını ifade etti.

Tata'nın Türkiye Genel Distribütörü İsotlar Grup Pazarlama Müdürü Banu Eresen de 11 yıldır Tata'nın distribütörlüğünü yaptıklarını, kısa sürede önemli başarı yakaladıklarını söyledi.

Verilen bilgiye göre, Euro IV normlarına sahip düşük emisyonlu motoru ile Xenon, ekonomik yakıt sarfiyatı sunarken, şehir için ve arazi şartlarına uygun olarak tasarlandı. haber7

Alfa Romeo 8C Spider’in, Türkiye’de satışa sunulduğu bildirildi. Türkiye'de 395 bin eurodan (yaklaşık 800 bin YTL'den) başlayan fiyatlarla satılacak.
Alfa Romeo’dan yapılan yazılı açıklamada, dünyada sadece 500 tane bulunan 8C Spider’in, Alfa Romeo’nun şıklığını, teknolojisini, tasarımını ve sportif ruhunu bir arada taşıdığı kaydedildi. Açıklamada, ilk kez geçen ay Cenevre’de düzenlenen fuarda otomotiv dünyasıyla tanışan 8C Spider’in sınırlı sayıda kotası bulunduğu, 2009 yılı içerisinde Türkiye’ye getirilecek otomobil için sipariş alınmasına başlandığı belirtildi.
Verilen bilgiye göre, Alfa Romeo 8C Spider’in kaportasının altında 6 ileri sequential vites kutusunun eşlik ettiği 450 HP güç üreten güçlü 4,7 litrelik 8 silindir motor yer alıyor.
Lastik seviyesinde çamurluklara açılmış olan yatay havalandırma kanalları ile aracın dinamikleri belirgin hale getirilirken, Alfa Romeo 8C Spider, kontrol panelinden bir butonla kontrol edilebilen "elektro hidrolik" otomatik kontrollü açılır tavan özelliğine sahip bulunuyor. Sürücünün anotomik özelliklerine göre ayarlanabilen karbon fiber ile
güçlendirilmiş anatomik koltukların yer aldığı otomobil, spor bir sürüşün zevkini öne çıkarıyor. Transaxle tasarımının kullanıldığı araçta, motor öndeyken, vites kutusu, diferansiyel ve hidrolik kavrama arkaya yerleştirildi.milliyet
Mercedes Aksaray Kamyon Fabrikası, 2006'ya göre üretimini yüzde 23 artırdığı 2007 yılında toplam 16 bin 8 kamyon imal etti.
Mercedes Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası Direktörü Hans Ulrich Maik, 1967 yılında İstanbul'a yatırımla Türkiye'ye gelen Mercedes'in 1986 yılında Aksaray'daki tesisini açtığını söyledi.

Aksaray'da 560 metre karelik alanda kamyon üretimi yaptıklarını vurgulayan Maik, her yıl yaptıkları yatırımlarla üretimlerini ve ihracatlarını artırdıklarını bildirdi.

Son 2 yılda fabrikada 500 kişi istihdam ettiklerini, işe yeni alınan gençlerin çok başarılı olduğunu dile getiren Maik, şunları kaydetti:
''Türkiye'de otobüste pazar lideriyiz. Otobüs pazarındaki payımız yüzde 40'ın üzerinde. Kamyonda ise pazarın yüzde 30'u bizim elimizde. Fabrikada üretilen kamyonların Almanya'da imal edilenlerden hiçbir farkı yok. Vidasına kadar hepsi aynı kalitede. Aksaray'daki fabrikada en son teknoloji kullanıyoruz. Kullanılan robotlar bile sektörün en iyileri. Avrupa standartlarında üretim yapılıyor.''

Maik, üretimlerinin her yıl artarak sürdüğünü belirterek, ''Kamyon, ünimog, çift kabinli itfaiye araçları ve parça imalatında büyüyoruz. 2005 yılında 11 bin 610 olan kamyon üretimi 2006 yılında 13 bin 9 adete çıktı. Geçen yıl ise toplam 16 bin 8 kamyon ürettik. Geçen yılki üretimimiz 2006'ya göre yüzde 23 arttı'' dedi.

-56 ÜLKEYE İHRACAT...-
Ürettikleri kamyonların yüzde 40'ının ihraç edildiğini, geri kalanının iç piyasaya sunulduğunu ifade eden Maik, Almanya, İngiltere ve Fransa gibi batı ülkeleri başta olmak üzere 56 ülkeye kamyon gönderdiklerini söyledi.
Türkiye'deki kamyon satışlarında Mercedes'in ilk sırada yer aldığını vurgulayan Maik, Avrupa ülkeleri arasında ise Mercedes kamyonun en fazla satıldığı ikinci ülkenin Türkiye olduğunu kaydetti.

Fabrikanın Türkiye otomotiv yan sanayine önemli katkılar sağladığını dile getiren Maik, ''2007 yılında yerel sanayiden 5 bin 797 parça alındı. Önümüzdeki yıllarda bu alımlar daha da artacak. Biz yerel sanayi ile daha fazla çalışmak istiyoruz. Yine önümüzdeki yıllarda ilave yatırımlarımız olacak'' dedi.haber7
Japonya'nın uçak ve otomobil sanayinde en büyük teknoloji üreticilerinden biri olan Fuji Heavy Industries, Nisan 2008 itibariyle imzalanan anlaşma uyarınca Subaru markalı araçların satış ve pazarlamasını gerçekleştiren Bayraktar Holding kuruluşu Baytur'un yüzde 10 hissesine sahip oldu.

