Opel’in binek ve ticari modellerini kapsayan indrimleri sürüyor. VW, Jetta modeli için avantajlı bir satış kampanyası başlattı. Toyota’da indirim günleri var. İşte son fırsatlar:

Opel’de indirim rüzgârı devam ediyor

General Motors Türkiye, Opel’in binek ve ticari modellerini kapsayan indrimleri sürdürüyor.
Bu kapsamda Corsa’nın tüm modellerinde 500 YTL, Meriva’da 3 bin 500YTL ile 4 bin YTL arasında indirimler uygulanırken, Astra Classic’te bu miktar 1.500 YTL, yeni Astra HB’de 2 bin ile 3 bin 500YTL, Astra Sedan’daysa motor seçeneklerine göre 1.000 ile 3 bin 500 YTL arasında değişiyor. Yeni Zafira’da 1.000 ile 2 bin YTL arasında indirim uygulanırken, Vectra modellerinde bu miktar yine motor seçeneklerine göre 4 bin 500 YTL ile 6 bin YTL arasında. Ayrıca Antara’da 7 bin, Combo’da 5 bin YTL’ye varan indirimler var.

VW’den Jetta’ya özel kampanya

Doğuş Otomotiv-VW Binek Araç, Jetta modeli için avantajlı bir satış kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında 102 HP’lik 1.6 lt benzinli motorlu ve zengin “Primeline” donanımlı Jetta, 34 bin 800 YTL’lik anahtar teslim satış fiyatıyla satılıyor. Jetta 1.6 lt Primeline’da 6 hava yastığı, ABS+EBD, EDL, ASR, radyo-CD-MP3 çalar, uzaktan kumandalı merkezi kilit, elektrikli ön ve arka camlar, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon simidi gibi çok sayıda özellik standart.

Toyota’dan indirim günleri

Toyotasa, avantajlı fiyatlara bu ay da devam ediyor. Bu çerçevede Corolla, Auris, Yaris modellerinde 2 bin YTL, RAV 4 modelinde 2 bin 500 YTL ve Avensis modelinde de 3 bin 750 YTL’ye varan fiyat avantajları devam ediyor. Detaylı bilgi Toyotasa plazalar veya www.toyotasa.com.tr sitesinde yer alıyor.

Total’de bu ay MaxiPuan heyecanı

Total müşterileri mayıs ayında MaxiPuan heyecanı yaşayacaklar. 31 Mayıs’a kadar Total istasyonlarında her 90 YTL ve üzeri alışverişlerde Maximum Kart’a yüzde 5 MaxiPuan kazanma imkanı sunuluyor. Kampanyadan ayrıca Maximum logolu Ziraat Bankası ve Oyak Bank kredi kartları da faydalanabilecek. Maximum Kart ile kazanılan puanlar, kullanıcıların hesabına 12 Haziran 2008 tarihinde geçecek.milliyet
Hyundai'den yapılan açıklamaya göre, Seul'de gerçekleştirilen törene Hyundai Otomotiv Grubu Başkanı Eui-Sun Chung ve Microsoft Başkanı Bill Gates'in yanı sıra Hyundai Otomotiv Grubu Teknoloji Başkanı Hyun-Soon Lee ve Microsoft Otomotiv Kolu Genel Müdürü Martin Thall da katıldı. Ortaklık dahilinde Microsoft Oto yazılım platformu baz alınarak yenilikçi ve ilerici çözümlerin gelişimi yapılacak ve Hyundai modellerinin gelecekteki araç içi teknolojileri hazırlanacak.

Anlaşmayla ilgili Chung, "Hyundai Otomotiv Grubu'nun stratejik vizyonu, otomotiv ve enformasyon teknolojilerinde dünya lideri olmak. Microsoft ile ortaklığımız bu vizyonu gerçekleştirmemizi sağlayacak" dedi.
Ortaklıkla ilgili olarak Thall ise, "Geliştireceğimiz yeni sistemler tüketicilerin araç içindeki deneyimlerine yeni bir boyut kazandıracak. Hyundai ile Microsoft, 2006 ilkbaharından bu yana araç içi teknolojilerinin geleceği için vizyonlarını paylaşıyordu. Bu anlaşma doğrultusunda artık ortak olarak yeni nesil sistemlerin gelişimini yapacağız" şeklinde konuştu.

Ortaklığın ilk ürününün mobil cihazlar ile ses kontrollü iletişimin kurulmasını sağlayan yeni nesil bilgi-eğlence sistemi olacağı bildirilirken, sistemin 2010 yılında ilk olarak Kuzey Amerika pazarında tanıtılacağı ve daha sonra tüm dünyadaki Hyundai modellerine adapte edilip multimedia ve navigasyon sistemlerinde kullanılacağı ifade edildi.

Yapılan anlaşma doğrultusunda Microsoft, Amerika ve Avrupa pazarından sonra Asya pazarına da daha çok açılmış olacak. Anlaşmanın haricinde Hyundai ve Microsoft ile beraber IITA (Institute for Information Technology Advancement - Enformasyon Teknolojileri Gelişim Enstitüsü) de, ortak olarak Otomotiv Bilgi İşlem Merkezi kurmak amacıyla bir iyi niyet mektubu imzaladı. Hyundai, Koreli yazılım ve cihaz üreticilerinin global pazarlara açılmasını sağlamak ve fırsat oluşturmak amacıyla kurulacak merkez için önümüzdeki beş yıl 166 milyon dolarlık yatırım yapacak. haber7
Volkswagen Ticari Araç lokomotif modeli Transporter için yeni bir kampanya başlattı
Kampanya kapsamında geniş model yelpazesi, değişik motor seçenekleri ve kullanıcısına sunduğu konfor ile Volkswagen Ticari Araç'ın en çok tercih edilen modellerinden Volkswagen Transporter sahibi olmak isteyenlere indirim avantajı ve 60 aya varan vadelerle uygun kredi koşulları sunuluyor.

Kısa bir süre için geçerli olan özel indirim oranları sayesinde, VW Ticari Araç almak isteyenler, geniş ürün yelpazesindeki Volkswagen Transporter modellerine 33 bin 655 YTL'den (1.9 TDI 86 PS motor seçeneği, standart şasi Panel Van için geçerli) başlayan tavsiye edilen anahtar teslim fiyatlarıyla sahip olabiliyorlar. Vadeli alımlarda ise tavsiye edilen peşin indirimli anahtar teslim fiyatı üzerinden yüzde 90'a kadar olan miktarlar YTL ve Euro bazında kredilendirilebiliyor.

Teknik özelliklerinin yanısıra sınıfında ESP (Elektronik Dengeleme Programı), ABS (Anti Blokaj Fren Sistemi), Airbag (Hava Yastığı), ASR (Anti Patinaj Sistemi), EBC (Motor Fren Kontrol Sistemi), EDL (Elektronik Diferansiyel Kilidi), ön ve arka viraj denge çubukları, klima, elektrikli ön camlar, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, uzaktan kumandalı merkezi kilit, joystick vites kolu, yüksekliği, derinliği ayarlanabilen direksiyon ve yol bilgisayarı gibi donanımları standart olarak sunan ilk ticari araç özelliğine sahip olan Volkswagen Transporter geniş motor yelpazesi ile de kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor. haber7

02 beygirlik 1.6 litre motorlu ve zengin Primeline donanımlı VW Jetta modeli için yaklaşık 3 bin YTL indirim yapıldı.
Kampanya kapsamında 102 beygirlik 1.6 litre motorlu ve zengin Primeline donanımlı VW Jetta modeli için yaklaşık 3 bin YTL indirim yapılarak 34 bin 800 YTL’lik anahtar teslim satış fiyatıyla satışa sunuldu.

VW Jetta 1.6 lt Primeline’da 6 hava yastığı, ABS, EBD, EDL, ASR, radyo-CD-MP3 çalar, uzaktan kumandalı merkezi kilit, elektrikli ön ve arka camlar, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, yükseklik ve derinlik ayarlı elektromekanik servo direksiyon gibi çok sayıda özellik standart olarak sunuluyor.