Bayraktar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, anlaşmayı değerlendirirken şunları söyledi:
"Fuji Heavy Industries ile 13 yıldır sürdürdüğümüz başarılı işbirliği bu anlaşma sonucunda yepyeni bir evreye giriyor. Böylesi bir dünya devi ile ortak olmak bize büyük gurur ve mutluluk veriyor, ancak bu ortaklık bize yaşattığı gururun çok daha ötesinde özel bir anlam ve öneme sahip. Fuji Heavy Industries bu ortaklık ile yalnızca Bayraktar Holding'e, onun iş yapış biçimine ve felsefesine duyduğu inanç ve güveni göstermekle kalmıyor, aynı zamanda Türkiye'nin giderek tüm dünya tarafından benimsenen bölgesel liderlik konusundaki iddiasına da yeni ve önemli bir kanıt daha kazandırıyor. Türkiye dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri ve global bir oyuncu olarak arenada yer almaya çoktan hazır. Uluslararası ortaklıklar bu vizyonu hayata geçirme yolunda Türkiye'ye çok önemli açılımlar sağlayacak. Bu işbirliğinin de en yakın gelecekte yeni ve çok daha büyük, stratejik işbirliklerine yol açması en büyük temennimiz. Biz kendi adımıza bunun için elimizden geleni yapmaya hazırız."

"TÜRKİYE EN HIZLI GELİŞEN SUBARU PAZARLARI ARASINDA"
Fuji Heavy Industries adına açıklama yapan Subaru Başkan Yardımcısı Masatsugu Nagato ise bu ortaklık anlaşması ile uzun yıllardır sürdürülen işbirliğinde yeni bir dönemin başladığını belirtti. Nagato, sözlerine şöyle devam etti:
"Büyüme hedeflerimiz içinde Avrupa önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle Avrupa'da hızlı büyüyen pazarlara özel önem veriyoruz. Türkiye, pazar dinamiği nedeni ile bizim için oldukça cazip bir ülke. Ortaklık kararımızda Bayraktar Holding ile yıllardır uyumlu ve başarılı çalışmalara imza atmamızın da etkisi büyük. Önümüzdeki dönemde de başarılı çalışmalarımızın devam etmesi en büyük arzumuz."

Subaru'nun Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Ülkelerinden Sorumlu Genel Müdürü Hiroshi Gonoi de yaptığı konuşmada, "Türkiye, son 5 yıldır Avrupa'da en hızlı büyüyen ülkelerden biri. Bu nedenle, Türkiye'deki ortaklığımız bizim için çok değerli ve heyecan verici. Yeni dönemde Türkiye'yi Avrupa'nın en hızlı gelişen Subaru pazarları arasında
görmeyi istiyoruz. Hem Türkiye'ye hem de Bayraktar Holding'e bu konuda güvenimiz sonsuz" dedi.haber7
Türkiye pazarında faaliyet gösteren otomobil firmalarının en düşük motor gücü ve donanıma sahip modellerinin dizel versiyonlarını dikkate alarak yapılan belirlemelere göre, pazarda yeni olan ''Dacia Ambiance'' ve Tata Indica ile Fiat Palio 20-22 bin YTL'lik fiyat aralığıyla en ucuz otomobiller olarak göze çarpıyor.

Otomobil kullanıcılarının yıllardır alıştığı, Türkiye'de önemli pazar payına sahip marka ve modellerin 1.0-1.5 motor gücüne sahip dizel versiyonlarının en düşük fiyatları ise 20-32 bin YTL arasında değişiyor.

Düşük yakıt tüketimi ve makul vergi oranları nedeniyle tercih edilen bu otomobillerde dahi, konfor ve güvenlik donanımlarından vazgeçemeyen kullanıcılar ise 36 bin YTL'ye varan fiyatlar ödemek zorunda.

-FİYATLAR-

Yerli ve yabancı otomobil firmalarının, en düşük fiyatlı bazı dizel modelleri ise şöyle:

Marka - Fiyat (YTL)

Citroen C1 SX 1.4 HDI 5K: 26.070

Dacia Ambiance 1.5 DCI Baz: 20.901

Fiat Palio Sole 1.3 Multijet Active: 22.500

Fiat Albea Sole 1.3 Multijet Active : 23.500

Ford Fiesta Comfort 5K 1.4 TDCi ABS: 30.647

Kia Picanto 1.1 EX DSL Comfort ABS : 24.175

Nissan 1.5 dCi 5DRS M/A : 28.540

Hyundai Getz 1.5 VGT HY KLM : 28.100

Opel Corsa 5K 1.3 CDTi Dizel 75 HP Essentia : 29.861

Peugeot 107 Trendy 1.4 HDI 54 hp 5K : 25.575

Renault Clio HB Authentique 1.5 dCi 65 bg Baz : 30.180

Renault Clio Symbol Authentique 1.5 dCi 65 bg Baz : 25.570

Skoda Fabia Classic 1.4 70 HP TDI : 28.100

Tata İndica 1.4 TDI Comfort : 22.020

Toyota Yaris Dizel 1.4 D-4D Terra: 31.650

Volkswagen Polo 1.4 TDI 70 hp Trendline 4K : 30.600
zaman

15 milyondan fazla satan Passat ve Passat Variant modellerine bir yenisi ekleniyor: Passat CC.

Direk enjeksiyonlu benzinli ve dizel motorları 140, 160 ve 300 beygir gücünde. 300 beygir gücündeki V6 modelinde yeni nesil 4Motion sürekli 4-çeker sistemi, DSG şanzıman ve adaptif şase kontrol sistemi standart.

Şerit kaybını engelleyen "Lane Assist", park yardımı "Park Assist" ve fren mesafesini azaltan otomatik mesafe kontrol sistemi "ACC", Passat CC'deki bazı sürüş destek sistemleri.

Yeni aracın panaromik cam tavanı A sütunundan B sütununa kadar bir alanı kaplıyor: 75 santimetre uzunluğunda ve 112 santimetre genişliğinde.

Aracın diğer özelliklerinden bazıları: çerçevesiz kapılar, havalandırmalı koltular, yeni USB medya bağlantı soketi, kendiliğinden tamir olan Continental marka lastikler. "Mobility Tire" diye adlandırılan lastik 5 milimetreye kadar olan yarıklarda, tekerlekten havanın kaçmasını engelliyor ki, firmanın ifadesine göre böyle yarıklar tipik lastik patlamalarının %85'ini oluşturuyor.ntvmsnbc

Türkiye'de mevcut distribütörü Mermerler ile mahkemelik olan ve bizzat kendisi yeniden yapılanma çalışmalarına giren Mazda, Avrupa'da şaşırtan satış başarılarına imza attı.

Geçen 12 ay içerisinde Avrupa'da 327 bin adetlik satış gerçekleştiren şirket 45 bin otomobil satışına imza attığı mart ayını da bugüne kadar en çok satışa ulaştığı ay olarak ilan etti. En çok satış yapan model yeni Mazda 2 olurken onu ikinci jenerasyon Mazda 6 modeli takip etti. Japon markanın bu bölgedeki büyüme pazarları arasında Rusya başı çekiyor.zaman
Hyundai, belli başlı modellerinde düşük oranda artış yaparken i30'ların fiyatlarında mart ayına göre değişiklik yapılmadı.

Tucson ve Santa Fe'lerde ise artışın aksine peşin alım indirim kampanya tutarları artırıldı. Böylece Tucson'da 8 bin 500 YTL ve Santa Fe'de de 10 bin YTL peşin alım indirimi uygulanıyor.

BMW M3 serisinin dördüncü jenerasyonu ve en güçlüsü olan yeni M3 artık Türkiye’de. Uzun süredir merakla beklenen BMW M3 Coupe, benzersiz tasarımı ve üstün sürüş dinamikleriyle önceki nesil M3’lerden aldığı bayrağı ileriye taşıyor.

3 Serisi Coupe baz alınarak geliştirilen yeni BMW M3’de ilk kez 8 silindirli bir güç ünitesi kullanılıyor. 8,400 d/d’de 420 bg güç üreten yeni M3, 3,900 d/d’de ürettiği 400 NM’lik tork değeri sayesinde sunduğu benzersiz sürüş zevkini BMW teknolojisiyle buluşturuyor.

Borusan Otomotiv yetkili satıcılarında 136.938 Euro’luk fiyatıyla BMW tutkunlarını bekleyen BMW M3 Coupe, dinamizm, konfor ve sürüş keyfiyle otomobilseverleri kendisine hayran bırakıyor.

0-100 km hızlanmasını 4.8 saniyede gerçekleştiren BMW M3, hafifletilmiş gövdesiyle de üstün teknolojisini bir kez daha gösteriyor. Bir önceki nesilde bulunan 6 silindirli motora göre 15 kg daha hafif olan yeni M3, karbonfiberle güçlendirilmiş gövdesiyle de yüksek BMW teknolojisini ortaya koyuyor.

Litre başına ürettiği 105 bg güç ve AB test döngüsündeki ortalama 12.4 litre/100 km yakıt tüketimi, BMW M GmbH motor uzmanlarının karakteristik mühendislik becerilerinin açık bir dışavurumu.

Yeni M3’ün bir diğer karakteristik özelliği de V8 motorun üretmiş olduğu 400NM’lik maksimum torkun %85’inin 6500 d/d’de kullanılabiliyor olması.

Yeni M3, MDrive kontrol ünitesine sahip. Bu teknoloji, motor kontrol haritası, süspansiyonlar, Servotronic direksiyon ve DSC gibi çekiş kontrol sistemlerinin tek bir düğmeye basılarak ayarlanmasına imkan sağlıyor. Elektronik olarak ayarlanan amortisörler (EDC) sayesinde de aracın hareketleri, normal, konfor veya spor moda göre farklılık gösteriyor.haber7

İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Automobili Lamborghini SpA, geçen yıl 2 bin 406 adet otomobil sattı. Lamborghini'nin geçen yılki net karı ise 47 milyon avro oldu.
Doğuş Otomotiv Lamborghini'den yapılan açıklamaya göre, Lamborghini 2007 mali yılına ait rakamları açıkladı. 467 milyon avro ciro elde eden Lamborghini, bu dönemde 2 bin 406 adet teslimat gerçekleştirdi.

Lamborghini'nin geçen yılki net karı ise 47 milyon avro oldu. haber7
Alman otomobil devi Mercedes, dizel versiyonuna göre yakıt maliyetini yüzde 30 oranında düşürecek doğal gazlı yeni Sprinter transporter aracını piyasaya sürüyor.
Aynı zamanda benzinli kullanım imkanı da sağlayan yeni Sprinter NGT modelinin, 1.8 litre, 156 beygir gücünde 4 silindirli motoru bulunuyor.
Mercedes, yeni modelde sürücüye, kontak kilidinin solundaki bir butona basarak benzine geçme imkanı sunuyor.

Aracın doğal gaz modunda olduğunu gösteren bir göstergenin yer aldığı konsolda ayrıca depoda kalan gaz miktarı da belirtiliyor.

Bu arada araçtaki gaz tankı yerden tasarruf etmek ve kargo yükünü sınırlandırmamak için tabanın altında bulunuyor. Sprinter NGT, dolu gaz tankıyla bin 200 kilometre yol alıyor.haber7
Çok sayıda firmanın son iki hafta içinde yüzde 1-4 arasında değişen oranlarda zam yaptığı otomotivde, 15 Nisan itibariyle yeni zam dalgası olacağı belirtildi. İşte yeni fiyatlar:

rekabet ve piyasa şartları nedeniyle zam yapmamakta direnen otomobil üreticileri, döviz kurlarında son bir ay içinde meydana gelen dalgalanma nedeniyle fiyatlarını artırmak durumunda kaldı.

İlk etapta Volkswagen, Ford, Renault ve Fiat gibi firmaların fiyatlarını artırdıkları belirtildi. Bu firmalar, mart sonu ve nisan ayı başından itibaren otomobil fiyatlarına yüzde 1 ile 4 arasında değişen oranlarda zam yaptı.