Dördü benzinli ve ikisi dizel olmak üzere toplam altı farklı motor ve üç farklı donanım seçeneği ile tüketicilerin beğenisine sunulan Volkswagen Jetta modelinde 140 ve 170 HP’lik versiyonların yanısıra 122 HP’lik üçüncü bir TSI motor seçeneği daha bulunuyor. TSI motorlar aynı zamanda tiptronik seçeneklerinde çift kavrama prensibiyle çalışan ve klasik otomatik viteslere oranla daha sessiz, performanslı ve ekonomik bir kullanım sunan DSG şanzıman ile birlikte alınabiliyor. hurriyet
Doğuş Otomotiv tarafından Türkiye distribütörlüğü yürütülen ağır ticari araç sektörünün öncü markaları Scania, Krone ve Meiller, Büyük Kulüp'te düzenlenen organizasyonla Karabük'lü 500 civarında nakliyecilerle buluştu. Doğuş Otomotiv yetkilileri ve taşımacılık sektörünün temsilcilerinin katıldığı tanıtım gecesinde Scania'nın P ve R serisi ile Mart ayında tanıtımı yapılan G serisi kamyon ve çekicilerin yanı sıra Krone'nin en iddialı modellerinden Cool Liner ve Profi 2 treylerleri ile
Avrupa'nın en büyük damper markası Meiller'in semi treyler damperi sergilendi. Karabüklü nakliyeciler gece boyunca araçları inceleme ve bilgi alma fırsatı buldu.

Doğuş Otomotiv ve Bolu Yetkili Satıcısı Çarıkçı Otomotiv iş birliğiyle düzenlenen araç tanıtım gecesine katılan Doğuş Otomotiv Scania-Krone-Meiller Genel Müdürü Tolga Senyücel, Türk nakliyecisine en iyiyi sunmak için çalıştıklarını belirterek, G serisi ile artık ağır ticari araç pazarında tüm ihtiyaçlara cevap verebildiklerini söyledi. Senyücel, Scania'nın faaliyet gösterdiği 110 ülke arasında dünyada geçen yılki satışlarla Türkiye olarak 11. sıraya yükseldiklerini anlattı. Geçen yıl yaptıkları 2 bin 200
adet Scania ağır vasıta taşıtı satışı gerçekleştirdiklerini belirten Senyücel, şöyle konuştu: "Bu anlamda bizim için, sizlerin güveni sonucunda oluşan olağan üstü büyük projeler. Türkiye adına büyük projeler. Bu tabii ki Türkiye'nin taşımacılık sektöründe kalite çıtasını ne kadar yükselttiği göstergesidir. Türkiye'de taşımacılık sektörü kabuk değiştiriyor artık. Devriye giren kanunlar, düzenlemeler sürekli yenilenmekte. Buda rekabet çıtasını üst seviyeye çıkarmaktadır."

Son 10 yıl içerisinde kaliteli, dayanıklı ve teknolojisi yüksek araçlara olan talebin giderek arttığını anlatan Senyücel, sözlerine şöyle devam etti: "Bununda nedeni maliyet yönetiminin oldukça düşük olması. Taşımacılık sektöründeki ihtiyaçlara cevap vermek üzere özel geliştirilmiş, kabin, motor ve şase seçenekleri sunan Scania, sürüş güvenliği ve konforunun yanı sıra yakıt ekonomisi ile de dikkat çekmektedir. Piyasayla yeni tanıştırdığı G- serisi ürünüyle P-, G- ve R- Serisini tamamlayan Scania,
müşterilerine özel geliştirdiği ürünleriyle 'Ağır ticari araç pazarında Türkiye'nin en çok satılan ithal çekicisi' olmanın haklı gururunu taşımaktadır."

SCANİA AÇIK ARA LİDER
Türkiye pazarında son beş yılda Scania markasında 7 tane ithal marka açık ara lider olduklarını anlatan Senyücel, şöyle konuştu: "Geçen sene 2 bin 200 adet araç satarak Scania ithal pazarda yüzde 26, toplam ağır vasıta pazarında ise yüzde 11.5 paya ulaştı. Krone markasıyla Doğuş Otomotiv İzmir'de 2009 yılının 2. yarısında faaliyete geçmek üzere bir ortaklık projesi imzaladı. Krone markası ile İzmir tesislerinde yıllık tek vardiya 10 bin treyler, üç vardiya ile 20 bin treyler. Şu an Türkiye'de bütün yerli treyler üretimi 13 bin civarında. Bu tesisle Türkiye kapasitesinin 2 katı üretime sahip olacağız."

Çarıkçı Otomotiv Yetkilileri tanıtım gecesinde yaptıkları açıklamada, bu bölgede Scania'nın en çok tercih edilen ağır ticari araç markası olduğunu dile getirerek, Doğuş Otomotiv yetkili satıcısı olmaktan gurur duyduklarını, kendilerinin de gerek satış, gerek satış sonrası hizmetler konusunda müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmayı hedeflediklerini vurguladı. Şirket Merkezi Bolu olan Çarıkçı Otomotiv, Karabük yolu 13. kilometrede 4 bin 500 metrekarelik kapalı alanda, 75 kişilik uzman kadrosuyla 2002 yılından bu yana Scania ve Krone yetkili satıcısı olarak satış ve satış sonrası servis ve yedek parça hizmeti veriyor.
Roadshow kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen araçlar, Bolu ve Ereğli'de nakliyecilerle buluşarak turuna devam edecek. haber7

Anadolu Grubu şirketlerinden olan Anadolu Motor, Koreli LG Grubu çatısı altında üretilen LS marka traktörlerin özellikle dört çekerli versiyonlarını pazara sundu. LS’in “U” serisinin yanı sıra markanın kompakt boyutlarıyla bahçecilik, hobi çiftçiliği, belediye hizmetleri, bağlar, bahçeler, seralara yönelik olan RIO serisi de bulunuyor.
Anadolu Motor Pazarlama ve Satış Müdürü Erdoğan Özoğul, 2005’ten bu yana temasta oldukları LS firmasının traktörlerini getirmeden önce geniş bir araştırma yaptıklarını, traktörleri ciddi testlerden geçirdiklerini belirtti.
Anadolu Motor’un satışa sunduğu traktörlerin tamamı 4x4 ve standart sunulan 3 farklı devirli kuyruk mili çıkışına sahip. Traktörler, Euro-3 dizel motorlarla donatılmış.milliyet otomobil

Mitsubishi’nin sedan klasiği olarak nitelenebilecek Lancer’ı, tamamen yenilenmiş haliyle yaklaşık bir ay önce Türkiye’de satılmaya başlandı. Avrupa’daki talep nedeniyle arzu edilen miktarlarda ithal edilemeyen, bu yüzden de sessizce satışına başlanan yeni Lancer, 34 bin 768 YTL’den başlayan fiyatlara sahip.
Avrupa’da tasarlanan, ancak tüm dünyada aynı tasarımla satılacak olan yeni Lancer, 4570 mm uzunluğuyla sınıfındaki rakiplerine göre biraz daha uzun. Sinirli, hafif köşeli ve saldırgan bir görünüme sahip olan yeni Lancer, eskisine göre daha modern bir iç mekanla şekillendirilmiş.

1.5 lt (109 HP) benzinli motorla ithal edilmeye başlanan Lancer’ın 1.8 lt (140 HP) motor seçeneğinin getirilip getirilmeyeceği şimdilik belli değil. 1.5 lt motorda otomatik şanzımanın yanı sıra iki ayrı donanım paketi seçeneği mevcut. milliyet otomobil

Alman otomotiv devi ilk olarak Touran modelinde tanıttığı bu sistemi bir adım daha ileriye taşıyarak, otomotiv dünyasında yeni bir dönemi başlattı. Volkswagen, ’park etme sorunu’nu uzaktan kumandayla çözerek, sürücünün içeride olmasına ihtiyaç duymadan aracın kendi kendini park etmesini sağlayan yeni bir teknoloji geliştirdi. Alman üretici, teknoloji yarışında bu benzersiz sistem sayesinde Toyota ve BMW gibi rakiplerinin de bir adım önüne geçti.

’Park Assist Vision’ adılı bu yeni akıllı park sistemi, Passat Variant modeli üzerinde tanıtıldı. Touran’daki yarı otomatik sistemden farklı olarak çalışan ’Park Assist Vision’, paralel parkın dışında aracın dikey olarak park edilebilmesine de olanak tanıyor. Ayrıca bu işlem esnasında sürücünün direksiyon başında oturmasına da gerek kalmıyor. Yani aracınız geri geri girebileceği bir boşluğu bulduğunda sizin işlemi başlatmak için sadece düğmeye basmanız yetiyor.

Sistemin bir diğer büyük avantajı ise otomobilin kapıların açılamayacağı kadar dar yerlere bile park edilebilmesine imkan veriyor olması. Yani yolcular araçtan indikten sonra araç istenilen uygun bir yere kolaylıkla park edilebiliyor. Park Assist Vision sisteminin temelinde sürücünün aracı yönlendirdiği uzaktan kumanda yatıyor. Araç uzaktan kumanda yardımıyla park edildikten sonra motor kendi kendine çalışmayı durduruyor ve kapıları kilitliyor.

2 GHZ İŞLEMCİLİ BİLGİSAYAR

Park etmek için uygun bir yer gördüğünüzde alanı konsoldaki ekran üzerinden kontrol ediyorsunuz. Araç yaptığı hesaplamalar sonrasında uygun görürse size onay veriyor. Sürücü de vitesi ’P’ konumuna alıp aracı terk ediyor. Yan aynalara, ön ve arka tamponlara yerleştirilen kamera ve ultra-sonik sensörler araçtaki 2 GHz hızındaki bir işlemciye sahip olan gelişmiş bilgisayara verileri göndererek, park işleminin gerçekleşmesini sağlıyor. Eğer işlem sırasında herhangi bir beklenmedik durum olursa, sürücü uzaktan kumanda vasıtası ile işleme müdahale edebiliyor. Bu sistemin hálá geliştirme aşamasında olduğunu belirten Volkswagen mühendisleri ise bu yeni teknolojinin seri üretim modellerde kullanım tarihiyle ilgili bir bilgi vermekten kaçınıyor. hüriyetoto
Suzuki’nin uzun bir aradan sonra yeniden sedan pazarına dönüş yaptığı modeli SX4 Sedan, sportif bakışları, hoş ayrıntıları ve canlı motoruyla dikkat çekiyor

Suzuki’nin Fiat ile birlikte geliştirdiği SX4 modelinden uyarlanan SX4 Sedan, sadece önden çekişli bir otomobil.Otomobilin Hatchback versiyonundan alınmış olması, onun yüksek bir tavana sahip olması sonucunu doğurmuş.Swift’ten tanıdık gelen direksiyon simidi, iri göstergeler, orta konsola entegre edilmiş radyo/CD/MP3 çalar ve kenarlardaki metal görünümlü kaplamalar bu amaca hizmet etmekte.107 HP gücündeki motor, kısa oranlı 5 ileri manuel vites kutusuyla ara hızlanmalarda bile sürücüsünü mahçup duruma sokmuyor.0-100 km/s hızlanmasını fabrika verilerine göre 10.7 sn’de tamamlayan aracın maksimum hızı da 180 km/s olarak verilmiş. Sakin kullanımlarda 100 km’de 6.5 lt civarında tüketen araç, motor sesini duymak isteyenlerin 3000 devir ve yukarısına çıkmaları halinde biraz daha müsrifleşebiliyor milliyet otomobil
Continental lastikleri, 14 Nisan 2008 tarhinden itibaren tüketicilerine, çekici, kurtarma, konaklama hizmetleri ile aracın emanet ve muhafazası ve patlayan lastiğin değiştirilmesi gibi hizmetleri sunmaya başladı. 4 adet Continental lastik alan tüketiciler 1 yıl boyunca tüm bu hizmetlerden yararlanabilecekler.

Total'den Club kartıyla alışveriş yapanlar 3 ay süreyle devam edecek olan kampanya dahilinde Motorola W 218 kameralı cep telefonu kazanma şansına sahip olacak. Kampanya dahilinde 499 litrelik akaryakıt veya 699 lt otogaz alışverişi yapanlar 49 YTL katkı payı ödeyerek bu telefona sahip olabilecek.zaman
Modeli 1972 ve öncesi yıllar olan motorlu kara taşıtlarının trafikten çekilerek hurdaya ayrılması uygulamasında takvim öne çekilirken, bu taşıtlar için yapılacak ödemenin miktarı artırıldı.

Kara yollarında güvenliği artırmak ve çevre kirliliğini önlemek amacıyla 35 yaş üstü 60 bin dolayındaki aracın trafikten çekilerek hurdaya ayrılması uygulaması, Ulaştırma Bakanlığı’nın Kasım 2007’de yayınlanan tebliği ile başlatılmıştı. Bu kapsamda kamyon, otobüs, tanker ve çekicilerin 15 Ocak 2008 tarihinden itibaren başlayan trafikten çekme işleminin kademeli biçimde 30 Haziran 2009’a kadar tamamlanması planlanmıştı. Trafikten çekilen araçlara, 2 bin 400 YTL ile 7 bin 500 YTL arasında ödeme yapılarak MKE'nin Hurdasan tesislerinde imha ediliyor.

-TAKVİM ÖNE ÇEKİLDİ

Ulaştırma Bakanlığı’nın söz konusu yönetmelikte yaptığı değişiklik bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Model yılları 1958-1972 arasında olan taşıtların 15 Ocak 2008’de başlayıp model yıllarına göre kademeli olarak sürdürülerek 30 Haziran 2009’da tamamlanması öngörülen trafikten çekme süreci öne çekildi. Buna göre kapsamdaki tüm taşıtların trafikten çekme işlemleri, 31 Ekim 2008’e kadar tamamlanacak.

Yaşlı taşıtların model yıllarına göre trafikten çekilerek hurdaya ayrılmasına ilişkin yeni takvim şöyle:

-1958 model ve öncesi: 15 Ocak 2008 – 29 Şubat 2008
-1959-1961 model: 1 Mart 2008 – 30 Nisan 2008
-1962-1966 model: 1 Mayıs 2008 – 31 Mayıs 2008
-1967-1968 model: 1 Haziran 2008 – 30 Haziran 2008
-1969 model: 1 Temmuz 2008 – 31 Temmuz 2008
-1970 model: 1 Ağustos 2008 – 31 Ağustos 2008
-1971 model: 1 Eylül 2008 – 30 Eylül 2008
-1972 model: 1 Ekim 2008 - 31 Ekim 2008Taşıtını bu takvime uygun olarak teslim edemeyenler ise 1 Kasım 2008–31 Ocak 2009 tarihleri arasında teslim edebilecekler.

-ÖDEME MİKTARI ARTTI

Bu arada trafikten çekilerek hurdaya ayrılacak taşıtlar için sahiplerine yapılacak ödemelerin miktarı da artırıldı. Ödeme miktarının hesabında taşıt ağırlığıyla çarpılacak katsayı daha önce “0.60” olarak öngörülürken “0.80” olarak değiştirildi. Taşıt ağırlığıyla bu katsayının çarpılması sonucu elde edilen değer, “1.500”le toplanarak ödeme miktarı bulunuyor. Buna göre ödeme miktarı 9 Kasım 2007’den önce trafiğe kaydı yapılmış araçlar için [1.500 + (taşıt ağırlığı x (kg) x 0,80)] formülüne göre hesaplanacak. Söz konusu katsayı değişikliği ödeme miktarında araç ağırlığına göre her bir ton başına 200 YTL artış sağlayacak. Örneğin 3 ton ağırlığındaki bir kamyon, otobüs ya da çekicinin daha önceki formüle göre 3 bin 300 YTL olan ödeme miktarı, yeni katsayı ile 3 bin 900 YTL’ye çıktı.haber7
Citroen'den yapılan yazılı açıklamada, teknolojik üstünlükleri, güvenlik sistemleri ve konforuyla, lüks segment otomobillerde aranan tüm beklentileri bir araya toplayan serinin yeni modellerinin önümüzdeki ay piyasada olacağı aktarıldı.

Açıklamada, "C5'ler, orta üst segmentinde sahip olduğu donanım özellikleriyle, güvenlik seviyesi, konforu ve teknolojik üstünlükleriyle üst sınıf özelliklerindeki beklentileri fazlasıyla karşılarken, fiyat avantajıyla da ön plana çıkıyor." denildi. haber7

Güney Avrupa’da test esnasında, kış koşullarında ve gece sürüşünde bir kaç kez görülen gelecek nesil Ford Ka’nın son fotoğrafları Avrupa’daki bazı otomobil dergilerinde yayınlandı.

Gelecek nesil Ford Ka, Polonya’da üretilecek ve Fiat 500 ile aynı platformu kullanacak. Aynı zamanda 1.25 lt benzinli ve 1.3 litre Multijet dizel motorlar da bu işbirliği sonucunda gelecek nesil Ford Ka’da görev yapacak. Renault Twingo RS ve Fiat 500 Abarth gibi spor modellerin kullandığı daha güçlü motorlar ise ilerleyen dönemlerde Ford Ka'nın ürün gamına eklenecek. Ancak Ford’un Ka için özel bir süspansiyon çalışması yapması bekleniyor.