Kurlardaki artışı tam olarak yansıtmadıklarını ifade eden firmaların yetkilileri, fiyatların 15 Nisan tarihine kadar geçerli olduğunu ve bu tarihten sonra yeni bir ayarlama yapabileceklerini ifade ettiler. Bu arada, çoğu firmanın da kurların 2 YTL bandında kalması durumunda ay sonuna kadar fiyat ayarlaması yapacağı belirtildi.

Çukurova Yetkili Otomobil Satıcıları Derneği (YODER) Başkanı Vedat Gizer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yılı zamsız kapatan firmaların nisan ayı başından itibaren kur farkından dolayı otomobil fiyatlarını yüzde 1 ile 4 arasında artırdıklarını söyledi.

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaarslan da, firma olarak ocak ayından bu yana ürünlerine zam yapmadıklarını söyledi. Gelişmeleri değerlendirdiklerini belirten Karaarslan, şunları söyledi:

''Müşteri memnuniyetsizliği yaratmamak için fiyatlandırma stratejimizde indir veya kaldırı sevmiyoruz. Bu nedenle uzun soluklu bir fiyatlandırma yapıyoruz. Bu süreçte de değerlendirmelerimiz sürecek. Bu ay içinde iyi bir analiz yapacağız. Çalışmaların ardından bu ay sonu itibariyle biz de ürünlerimizde fiyat ayarlaması yapabiliriz.''

Yapılan zam sonrası otomobil firmalarının bazı modellerinin yeni fiyatları şöyle oluştu:


ESKİ FİYAT YENİ FİYAT

MODEL (YTL) (YTL)

------ --------- ----------

Renault Clio Symbol 22.000 23.500

Renault Megane Sedan 35.500 37.000

Fiat Linea 27.000 28.300

Fiat Bravo 29.400 30.500

Fiat Albea 26.000 27.100

Ford Focus 37.500 38.500

Ford Fiesta 28.000 29.300

Volkswagen Passat 46.000 46.500

Volkswagen Jetta 34.800 35.240

Volkswagen Golf 33.700 34.010
haber7
Japon otomobil üreticisi Mazda, Avrupa pazarında gerçekleştirdiği 327 bin adetlik satışla, şirket tarihinde bir ilki gerçekleştirdi.
Mazda'nın Avrupa kolu olan Mazda Motor Europe'dan yapılan açıklamada Avrupa'da en büyük pazarın Almanya olduğu belirtildi. Almanya'da 2007-2008 Mart tarihleri arasındaki bir yıllık sürede 65 bin 900 araç satıldığı ifade edilen açıklamada, Rusya'nın 57 bin 700 ile ikinci, İngiltere'nin ise 53 bin 400 ile üçüncü sırada yer aldığı kaydedildi.
Mazda Motor Europe CEO'su James Muir, şirketin yeni model araçlar üretmeye başladığına işaret ederek, "Bu sadece başlangıç" dedi. haber7

IKCO'nun Türkiye Distribütörü MYS Otomotiv'in Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Seskır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl ''Samand''ın ''LX'' modeliyle girdikleri Türkiye piyasasında büyük bir ilgiyle karşılaştıklarını söyledi.

''5. Bursa Otoshow Fuarı''nda da ''Samand''ın sergilendiği standın vatandaşlar tarafından yoğun şekilde ziyaret edildiğini belirten Seskır, ''Piyasa girdiğimizden beri ülke genelinde 1600'ün üzerinde araç sattık. Bu rakam bizim hedefimizin üzerinde oldu'' dedi.

Seskır, şu anda Türkiye'de 21 bayide satışlarının sürdüğünü, 41 noktada da satış sonrası hizmet verildiğini dile getirerek, ''Bayi görüşmelerimiz sürüyor. 21 olan bayi sayısını 50'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Her türlü donanıma sahip olan 'LX' modelimiz, düşük fiyatıyla da Türk tüketicisi tarafından sevildi'' diye konuştu.

IKCO yetkilileriyle yaptıkları görüşmeler sonucu, ''Samand''ın daha uygun fiyatlı olan ''EL'' modelini de Türkiye'ye getirme kararı aldıklarını vurgulayan Seskır, şunları kaydetti:

''Şimdi de 'Samand'ın 16 bin 900 YTL'den satacağımız yeni versiyonu 'EL' modelini Türkiye'ye getiriyoruz. Klima, airbag, elektrikli camlar ve elektrikli koltukların standart olarak yer alacağı bu modelin de ilgi göreceğini tahmin ediyoruz. 4 bin araç siparişi verdik. 'Samand EL'' mayıs ayında Türkiye yollarında olacak.''

Yiğit Seskır, firma tarafından üretilen ''Soren'' modelinin ise temmuz ayından itibaren Türkiye'de olacağını sözlerine ekledi. haber7

Şirketler yaklaşık 2,5-3 yıldır değişmeyen, hatta kampanyalarla aşağı çekilen fiyat etiketlerini bu hafta itibarıyla değiştirme kararı aldı. Bundan böyle otomobil almaya karar verenler, arabalarını yüzde 3 veya 4 civarında bir artışla satın alacak.

Fiyat listelerini Euro olarak açıklayan markaların showroom trafiğinde ise son birkaç hafta içinde ciddi bir azalma yaşandı. Bazı markaların ise halen mevcut listeleri koruma eğilimi devam ediyor; kampanya indirimleri bir miktar azaltılmış oldu.

Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Kerem Güven, dövizdeki artışın şirketler tarafından uzun bir süre karşılanamayacağını belirterek, "Biz geçen haftalarda yüzde 1'lik iki ayrı fiyat yenilemesi yaptık.Ancak artış devam etti. Bu hafta itibarıyla ekstra yüzde 1,5 düzeltme gerçekleştirdik. Bu tabii tüm artışı karşılayan bir oran değil, ancak daha fazlası şimdilik mümkün değil." dedi. Türkiye pazarına giren araçların büyük bir kısmı Avrupa Birliği menşeli, yani Euro bazlı olarak ithal ediliyor. Euro'nun son bir-bir buçuk aylık dönemde yüzde 15-16 civarında yükseldiğini söyleyen Nissan Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, Türkiye'de yaşayan insanların bir anda bu oranda fakirleştiğini ifade etti. Euro'nun değer kaybettiği ya da stabil kaldığı durumda şirketlerin ciddi indirim yapmadığını, ancak kampanyalarla fiyatları aşağı çektiğini hatırlatan Sancaktaroğlu, şunları söyledi: "Tüketici gözünde bir aracın değeri var. Size maliyeti ne olursa olsun, o değişmiyor. Bu nedenle dövizdeki artışı bire bir yansıtmak mümkün değil. Biz de bu haftadan itibaren yüzde 3 zam yapacağız."

Mercedes, Audi, BMW, Alfa Romeo gibi markaların fiyat etiketi direkt olarak Euro bazlı olarak açıklanıyor. Ve genellikle günlük kurlar uygulandığı için son dönemde söz konusu markaların otomobilleri bir anda yüzde 15 zamlanmış oldu. Şirketler bu nedenle müşteri trafiğinde ciddi azalma yaşandığını dile getiriyor. Alfa Romeo bu durumdan daha az etkilenmek için Euro'yu bir süreliğine eski fiyatta sabitleme yoluna gitti. Honda, Opel, Chevrolet gibi markalar ise dövizdeki değişimi fiyat listelerine halen yansıtmadılar; Opel ve Chevrolet nisan ayı boyunca indirim kampanyalarına devam edecek.zaman

Daniel ve Thierry Moulene tarafından yaratılan elektrikli şehir otomobili 2.45 metre uzunluğunda ve 80 santim genişliğinde. Fransa’da üretilecek aracın fiyatı ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Ancak Smart fortwo’dan biraz daha pahalı olması bekleniyor çünkü 350 kilogramlık aracın 80 kilosunu lityum-iyon piller oluşturuyor.

Smera’da her biri arka tekerleğe bağlı iki adet elektrikli motor kullanılmış ve bu sayede diferansiyele gerek kalmamış. İki motorun toplam gücü 40 beygir. 130 km/s hıza ulaşabilen aracın menzili 150 kilometre. Araç, 1000 Nm torka sahip olması sayesinde 100 km/s hıza 8 saniyede ulaşabiliyor.

Lumeneo, 2009’da imalata başlamayı ve senelik 250 adet üretmeyi planlıyor.ntvmsnbc
Opel'de nisan ayı boyunca Corsa için bin, Meriva için 4 bin, Astra Classic için 3 bin, Astra HB için 5 bin, Astra sedanda 5 bin, Vectra için 7,6 bin, Antara için 4 bin, Combo için 6 bin, Vivaro için 4,5 bin YTL'ye varan indirimler uygulanacak.Kapsamlı online oto lastik satış sitesi www.lastix.com kış lastiklerinin yerini yaz lastiklerinin aldığı şu günlerde 4 adet lastik alana, 'Ziebart'ın 125 YTL değerindeki detaylı koltuk temizliği ve koruma sistemini hediye ediyor. Ücretsiz kargo ile Türkiye'nin her yerinden sipariş vermek de mümkün.

Nisan ayı boyunca Grand Vitara dizel alan herkes 4 bin YTL takas indiriminden faydalanacak. 66 bin 230 YTL ödeyerek Grand Vitara dizel sahibi olan herkes Ege adalarına gemi ile 6 gün 7 gece çift kişilik seyahat hakkı da kazanacak.

Volvo Kamyon, bahar kampanyası başlattı. 30 Nisan'a kadar sürecek kampanyada Volvo yağ filtreleri, hava filtreleri ve yakıt filtreleri ile Volvo yağlarının yanı sıra işçiliklerde yüzde 25 indirim sağlanıyor. zaman

Seat'ın küçük sınıftaki temsilcisi Ibiza'nın 'ok tasarım'a sahip 4. nesil versiyonu, ilk olarak 5 kapılı hatchback karoser formuyla gün yüzüne çıktı.
Büyüyen boyutları, dinamik tasarım hatlarıyla dikkat çeken yeni Ibiza, mayıs sonundan itibaren Avrupa pazarlarında yola çıkıyor. Ibiza, VW Grubu'nun yeni nesil küçük sınıf araçları için geliştirdiği platformu üzerine inşa edilen ilk model olmasıyla da dikkat çekiyor. İlk etapta dört farklı motor seçeneğiyle satışa sunulacak otomobilin Türkiye'ye ağustos ayından itibaren ithal edilmesi bekleniyor.zaman

Nisan ayı boyunca Grand Vitara Dizel alan herkes4 bin YTL takas indiriminden faydalanacak. Tavsiye edilen liste fiyatı olan 70 bin 230 YTL yerine 66 bin 230 YTL ödeyerek Grand Vitara Dizel sahibi olan herkes Ege Adalarına gemi ile 6 gün 7 gece çift kişilik seyahat hakkı da kazanacak.Suzuki'nin güvenlik, konfor ve düşük yakıt tüketimiyle SUV segmentinde büyük ilgi gören modeli Grand Vitara Dizel modeli kısa bir süreliğine cazip fiyatlarla tüketiciyle buluşuyor.

Nisan ayı boyunca devam edecek kampanyada eski otomobilini Suzuki yetkili satıcılarına getirenler Grand Vitara Dizel modeline 4 bin YTL indirimli sahip olabilecek. Kampanya kapsamında Grand Vitara Dizel sahibi olanlar 1 hafta boyunca Ege Adalarını gemi ile gezme fırsatı yakalayacaklar. Suzuki yetkili satıcıları, kampanya süresince peşin alımlarda da tüketiciye aynı indirim olanağını sunacak.