Ford’un yeni küçük otomobilinin bu yılın sonunda satışa çıkması ve ilk resmi tanıtımının da Paris Auto Show’da yapılması bekleniyor. haber7
Chery Grubunun Başkan Yardımcısı Zhou Biren ve Türkiye'deki distribütörü Mermerler Şirketler Grubunun Başkan Yardımcısı Murat Mermer, 10. Pekin Otomotiv Fuarı ve Chery Uluslararası Basın Konferansı için Pekin'de bulunan Türk gazetecilerine açıklamalarda bulundu.

Chrey otomobillerinin 64 ülkede satıldığını ve otomotivde en hızlı büyüyen firma olduklarını belirten Chrey Başkan Yardımcısı, önümüzdeki dönemde ürettikleri markalarla tüm dünyada söz sahibi olacaklarını ifade etti.

Türkiye'ye bu süreçte çok önem verdiklerini kaydeden Biren, ülkemizin kendileri için ekonomik anlamda büyük bir pazar, coğrafi açıdan da Asya ile Avrupa arasında köprü durumunda bulunan stratejik bir ülke olduğunu anlattı.

-''TÜRKİYE'DE ÇİN'DEKİ FABRİKANIN BENZERİNİ YAPACAĞIZ''-

Zhou Biren, şöyle devam etti:

''Türkiye'ye bizim için 'en önemli ülke' konumunda bakıyoruz. Türkiye'de başarılı olmak, bizim için Avrupa'da da başarılı olmanın bir göstergesi. Çünkü Türk müşterisinin tercihleri, AB ile birebir. Bu nedenle, Türkiye bizim açımızdan, AB pazarından önceki ilk durak. Chery, Türkiye'de başarılı olursa, Avrupa'ya geçmemiz de çok kolay olur. Amacımız Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçmek.

Şu an Türkiye'ye sadece ihracat yapıyoruz. Şimdi herkes bana (yatırım ne zaman) diye soruyor. Türkiye'de Başbakanla da bir görüşmemiz oldu. Bizim diğer ülkelerdeki yatırımlarımız montaj üzerine. Ama biz, Türkiye'de Çin'deki fabrikamızın benzerini yapmak istiyoruz. Fabrikamızı çok kısa sürede kurup, içine de Çin lokantası yapacağız. Sizler Çin yemeklerini, biz de Türk yemeklerini yiyeceğiz, bu arada da arabalarımızı satacağız. Türkiye'de büyük bir yatırım düşünüyoruz ve Chery olarak, Renaut ve Fiat'tan daha yerli bir marka olmayı istiyoruz.''

-YATIRIM HACMİNİ ARAŞTIRMA BELİRLEYECEK-

Yerli ortakları durumundaki Mermerler Otomotivin Türkiye'deki fabrika için fizibilite çalışması yaptığını kaydeden Zhou Biren, yatırım hacminin bu çalışma sonrasında belirleneceğini ifade etti. Biren, Mermerler Otomotiv ile yatırım yapılabilecek alternatif yerlerde incelemelerde bulunduklarını da vurguladı.

Bir ülkeye yatırım yaparken, özellikle lojistik duruma, işgücüne, enerji başta olmak üzere üretim girdilerine baktıklarını anlatan Chery Başkan Yardımcısı, ancak Türkiye'nin öncelikle AB'ye ihracat üssü olarak değerlendirildiğini söyledi.

Türkiye'deki yatırımın Mermerler Otomotiv ile gerçekleştirileceğine dikkat çeken Biren, ''Biz, Mermerler ile çoktan evlendik. Bu arada, ortak yatırım yaparak, bir de bebek sahibi olacağız'' dedi.

-YEDEK PARÇA FABRİKALARI DA KURULACAK-

Biren, bir soru üzerine, Chery'nin yan sanayini de Türkiye'ye getirmek istediklerini bildirdi.

Chery'nin halen Çin'de 40 yedek parça fabrikası bulunduğunu kaydeden Biren, ''Yatırım yaparken, bu 40 fabrikamızın da orada yerleşmesini sağlayacağız. Çünkü nakliye çok yüksek rakamlar tutuyor. Koltuk, döşemelik gibi yan ürünlerde Türkiye'deki yerli sanayiyi de kullanabiliriz. Hangi yan ürünleri Türkiye'den sağlayacağımız, yerli üreticilerin bize vereceği fiyata bağlı'' diye konuştu.

Chery Başkan Yardımcısı, bir başka soru üzerine, ürettikleri arabaların yeterince ucuz olduğunu, dizel ve hibrit araç için de çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Biren, Türk ekonomisine ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, Türkiye'nin geçmişte krizlerle yaşadığını, ancak günümüzde ekonominin daha stabil hale geldiğini vurguladı.

-YENİ MODELLER SIRADA-

Mermerler Şirketler Grubu Başkan Yardımcısı Murat Mermer ise, Çin otomobillerini Türkiye'ye getirirken öncelikle ''ilk aracını almak isteyen ama uygun fiyatlı araba arayan''ları hedef aldıklarını bildirdi.

Ancak nakliye bedeli ve yüzde 10'luk gümrük vergisinin maliyetleri yükselttiğini vurgulayan Mermer, ''Biz yine de ilk yılımızda 10 bin araçlık satış hedefimize ulaşacağımızı düşünüyoruz. Biz, bu işe girerken Türkiye'de hem yerli ihtiyacı karşılamayı hem de Çin araçlarını burada üreterek, ihracat yapmayı düşündük. Bunun için de Çin'de bütün otomotiv fabrikalarını ziyaret ettik ve hem Türk halkının hem de Avrupa'nın standartlarına uygun olduğu için Chery'i seçtik'' açıklamasında bulundu.

İlk etapta 2 modeli Türk halkının kullanımına sunduklarını, bu sayıyı bir süre sonra 5'e çıkaracaklarını belirten Mermer, yeni modeller konusunda şu bilgileri verdi:

''Kimo modelinin ithalat izni bitmek üzere. Bu araç Ağustos'ta bayilerimizdeki yerini almış olur. Sarı Minivanımız Taxim'in bu yıl LPG'li, gelecek yıl dizel motoruyla satılacak. QQ'nun da yeni modelini getireceğiz. Yeni model, Türkiye standartlarına uygun şekilde iç piyasaya sunulacak. Bu aracı döviz kurlarında ani bir sıçrama yaşanmazsa, 15-16 bin YTL gibi bir fiyattan satışa sunarız. Bizim iddialı olduğumuz bir başka model de S-16. A segmentindeki bu aracın Çin'de test işlemleri devam ediyor. S-16, 2009 yılında Türkiye'ye gelecek ve satış fiyatıyla, kendi segmentindeki en ucuz araç olacak.'' haber7

Opel'in uzun yıllardır Vectra'yla var olduğu D sınıfında yeni modelinin adı Insignia oldu. Temmuz ayında İngiltere'de tanıtılacak modelin görüntüleri basına dağıtılırken iç mekanıyla ilgili her şey halen gizli tutuluyor.

Aracın içine oturulduğunda sizi kucaklıyormuş gibi bir his veren kokpit dizaynına sahip olduğu bilinen Insignia; dört-tekerlekten çekiş sistemi, aktif şasi ve yedi farklı motor seçeneği gibi özelliklere sahip olacak. Insignia'nın 4 metre 83 santimlik boyuyla ve akıcı kupe dizaynıyla bu sınıfa yeni bir soluk getirmesi bekleniyor. Insignia, Türkiye'ye gelecek yılın ilk çeyreğinde ithal edilmeye başlanacak. zaman
26 bin 836 YTL’dan başlayan fiyatlar ile satışa sunulan Yeni Fabia Combi’de, classic, classic plus ve ambiente donanım seçenekleri mevcut. Yeni Fabia'nın dinamik çizgisini tasarımında taşıyan Combi geniş iç hacmi ve yüksek kullanım kapasitesi ile aile otomobillerinden beklenenleri karşılıyor. Yolcular için daha iyi bir konfor seviyesinin yanısıra önceki modele göre 54 litre büyütülerek 480 litreye çıkarılan iç hacmi ile de eşyalar için daha fazla alana sahip. Ayrıca arka koltuklar tam katlandığında bagaj hacmi 1.460 litre kapasiteye ulaşıyor ve bu hacim bir önceki versiyondan 235 litre daha fazla. 4.239 mm uzunluğu, 1.642 mm genişliği ve 1.498 mm yüksekliği ile önceki modelden 7 mm daha uzun ve 46 mm daha yüksektir.

Güvenlik konusunda da sadece araç içindekilerin yanı sıra herhangi bir çarpma durumunda yayaların incinme tehlikesini olabildiğince azaltmak üzere tasarlanmış. ASR fren sistemi, ESB (Elektronik Sabitleme Programı) ile birleştirilmiş Elektronik EDS ( Elektronik Diferansiyel Kilidi), çift etkili frenleme yardımcısı, ABS sensörleri ile birlikte çalışan lastik basıncı görüntüleme sistemi , park sensörü, arka koltuktaki üçüncü koltuk kafalığı, yanlarda ve üstteki hava yastıkları gibi gelişmiş güvenlik sistemleri Fabia Combi'nin standart güvenlik paketinde mevcut. 60 ve 105 beygir güç aralığında dört benzinli ve üç dizel motor seçeneğine sahip Fabia Combi, 1.6 16V 105 bg benzinli motoru ile tam taşıma kapasitesinde güç ve dinamizm; 60, 69 yada 85 bg gücündeki benzinli motorlar ile de ekonomik yakıt performansı sunuyor. Tüm modellerde ise motor cinsine göre beş vitesli iki tip manuel şanzıman sunuluyor. haber7

Mercedes-Benz Türk'ten yapılan açıklamaya göre, "Busworld 2008"deki bin 600 metrekarelik standında şirketin yoğun şehir içi toplu taşımacılık için üretilen yeni aracı, körüklü Mercedes-Benz Conecto'yu tanıtıyor. Tam alçak tabanlı körüklü olan araç, bu özelliğiyle önceki modellerden ayrılıyor. Mercedes-Benz Türk fuarda ayrıca Travego 17 SHD ile Tourismo 15 RHD şehirlerarası otobüslerini ve Türkiye'de 2007 yılında kullanılmaya başlanan CapaCity modelini de sergiliyor.

2007 yılında daralan yurtiçi şehirlerarası otobüs pazarındaki payını yüzde 63,8'e çıkaran Mercedes-Benz Türk, belediye tipi otobüs pazarında ise yüzde 23'lik bir pay elde etti. Yurtiçinde 705 adet şehirlerarası ve 335 adet belediye tipi otobüs satışı gerçekleştirerek liderliğini koruyan Mercedes-Benz Türk, Türkiye'deki bu yüksek performansının yanı sıra başta Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine 2.415 otobüs ihraç etti. Şirket 2008 yılında da bu başarı çizgisini sürdürmeyi hedefliyor.haber7-iha

Avrupa ile aynı anda satışa çıkan yeni model temel olarak spor aktivite coupe'si olarak adlandırılsa da SUV (4x4) araçlara daha yakın bir çizgi sergiliyor.

X6, bir Coupe'nin dinamizmi ve çekiciliğine lüks bir aracın konfor özelliklerini ekliyor. Sert hatlara sahip X6'nın farklılıkları sadece tasarımla sınırlı değil. Otomobilin sürüş dinamiklerinin kaynağı BMW'nin yeni geliştirdiği dinamik performans kontrolü sistemine dayanıyor. 118 bin Euro'dan başlayan yeni modelde 2 dizel bir benzinli toplam 3 motor görev yapıyor. 235 beygir gücündeki 3 litrelik turbo beslemeli dizel motor 100 km'de 8,2 litre motorin tüketiyor. 306 beygir gücündeki 35d motor ise kendi kategorisinin en güçlüsü olarak öne çıkıyor ve 0'dan 100 km saat hıza 6,9 saniyede ulaşıyor haber7

BMW M3 Coupe, 136 bin 932 Euro’luk fiyatıyla türkiyede

420 HP’lik gücüyle deyim yerindeyse bir “azman” sayılabilecek M3 Coupe, 136 bin 932 Euro’luk fiyata sahip.
BMW M3 serisinin dördüncü nesli ve en güçlüsü olan yeni M3, kaslı görünümü ve sürüş dinamikleriyle dikkat çekiyor. 3 Serisi Coupe üzerine geliştirilen yeni BMW M3, ilk kez 8 silindirli bir güç ünitesiyle donatılmış. 4.0 litrelik motoruyla 420 HP güç üretebilen yeni M3, 0-100 km/s hızlanmasını 4.8 saniyede tamamlıyor. Karbonfiberle güçlendirilmiş, ancak hafifletilmeş gövdesiyle dikkat çeken yeni M3, bir önceki nesline göre 15 kg daha hafif. Yeni M3, bunu yürüyen aksamın pek çok noktasında kullanılan alüminyum parçalara da borçlu.

İki kapılı coupe gövde, klasik bir 4 kişilik oturma düzenine olanak sağlarken, aracın gücünü ortaya koyması bakımından motor kaputunun üzerinde yer alan iki hava çıkışı, çamurluklardaki solungaçlar ve daha geniş alan kaplayan ön tampon hava girişleri tasarlanmış. Arkada da bagaj spoyleri, difüzörlü tampon ve dört adet egzoz çıkışı da, gücü hissetmeyi isteyenlere ipuçları sunuyor.

Yeni M3, “Mdrive” kontrol ünitesine sahip. Bu teknoloji, motor kontrol ünitesi, süspansiyonlar, direksiyon ve DSC (Dinamik Denge Kontrolü) gibi çekiş kontrol sistemlerinin tek düğmeyle ayarlanmasına imkân sağlıyor. Elektronik ayarlanan amortisörler (EDC) sayesinde de aracın hareketleri, normal, konfor veya spor moda göre farklılık gösteriyor. haber7

Tüm dünya büyük bir heyecanla hibrit, yani elektrik ve yakıtı birlikte kullanan otomobillerde yaşanan gelişmeleri takip ederken, sadece elektrikle çalışan otomobiller çoğu zaman gölgede kalıyor. Uzun zamandır üzerinde çalışılsa da, elektrikli otomobillerin benzinli / dizel motorlara alternatif olmayı bir türlü başaramadıkları bir gerçek. Bunun en büyük nedenleri ise, kuşkusuz pil süresi ve yeterli hızlara ulaşılamaması. Ama bu durum yavaş yavaş geride kalmaya başladı bile... Merkezi Hollanda'da bulunan Evisol isimli şirket, geliştirdiği yeni elektrikli otomobil ile her şeyi tersine çevirebilecek gibi görünüyor.

ThoRR adı verilen elektrikli otomobil, teknolojisinden önce kusursuz tasarımı ile dikkat çekiyor. Eğer her biri hız canavarı olan Lotus markalı otomobilleri biliyorsanız, ThoRR size hiç de yabancı gelmeyecektir. Birkaç küçük ayrıntı görmezden gelinirse, ThoRR'un tipik bir Lotus Super 7 klonu olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Evisol'un Lotus Super 7 tasarımını kullanması sadece göze hoş gelen bir otomobil tasarlamak değil. Lotus Super 7, ağır olmaması nedeniyle yüksek hızlara rahatlıkla çıkabilen bir otomobil. Evisol da bu durumu fark etmiş ve aynı hafiflikte bir modek üretmek için çalışmış. ThoRR'un ağırlığı yaklaşık 755 kg. Ama şunu söylemekte de yarar var: Bu ağırlık standart bir Lotus Super 7'den biraz fazla.


Güçlü elektrik motoru
Tasarım gerçek anlamda büyüleyici olsa da, ThoRR'u ilginç kılan özelliği tabii ki yüksek performanslı bir elektrik motoruna sahip olması. Normal sürüş koşullarında 91 beygirlik önemli bir güç üreten motor, Evisol'un verdiği teknik özelliklere göre maksimum 272 beygire kadar ulaşabiliyor. Bir elektrikli otomobil için 91 beygir tatmin edici olarak kabul edilebilir; ama 272 beygirlik güce standart bir otomobilin ulaşması bile zor. Siemens tarafından üretilen motorun toplam ağırlığı ise 86 kg.

İhtiyaç duyduğu enerjiyi Lityum Polimer pillerden alan ThoRR'un, tam dolu pillerle katedebildiği mesafe de son derece etkileyici. Saatte 80 km. ile yol alındığında tam 230 km kesintisiz gidebilen otomobil, satte 120 km hıza çıkıldığında ise 140 km yol alabiliyor. ThoRR'un çıkabildiği maksimum hız hakkında bir bilgi verilmese de, en azından satte 150 km'den biraz daha hızlı hareket edebildiği kesin gibi...