Bu kampanyayı tüketicilerden gelen yoğun talep üzerine devam ettirme kararı aldıklarını belirten Suzuki Türkiye Genel Müdürü Edmondo Morigi, "Daha öncede büyük ilgi gören Grand Vitara kampanyasını yeniden başlatmamızdaki amacımız Suzuki sahibi olmak isteyen herkese finansman kolaylığı sağlamaktır." dedi. Kampanyanın başarıya ulaşacağını ifade eden Morigi, "SUV segmentinde Grand Vitara Dizel için doğru zamanda gerçekleştirdiğimiz doğru kampanyalar ve rekabetçi fiyatlandırma politikamız sayesinde satış grafiğimizi yükseltiyoruz" dedi.

Kampanyada tüketicinin beğenisine sunulan, 5 kapı ve 1,9 lt motor özelliğine sahip Grand Vitara Dizel, zengin donanımı, etkileyici görünümü, fonksiyonelliği ve konforuyla SUV segmentinde Suzuki'nin rekabetteki elini güçlendiriyor.

Sportif sürüş, üstün teknoloji, güvenlik ve estetik gibi öğelerin bir araya toplandığı bir otomobil olarak ortaya çıkan yeni Grand Vitara Dizel, genç, dinamik, agresif ve heyecan verici kişiliğiyle hem zorlu doğa koşullarında hem de şehir içi kullanımdaki performansıyla göz dolduruyor.

Grand Vitara Dizel, 1.9 L DDIS motor, 6 havayastığı, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, ABS, EBD, LSD, ESP ve fren desteği, cruise kontrol, direksiyondan kumandalı 6'lı CD Changer, radyo ve Mp3 çalarlı ses sistemi, deri koltuklar, Xenon far ve far yıkama ve otomatik klima gibi donanım özelliklerini standart olarak sunuyor.zaman
Cam tavanlı Nissan Qashqai satışta


Türkiye’ de “Asi Şehirli” olarak adlandırılan Nissan’ ın Crossover segmentindeki modeli Qashqai, artık sahip olduğu panoramik cam tavanıyla yolcularına daha ferah, daha aydınlık bir iç alan sunuyor. Panoramik cam tavan arka koltuk baş mesafesine kadar uzayuyor.

Nissan Qashqai, 1.6lt. benzinli düz vites, 2.0 lt. benzinli otomatik ve 2.0lt. dizel otomatik vitesli motor seçenekleri ile Türkiye'de satılıyor. Nissan Qashqai’ nin Tekna Executive versiyonunda ABS, ESP, TCS, ön, yan ve perde hava yastıkları, deri döşeme, ısıtmalı ön koltuklar, Cruise Control, Bluetooth, çift bölgeli otomatik klima, katlanabilir yan aynalar gibi zengin donanım özellikleri bulunuyor.

Qashqai 2007 yılında, Euro NCAP’in 10 yıllık tarihi boyunca yaptığı testler içerisinde, şimdiye kadar alınan en yüksek güvenlik skorunu elde etti. Bu test sonuçlarına göre; Nissan Qashqai, hem yolcuların, hem de yayaların güvenliğini en üst düzeyde sağlarken, şehiriçi ve dışı kullanım için en ideal araç olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Önümüzdeki dönemde ürün seçenekleri çeşitlenecek Nissan Qashqai’ nin panoramik cam tavanlı Tekna Executive 1.6litre 4X2 M/T versiyonu 55.990 YTL’den satışa sunuluyor. HABER7

Nissan, Qashqai şimdi otomatik
2007'nin Mart ayında satışa sunulan ve çok başarılı bir satış grafiği çizen Nissan Qashqai'nin, 2.0 lt. dizel otomatik 4x4 versiyonu satışa sunuldu.Özgün tasarımı ve güven hissini pekiştiren yüksek sürüş pozisyonu ile müşterilerin beğenisini kazanan Qashqai, 1.6 M/T ve 2.0 lt. A/T benzinli motor seçeneklerine eklenen 2.0 dizel A/T versiyonunda ekonomi ve performansı birleştiriyor. 150 ps. güce ve 320 Nm torka sahip bu versiyonda, ABS, ESP, TCS, ön, yan ve perde hava yastıkları, deri döşeme, ısıtmalı ön koltuklar, Cruise Control, Bluetooth, çift bölgeli otomatik klima, katlanabilir yan aynalar gibi zengin donanım özellikleri standart olarak sunuluyor.

Türkiye'de "Asi Şehirli" olarak konumlandırılan Qashqai, klasik sedan/HB/MPV otomobil kullananlardan, daha küçük ve çevik 4x4 ve SUV arayanlara kadar geniş bir kitleye hitap ediyor. Evli ve çocuklu, kendisine şehir içinde ve dışında kaçamaklar yaratıp, hayattan keyif almasını bilen yenilikçi müşteri kitlesini hedefliyor.

Nissan'ın Sunderland'daki tesislerinde üretilen Qashqai, yoğun talebe cevap verebilmek amacı ile geçtiğimiz aylarda Japonya'da da üretilmeye başlandı.

Qashqai 2007 yılında, Euro NCAP'in 10 yıllık tarihi boyunca yaptığı testler içerisinde, şimdiye kadar alınan en iyi sonuçları elde etti. Bu test sonuçlarına göre; Qashqai, hem yolcuların, hem de yayaların güvenliğini sağlarken, şehirde kullanım için en ideal araç olduğunu da kanıtladı.