Fazlasını aramayın
Thorr, elektrikli otomobillerin benzinli / dizel otomobillere her geçen gün biraz daha yaklaştığının en güzel kanıtı. Ayrıca küresel ısınma ve hava kirliliği gibi sorunlarla savaşabilemek açısından oldukça iddialı bir adım. Ama ThoRR'dan ABS fren sistemleri ya da gelişmiş elektronik kontroller beklemek de şimdiden hayalden fazlası olmayacaktır. Hatta ThoRR'un bir vites kutusu bile yok.

Evisol, ThoRR'un ne zaman satışa sunulacağı ya da fiyatının ne olacağı hakkında kesin bir açıklama yapmış değil. Ancak ThoRR'a sahip olmak isteyenlerin küçük bir servet harcamak zorunda kalacaklarını tahmin etmek için çok fazla düşünmeye de gerek yok. hürriyet
Toyota'nın 1. çeyrekte 2 milyon 41 bin adet otomotiv satarken, General Motors 2 milyon 25 bin adette kaldığı bildirildi
Toyota Motor Corp. ve General Motors Corp'dan yapılan açıklamada, Toyota'nın 1. çeyrekte 2 milyon 41 bin adet otomotiv sattığı, buna karşılık General Motors'un 2 milyon 25 bin adette kaldığı bildirildi.

General Motors, dünya genelinde satışlarının yüzde 1 düştüğünü belirtirken, Toyota, Ocak-Mart döneminde küresel bazda satışlarının yüzde 2,7 oranında arttığını ifade etti.

General Motors'dan yapılan açıklamada, satışların yüzde 64'ünün ABD dışından geldiği ifade edilirken, Toyota Avrupa'daki güçlü talebin satışlarını desteklediğini kaydetti. haber7
Renault Grubu Yol Güvenlik Politikası Direktörü Dr. Jean Yves LeLe Coz, Paris'teki CERAM Mortefontaine Deneme Merkezi'nde dinamik ve statik atölyelerin tanıtımının ardından, Renault Güvenlik Politikası ile ilgili bir sunum yaptı. Le Coz, yol güvenliğinin, bilinçlenmeyle gerçekleştiğini ve yaygınlaşmaya devam ettiğini belirterek, "Yol güvenliği, müşteri için bir beklenti, Renault için ise mutlaka gerçekleştirdiğimiz bir talep haline geldi" dedi.

ÖNCELİK GÜVENLİK

Renault'un, 50 yıldan uzun süredir araçlarının güvenliğini iyileştiren teknolojileri araştırma ve geliştirme yönünde çalışmalar yaptığını anlatan Le Coz, Renault'un bu konudaki uzmanlığını, kaza araştırmalarından elde edilen reel güvenlik verileri üzerinde temellendirdiğini, EuroNCAP çarpışma testlerinden en yüksek not alan 9 modeliyle Renault'un, güvenlik alanında "tartışmasız üstünlüğe sahip" bir ürün yelpazesi sunduğunu da kaydetti. haber7

VW Grubu’yla mutlu bir evliliği olan Seat, ağustos ayında Türkiye’ye gelecek yeni Ibiza ile kalite atılımı yaptı. Seat CEO’su, “Ibiza ile Toyota’yı yakaladık” diyor

Alman Volkswagen Grubu ile 1986’da “evlenen” ve Audi Grubu’na bağlı olan İspanyol Seat, bu evliliğin nimetlerini yaşamaya ve 420 bin civarında olan sınırlı üretim kapasitesini artırmak için çalışmaya başladı. Markanın en çok satan aracı durumundaki Ibiza’nın, Türkiye’de ağustos ayında satışına başlanacak yeni versiyonu, Seat’ın tüm bu iddialarının ilk kanıtı olacak.
Bu modele adını veren İspanyol adası Ibiza’da gerçekleştirilen tanıtımda bizzat konuşan Seat CEO’su Erich Schmitt, uygulamaya koydukları yeni global strateji doğrultusunda 10 yılda 40 yeni modeli piyasaya sunacaklarını belirtti ve “Yeni Ibiza bu stratejinin ilk ürünü. Yenilediğimiz Ibiza’yla sonunda kalite konusunda Toyota’yı yakaladık” dedi.
Audi’den Seat’a geçen ve lüks otomobil markasının kalite reçetesini de beraberinde getiren Schmitt, “Seat’ın daha önce ürettiği araçlardaki hata oranı Japonlardan gerideydi. Araştırmalara göre yeni Ibiza’yla Japonlar’ı bile geride bırakmış durumdayız” dedi.

Yeni sınıflara giriş
Yeniden yapılanma planı çerçevesinde 10 yıl boyunca her yıl 500 milyon euro yatırım yapıp, 3-4 yeni model lansmanı gerçekleştireceklerini söyleyen Schmitt, “2018’e kadar 40 yeni model sunup, yıllık satışımızı 400 binlerden 800 bin adedin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” diyor. Bu strateji çerçevesinde Seat, daha önce hiç olmadığı sınıflara da girecek.
Uzun soluklu bu atılım projesinin ilk ayağını yeni Ibiza’nın oluşturduğunu belirten Schmitt, aracın gerek ulusal, gerekse de global anlamda satış adetlerine olduğu kadar imajına da büyük katkı sağlayacağını, bu yıl satışlarını Ibiza’yla birlikte 451 bine çıkartmayı hedeflediklerini söylüyor. Seat’in bugüne kadar sadece İspanya’da üretilerek, ağırlıklı olarak Avrupa pazarında satıldığını hatırlatan Schmitt, yeni stratejiyle birlikte Latin Amerika ve Çin’de üretim yapmayı düşündüklerini söyledi.

1000 adetlik hedef
Seat Türkiye Genel Müdürü Anıl Gürsoy ise markanın global stratejisi çerçevesinde Türkiye’de de büyüyeceklerini belirterek, bu yıl için 4 bin 500 adetlik bir satış hedefi koyduklarını söyledi.
Ağustos ayında piyasaya sunacakları yeni Ibiza’dan bu yıl 1000 adet satmayı hedeflediklerini kaydeden Gürsoy, gelecek yıl bu miktarı ikiye katlayacaklarını bildirdi. Yeni Ibiza’yla Seat’ın Türkiye’deki marka imajını da yükselteceklerinin altını çizen Gürsoy, bu konuda yurtdışından da maddi ve manevi destek alacaklarını kaydetti.
Gürsoy, Ibiza için farklı tanıtım kampanyaları gerçekleştireceklerini de söyledi.


Adı eski ama temelleri yepyeni
Seat’ın tamamen kendi geliştirdiği ilk model olan ve 1984’te piyasaya çıktıktan sonra markanın en çok satan aracı konumuna gelen Ibiza, artık 4. nesliyle yollara çıkmaya hazırlanıyor. İspanya’da satışına başlanan yeni Ibiza, ağustos ayında Türkiye’ye getirilecek.
Ibiza, adı her ne kadar eski olsa da tamamen yeni bir altyapıya sahip. Markanın yeni yüzünü de temsil eden Ibiza, VW Grubu’nun bir sonraki Polo modelini oluşturacak platformu kullanan ilk örnek. Eskisine göre daha geniş ve uzun olan Ibiza, iç mekan ve bagaj hacmi konusunda gelişmiş. Ayrıca alçaltılmış oturma pozisyonu, araca daha fazla sportiflik kazandırmış.
İç mekanında kalite hissi yüksek malzemelerin kullanıldığı Ibiza’da, Seat ailesinin diğer fertlerinden tamamen farklı bir gösterge ve kontrol paneli bulunuyor. Türkiye’de “Reference”, “Stylance” ve “Sport” olmak üzere üç farklı donanım paketiyle satışa sunulacak yeni Ibiza’nın en alt donanım paketinde bile güvenlik ve konfor donanımlarının yüksek olacak.

Dört motor seçeneği
Yeni Ibiza’da EBD destekli ABS, çekiş kontrol sistemi (TCS) ile birlikte çalışan ESP, kemer bağlama uyarısı, yokuşlarda kalkışta aracın geriye kaymasını engelleyen Yokuş Kalkış Desteği (Hill Hold Control), Viraj Sis Lambası, AFS’li (virajlarda dönebilen) bi-xenon farlar, arka park sensörü, standart veya isteğe bağlı donanımlar arasında yer alacak.
2009 model olarak Türkiye’de piyasaya sunulacak yeni Seat Ibiza’da ilk etapta 1.2 lt 70 HP, 1.4 lt 85 HP ve 1.6 lt 105 HP benzinli motorların yanı sıra 1.4 lt 80 HP dizel motorlar yer alacak. milliyet

Seat Altea Freetrack, 67,7 bin YTL'den başlayan fiyatlarıyla satışa sunuldu


Geniş aileleri hedef alan Altea XL modelinin dört tekerlekten çekişli versiyonu olarak geliştirilen Freetrack, 200 beygir gücünde benzinli, 140 ve 170 beygir gücünde 2.0 lt TDI turbo dizel motor seçenekleriyle ve özel sipariş yoluyla ithal ediliyor. Freetrack'te çift yönlü otomatik klima, yağmur sensörü, otomatik farlar, arka park sensörü, hız sabitleme sistemi, radyo/CD/MP3 çalar, ABS, ESP, TCS (çekiş kontrol sistemi), 6 hava yastığı gibi konfor ve güvenlik ekipmanları standart olarak sunuluyor. 490 litrelik bagajı bulunan otomobilde arka koltuklar gerektiğinde 16 cm geriye kaydırılabiliyor.haber7
Audi’nin Almanya/Ingolstadt’daki fabrikasında üretilmeye devam edilen 2. nesil Audi A3 model ailesinin 1 milyonuncusu geçtiğimiz günlerde üretim bandından indirildi.


Lüks kompakt sınıfın gelmiş geçmiş en başarılı otomobili olarak gösterilen ve ilk olarak 1996 yılında üretimine başlanan Audi A3, ilk nesli dahil olmak üzere 1.9 milyon adetlik global satış başarısına ulaşmış oldu. Ülkemizde ilk olarak 1998 yılında satışa sunulan Audi A3 modeli araç parkı ise 2008 Nisan ayı sonu itibariyle 11 bin 500 adeti geçti!

Audi’nin lüks kompakt sınıftaki temsilcisi Audi A3’ün ikinci neslinin 1 milyonuncusu geçtiğimiz günlerde Almanya/Ingolstadt’daki fabrikada üretilerek müşterisine teslim edildi. İlk olarak 2003 yılında 3 kapılı ve 5 kapılı hatchback karoser formlarıyla satışa sunulan ikinci nesil Audi A3, böylece 1 milyon adeti aşan üretimiyle firmanın olduğu kadar lüks kompakt sınıfın en başarılı otomobili unvanını da elde etmeyi başardı. Her gün 800 adet Audi A3 modelinin üretildiği Ingolstadt’daki fabrikaya ek olarak 2007 yılından bu yana Audi’nin Brüksel’deki fabrikasında da Audi A3 Sportback montajı gerçekleştiriliyor.

İkinci nesil Audi A3’ün 1 milyon adet üretim sınırına ulaşmasıyla ilgili düzenlenen törende konuşan AUDI AG Üretimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Frank Dreves, “Sadece 2007 yılında 230 bin adeti aşkın Audi A3 model ailesinden ürettik ve bu üretimin yaklaşık % 69’unu A3 Sportback oluşturuyor. İlk olarak 1996 yılında üretilmeye başlanan birinci nesil Audi A3 ailesi birlikte her iki A3 neslinin yaklaşık 12 yılda ulaştığı 1.9 milyon adetlik global satış başarısı ise doğru bir ürün ortaya koyduğumuzu en net biçimde sergilemektedir” açıklamasını yaptı.

Ülkemizde ise ilk olarak 1998 yılında satışa sunulan Audi A3 ailesinden 2007 yılı sonuna kadar olan süreç içerisinde toplamda 11 bin 82 adet satıldı. Doğuş Otomotiv-Audi, 2008 yılının ilk dört ayında ise A3 ailesinden 566 adet daha satarak toplamda Türkiye’deki A3 araç parkı hacmini 11 bin 500 adetin üzerine yükselterek lüks kompakt sınıftaki üstünlüğünü kanıtladı. mynet

Audi Q5 son haline kavuştu


Audi Q5, Q7'nin kısaltılmış versiyonu ve daha az donanımlısı.
LED teknolojisine sahip ön farlar aynı zamanda sürüş farı olarak adlandırılıyor. Sürüş farının farkı ise gündüz de farkedilmenizi sağlıyor. Arka aydınlatma grubu ise gene LED teknolojisine sahip.

2.0 TSFI motor ile başlayan motor seçenekleri 2.0 ve 3.0 litrelik dizeller ile devam ediyor. 2.0 benzinli TSFI motor yapılan yenilemeler ile artık 211 beygir güç ve 1500 ile 4200 devir arasında kesintisiz olarak 350 Nm tork üretiyor. Bu yüksek güç ve tork sayesinde 2.0 benzinli motora sahip Q5 222 km/s maksimum hıza ulaşırken 0-100 hızlanmasını ise 7.2 saniyede tamalıyor.

Dizellerin başlangıcı olan 2.0 dizel ise 170 Hp güç ve 1750 ile 2500 devir arasında 350 Nm tork üretiyor. Bu motora sahip olan Q5 in performans verileri de tatminkar seviyede. 0-100 hızlanmasını 9.2 saniyede tamamlarken 204 km/s maksimum hıza çıkıyor.

En güçlü motor olan 3.0 dizel ise V şeklinde yerleştirilmiş 6 silindire sahip. 6 silindirli bu motor 240 Hp güç üretirken 1500 ve 3000 devir arasında 370 Nm tork üretiyor. 225 km/s son hıza sahip olan V6 6.5 saniye de ,ise 100 km/ s'e ulaşıyor.

Türkiye'de oldukça sevilen Q7'nin kardeşinin ülkemizde ulaşacağı başarı ise merakla bekleniyor. haber7

D sınıfındaki geleneksel Alman markalarına meydan okuyan Honda, yeni Accord’u bu hedefle Türkiye’de mayıs ayında piyasaya sunuyor.

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaarslan, "Mercedes, BMW ve Audi’ye alternatif bir premium marka olmak istiyoruz" dedi.

Japon Honda, amiral gemisi Accord’un tamamen yenilen 8’inci jenerasyonu ile gözünü premium sınıfa dikti. Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaarslan, "Yeni Accord tüm özellikleri ile premium yani üst sınıfta bir araç. Biz imaj olarak da yeni Accord’la birlikte premium markalar arasına girmek istiyoruz. Türkiye’de Mercedes, BMW ve Audi’ye alternatif bir premium marka olmak istiyoruz" dedi.

HAZİRAN AYINDA TÜRKİYE’DE: Bugüne kadar tüm dünyada 16 milyon satan Honda’nın amiral gemisi Accord, 8’inci jenerasyonuyla Mayıs ayından itibaren Türkiye’de yaklaşık 70 bin YTL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaarslan, yeni Civic ve CR-V’yle premium araçlar üretmeye başladıklarını belirterek, yeni Accord’la da artık alternatif bir premium marka olacaklarını kaydetti. Karaarslan, "Honda’nın yeni modelleri kalite, tasarım ve sahip olduğu teknolojilerle sınıfının üstünde olduğunu kanıtlıyor. Biz özellikle yeni Accord’la, premium markalar olan BMW, Mercedes ve Audi’ye alternatif olacağız. Araçlarımız premium ama imajımızı da modeller gibi yukarıya çekmemiz gerekiyor. Honda markasını premium yapmak için bundan sonra satış ve satış sonrasının bu doğrultuda gelişmesini sağlayacaz" dedi.

SATIŞLARI İKİ KAT ARTAR: 2007 yılında 600’ün üzerinde Accord sattıklarını hatırlatan Karaarslan, yeni Accord’la bu sayıyı iki kat artıracaklarını kaydetti. Karaarslan, "D sınıfında yer alan diğer modellerin küçük dizel motorları olmasına rağmen biz 2 litrelik benzinli motorla bu hedefe ulaşacağız" diye konuştu. Karaarslan, yeni Accord’un dışında 2008 yılında dünyada tasarım ödülü alan yeni Accord Tourer’den (wagon) de bir tane Türkiye’ye getirip, talebe bakacaklarını söyledi.