Önümüzdeki dönemde ürün seçenekleri çeşitlenecek Qashqai'nin 2.0 lt dizel otomatik 4x4 versiyonu 71.990 YTL'lik özel lansman fiyatı ile satışa sunuluyor. zaman

Yeni tasarımıyla ilgi uyandıran 2009 Ford Fiesta'nın değişik versiyonları günyüzüne çıkmaya başladı.Son olarak AutoExpress dergisi yeni Fiesta'nın RS versiyonuna yayınladı.
Yeni tasarımıyla ilgi uyandıran 2009 Ford Fiesta’nın değişik versiyonları günyüzüne çıkmaya başladı.Son olarak AutoExpress dergisi yeni Fiesta’nın RS versiyonuna yayınladı. Yeni Fiesta RS çarpıcı tasarımının yanı sıra motor gücü ile de dikkat çekiyor.

Yeni Fiesta RS’de, Fiesta’nın performans serisi olan ST’de kullanılan 4 silindirli 2.0 litrelik motor değişecek, yerine 1.6 litre 200 beygir gücünde turbo motor gelecek. Bu özellikleriyle piyasadaki rakipleri Corsa VXR, Clio RS’den bir adım önde başlayacak.Ford’un bu otomobili resmi olarak 2009 yılında tanıtması ve 2010 model olarak piyasaya sürmesi bekleniyor. haber7

BMW Group, bu yılın red dot ödüllerinde altı aracı ile birlikte ödül aldı.1955 yılında kurulan red dot ödülleri, tüm dünyada en önemli tasarım ödüllerinden birisi olarak kabul ediliyor. BMW 3 Serisi Cabrio ve BMW G 450 X ise otomotiv, transport ve karavan segmentlerindeki sıradışı tasarımlarıyla "red dot: best of the best" ödüllerini aldılar. Diğer finalistler ise BMW X5, BMW 1 Serisi COupé, Rolls-Royce Phantom Drophead Coupé ve BMW HP2 Sport oldular.
BMW Group DesignworkUSA ayrıca Embraer MSJ business jet'in iç tasarımı ve Zeydon Z60 lüks yat'ının tasarımı için ödül kazandı. Red dot ödül tarihinde juri ilk defa törenler sırasında "onur ödülü" sunacak. Ödüle hak kazanan ürünler ise mükemmel tasarım çözümleriyle fark yaratanlar arasından seçiliyor. Jüriye göre üç BMW Group modeli bu özel ödüle hak kazandı: BMW M3 Coupé, MINI Clubman ve BMW F 800 GS.
1955 yılında kurulan red dot ödülleri, tüm dünyada en önemli tasarım ödüllerinden birisi olarak kabul ediliyor. Otomotiv, mimari, ev, elektronik, moda, bilim ve tıp alanlarında tanınıyor.
Jüri bu yıl tüm dünyadan 3203 ürünü değerlendirdi. Toplamda 600 ürün red dot kazandı. Bunlardan 30 tanesi otomotiv, transport ve karavan kategorilerine gitti ve bu kategorideki 3 ürün ise öncü tasarımlarıyla "best of the best" ödülüne layık görüldü.
BMW Group'un red dot ödüllerindeki tekrar eden başarısı sıradışı tasarım anlayışını bir kez daha uluslararası platformda gözler önüne seriyor. BMW Group geçen sene "Yılın Tasarım Ekibi" olarak lanse edilmişti. 2007 yılında BMW Group ve BMW Group DesignworksUSA toplam sekiz ödül kazandılar. autohaber

Doğuş Otomotiv-SEAT, Türkiye'nin en önemli otomotiv fuarları arasında yer alan ve 1 Nisan'da kapılarını ziyaretçilerine açan Bursa Oto Show 2008'e genişleyen model yelpazesiyle katılıyor.

Verilen bilgiye göre 6 Nisan'a kadar açık kalacak olan fuar kapsamında SEAT standında sergilenecek modeller arasında Altea XL de yer alacak. SEAT Altea XL, sınıfında en üst seviyede güvenlik sağlaması, daha geniş iç mekan sunması ve 532 litrelik bagaj kapasitesiyle dikkat çekiyor. Doğuş Oto Bursa'yla birlikte fuara katılan Doğuş Otomotiv-SEAT'ın standındaki yer alan 240 HP'lik Leon Cupra, firmanın standındaki en göz alıcı sportif model olarak ön plana çıkıyor. Turbo beslemeli ve 240 HP maksimum güç üreten Leon Cupra, 247 km/s'lik maksimum hıza erişirken, 0-100 km/s hızlanmasını ise 6.4 sn'de tamamlıyor. SEAT Ibiza ve Cordoba'nın hem ekonomik, hem de dinamik sürüş özellikleri sergileyen dizel ve benzinli versiyonları da ziyaretçilerin beğenisine sunulan diğer modeller arasında yer alıyor. Bursa Oto Show 2008, 1-5 Nisan tarihleri arasında hafta içi 11.00- 22.00 saatleri aralığında, 6 Nisan'da ise 11.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.
Alfa Romeo'nun yeni modeli MiTo'nun tanıtımı yıl sonunda gerçekleşecek
İSTANBUL - Alfa Romeo'nun "mini" sınıfındaki yeni modeli MiTo'nun tanıtımı yıl sonunda gerçekleştirilecek.
Alfa Romeo'dan yapılan açıklamaya göre, Alfa Romeo'nun en küçük modeli "mini" sınıfındaki yeni oyuncusu MiTo oldu.
8C Competizione'nin çizgilerini taşıyan Alfa Romeo MiTo, markanın ruhunu ve karakterini yansıtacak şekilde tasarlanırken, otomotiv dünyasının uzun zamandır merakla beklediği "MiTo", adını Alfa Romeo'nun geçmiş ve gelecekteki bağlarından alıyor.
Otomobilin Milano'da tasarlanıp, Torino'da üretilecek olması nedeniyle, Milano ve Torino şehirlerinin ilk ilki harfinden oluşan "MiTo"nun yenilikçi, modern ve ayrıcalıklı bir model olması bekleniyor.
Alfa Romeo mühendisleri tarafından uzun zamandır üzerinde çalışılan MiTo, üç kapılı olarak tasarlandı.
Tanıtımı bu yılın sonunda yapılacak MiTo, güçleri 90 ila 155 beygir arasında değişen, hem benzinli ve hem de dizel dört turbo destekli motor seçeneğiyle yollara çıkacak. dünya gazetesi
Renault Mais Genel Müdürü Aybar, yaşanmış olan makro ekonomik değişimin sonucunda fiyat artışının ortaya çıktığını belirtti
BURSA - Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, ekonomide son yaşanan gelişmeler doğrultusunda belli ölçülerde zam gereğinin ortaya çıktığını belirterek, "Evet, bir ufak fiyat ayarlaması olacaktır. 1-2 gün içinde yapacağız, zannediyorum yüzde 2 civarında olur" şeklinde konuştu.
Aybar, "Bursa 5. Otoshow Fuarı"nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ilk 3 ayda pazarda belli bir dinamizm olduğunu, satışların herkesin beklediği oranda, hatta bir miktar da üzerinde gerçekleştiğini belirterek, ilk 3 ay için bir durgunluktan bahsetmenin mümkün olmadığını söyledi.
Gazetecilerin son ekonomik gelişmelerin, otomobil fiyatlarına nasıl yansıyacağı yönündeki soruları üzerine Aybar, şöyle konuştu:
"Önümüzdeki günlerde şu son birkaç gündür yaşanmış olan makro ekonomik değişimin sonucunda bir fiyat artışı, söz konusu olacaktır. Bunu 1-2 gün içinde açıklamış olacağız. Bunlar tabii genel makro ekonomik gelişimin getirdiği sonuçlardır. Bütün dünyada ham madde fiyatları artarken, dünyada belli bir gelişme yaşanırken Türkiye'de de tabi global pazarların artık bir parçası olarak bunun etkisi olacaktır. Netice itibarıyla bir miktar fiyat ayarlaması gözüküyor."
Aybar, fiyat artış oranının sorulması üzerine, "Elbette bizler de kendi hesaplarımızı yapıyoruz ve bu hesaplar sonucunda belli ölçülerde zam gereği ortaya çıktı, bunu gerçekleştireceğiz. Evet bir ufak fiyat ayarlaması olacaktır. Bu Nisan ayı başından itibaren, kendi firmam adına konuşuyorum 1-2 gün içinde yapacağız, zannediyorum yüzde 2 civarında olur" dedi. detay
2.EL 308 A8 aircross AKARYAKIT İSTASYONU KAMPANYALARI alaskan ALFA ROMEO alpine Apple ARABA KAMPANYALARI ARAÇ TAKİP SİSTEMLERİ Argo Arteon ASBİS ASTON MARTIN Astra ateca atlas Audi AUDİ AUTO AUTOSHOW AVİA AVRASYA TÜNELİ BAJAJ baleno BEGLER BENTLEY BLABLACAR BMC BMW BUGATTİ C-HR C3 caddy Camper Captur CHERY CHEVROLET CHRYSLER CİTROEN clio CONCEPT CARS Creta Crossland X CROSSOVER DACİA DAF DAİHATSU DATSUN DFM DİĞER KAMPANYALAR DİZEL DMA DODGE doğuş otomotiv DS duster EDS egea ehliyet Elantra Sport ELEKTRİKLİ ARAÇLAR elektrikli bisiklet expert FABRİKA ÇIKIŞLI LPGLİ ARABALAR FACEBOOK KAMPANYALARI FERARİ FİAT FİLO(ARAÇ) KİRALAMA FORD FOREVER KART GAZ GAZELLE GEELY GENESİS GİZLİLİK POLİTİKASI Grand Sport GT-R Günsel Model 1 hafif ticari araçlar HASAR GEÇMİŞİ SORGULAMA hero HGS HONDA HYBRİD CARS HYUNDAİ IKCO INFINITI IONIQ ISUZU i10 i30 i30 N i30 Wagon ibiza İDOBUS insignia İVECO JAGUAR JEEP KAMİL KOÇ KAMPANYALAR KAROQ KARSAN KASKO Kaskopilot kış lastiği KİA Kodiak kodiaq koleos Kona LADA LAMBORGHİNİ LANCİA LAND ROVER LASTİK BASINCI GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ levorg LEXUS LİBERTY LYKAN MAN MASERATİ MAZDA McLaren megane MERCEDES METRO micra gen5 MİNİ MİNİVAN MİTSUBİSHİ MOBİL EDS mokka x MOTOR SPORLARI MPV MTV MUSTANG MYOPEL NAVİGASYON CİHAZLARI NİLÜFER NİMBUS Niro NİSSAN Octavia OPEL opet oto OTO HABER OTOBÜS FİRMALARINDAN HABERLER OTOKAR otonom araba PAGANİ HUAYRA PAMUKKALE PEUGEOT pick up polo PORSCHE proace PROTON PSA RANGE ROVER RAV4 RENAULT renault talisman fiyat ROLLS-ROYCE SAAB SCANIA SEAT sedan SERVİS ARAÇLARI servis kampanyası Shell Eco-marathon SKODA SMART SSANGYONG Stelvio Stonic SUBARU SUV SUZUKİ şimdi al 1 yıl sonra öde ŞİMDİ AL 2016 DA ÖDE ŞİMDİ AL 2017 DE ÖDE şimdi al sonra öde ŞÖFÖRLERİMİZE UYARILAR TALİSMAN TATA TCV TEDES TEMSA TESLA TEST SÜRÜŞÜ tipo TİTAN TOFAŞ Tourneo TOYOTA Toyota Flex TPMS TRAFI TRAFİK SİGORTASI TRAFİKASKO TRANSİTİON Transporter trezor TRUCKS TUNİNG TURKAR TÜVTURK UBER ucuz otomobiller ULUSOY VESPA VisionX VOLKSWAGEN VOLVO X-Trail X2 yaris YENİLİKLER YERLİ OTO YETKİLİ SERVİS KAMPANYALARI