Motor gücü artarken tüketimi azaltılmış

Yenİ Honda Accord sportif bir tasarım, şık bir görünüm ve yepyeni güvenlik teknolojileri ile tamamı Euro-5 emisyonları ile uyumlu bir motor serisi sunuyor. Daha geniş ve daha alçak tasarıma sahip yeni Acord, keskin kenarlı tasarım ve aracın kaslı yapısını vurgulayan geniş çamurluk ağızları ile güçlü bir duruş sergiliyor. Dış tasarımında dikkat çekici burun ve arkaya doğru uzanan akıcı hatlar da araca daha atletik bir stil sağlıyor. Aracın içide kalite ve konforuyla Accord’un sınıf atladığını net olarak ortaya koyuyor. İkisi benzinli biri dizel olmak üzere 3 motor seçeneğine sahip Yeni Accord’un Türkiye’ye ilk etapta yanlızca 2.0 litre benzinli motor seçeneği gelecek. 2.0-litre i-VTEC motor, öncüsü ile benzer performans seviyeleri sunarken, yakıt tüketiminde ise kendini geliştirmiş. 6300 devirde 156 beygir güç sunan yeni nesil benzinli motor, sınıfının en düşük yakıt tüketimini sağlıyor. Karma yakıt tüketimi, önceki Accord’da 100 kilometrede 7.7 litreyken, yeni benzinli motorda bu oran 7.2 litreye çekilmiş.

Honda, Gebzeli Civic’le Rusya çıkarması başlattı

Honda, Gebze’deki fabrikasından Rusya’ya Civic çıkarmasına başladı. Karaarslan, 100 milyon dolarlık yatırımla Gebze Şekerpınar fabrikasının kapasitesini 50 bin adede çıktığını belirterek, "Ayda 4 bin 500 araç üretiyoruz. Bunun 1200 adedini Türkiye’de satarken, 2 bin 200 adedini ise Rusya’ya ihrac ediyoruz. Rusya’dan büyük talep geliyor"dedi. Karaarslan, Rusya’nın ardından Ukrayna’nın ikinci büyük ihrac pazarları olduğunu da sözlerine ekledi.

Sürücüye gerek duymuyor

Yenİ Accord, otomotiv dünyasında yeni bir dönemi başlatmaya hazırlanıyor. Yeni Accord, sahip olduğu yeni teknolojilerle yollarda artık neredeyse sürücüye ihtiyaç duymuyor. Viyana’da test ettiğimiz ve otomotiv dünyasında yeni bir dönemin başlangıcını oluşturacak bu teknoloji şöyle çalışıyor:

Yeni Accord, ’Şerit Koruma Destek Sistemi’ (LKAS) ile gerektiğinde direksiyon çevirme torku sağlayarak aracın şerit içindeki konumunu koruyor.

Sistem, ön cama takılmış olan kameradan alınan görüntülerin yardımıyla aracın bulunduğu şeridin sınırlarını belirliyor. Daha sonra aracı şeridin ortasında tutmak için gerekli optimum direksiyon torkunu hesaplıyor ve bu tork sürücü hareketi (en az yüzde yirmi) ile desteklenen direksiyon torkunun (en fazla yüzde seksen) kombinasyonunu oluşturuyor.

Araç şerit işaretini geçmek üzere olduğunda kesintisiz bir bip sesi duyuluyor ve sürücü buna tepki vermesse araç otomatik olarak direksiyona verdiği güçle şeridin içine kendini sokuyor.

Bu sisteme ek olarak yeni Accord’da yer alan ACC (standart hız sabitleyici) sistemiyle de aracın hızı otomatik olarak ayarlanırken aynı zamanda aynı şeritte aracın önünde seyreden bir başka araçla aradaki mesafeyi düzenleyebiliyor. Bu iki sistem birleştiğinde ise yeni Accord’da neredeyse sürücüz gidebilecek bir yapıya kavuşuyor. Bu özellikler 2.2 ve 2.4 litre motorlu Executive donanımda yer alıyor. İsteğe bağlı Türkiye’ye gelecek.hürriyet
Bosch tarafından geliştirilen fren destek sistemi, acil durumlarda saliseler içerisinde maksimum fren gücünü oluşturarak aracın daha çabuk durmasını sağlıyor. AB Komisyonu tarafından 2009 yılından itibaren standart bir özellik olması tavsiye edilen fren destek sistemi ile tüm araçlarda olması durumunda her yıl yayaları içeren bin 100 ölümlü kazanın önlenmesi amaçlanıyor.

Bu teknolojinin araçlarda standart bir donanım haline gelebilmesi için Bosch, araç üreticilerine çeşitli çözümler sunuyor.

Kaza araştırmalarının sonuçlarına göre kaza anında sürücülerin yaklaşık yarısı frene yeterince güçlü basmıyor. Bu sebeple kazalarda kritik önem taşıyan fren mesafesi uzuyor. Araştırmalara göre saatte 100 km hızla giden bir araç, Fren Destek Sistemi olduğu takdirde olmayan araca göre 7,6 m daha kısa mesafede durabiliyor.

Araçta ESP donanımının bulunması durumunda fren destek sistemi farklı bir ek donanıma ihtiyaç duymuyor. Frene büyük bir hızla basılması, ESP'yi devreye sokarak hidrolik pompanın maksimum fren basıncını oluşturmasını sağlıyor. Böylece ESP'li bir araç iki kat daha fazla güvenlik sunuyor. ESP sürücüleri kritik durumlarda destekliyor ve entegre fren destek sistemi yayalar için tehlikeyi önemli ölçüde düşürüyor.

Bosch, ESP'siz araçlar için ise servo frene entegre edilmiş mekanik bir çözüm geliştirdi. Fren pedalına basış hızı belli bir değerin üzerine çıktığında, acil valf asistanı olarak adlandırılan valf, havanın servo frenin çalışma odasına girmesine izin vererek derhal açılıyor. Bu, ABS devreye girene kadar frenleme gücünü aniden arttırıyor. Eğer sürücü ayağını fren pedalından kaldırırsa, ek fren desteği derhal iptal oluyor. haber7

Kalina Sedan ve Kalina Hatchback ve 4x4’ler LPG otogaz kiti ile artık çok daha cazip birer alternatif haline geldiler. Otogaz , benzin ile kıyaslandığında % 45 – 50, dizel ile kıyaslandığında % 15 - 20 oranında tasarruf sağlamasının yanısıra, motorun daha sessiz ve titreşimsiz çalışması, motor ömrünü uzatması gibi başka pek çok avantaja da sahip. Bakım maliyetleri göz önüne alındığında ise LPG’li araçlar, dizel motor ile donatılmış araçlara kıyasla % 30 az maliyetli.

Milanogaz ile anlaşarak Lada marka araçlara LPG otogaz kitini, müşteri talebine bağlı olarak bayilerinde taktırmaya başlayan Çelik Motor, bu operasyonla, Lada müşterilerine, araçlarının garantisi bozulmadan LPG’li olarak kullanabilme olanağı sunuyor.

HEM ÇEVRECİ HEM EKONOMİK
Benzinli ve dizel motorlara göre daha düşük egzoz emisyon değerlerine sahip olduğu için otogaz, özellikle, çevre bilinci gelişmiş ülkelerde "temiz ve alternatif bir yakıt" olarak hem çevreci hem de ekonomik yönü ile tercih ediliyor ve kullanımı yaygınlaşıyor. 2007 yılında tüm dünyada yaklaşık 12 milyon aracın, otogaz ile çalıştığı tahmin ediliyor. Ülkemizde otogaz pazarı her geçen yıl büyüyor, toplam pazardaki payını artırıyor. Türkiye’de otogaz pazarı 2003 yılından 2007 yılına kadar %40 oranında büyümüş, 2007 yıl sonu itibariyle Türkiye’deki toplam araç sayısının 2007 yılı sonu itibariyle LPG’li araç sayısı ise 1.8 milyon’a ulaşmıştır. Böylece Türkiye, Dünyada 4., Avrupa’da ise 2. büyük otogaz pazarı haline gelmiştir.

LPG pazarının gösterdiği gelişimi iyi analiz eden Çelik Motor, İtalyan otogaz markası Stefenalli ile de distibütörlük anlaşması imzalamış ve Mayıs ayı içerisinde bu markanın sadece Lada marka araçlara değil, diğer otomobil markaları için de LPG otogaz kiti satışına başlama kararı aldı.

Stefenalli markası, Çelik Motor güvencesi ve yaygın Çelik Motor bayi ağı üzerinden ve % 100 orijinal ekipman kullanılarak satışa sunulacak. Çelik Motor, LPG pazarında kurumsal ve güçlü yapısıyla ayrı bir pencere açacak ve müşteri beklentilerini daha üst düzey bir hizmet anlayışı ve güvenli ürün ile karşılayacak.

"LPG'Lİ ARAÇLAR SON DERECE GÜVENLİ"
Lada Satış Müdürü Ahmet Talat Yazıcıoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’de LPG kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Ancak LPG’li araçların kapalı yerlere (otopark, feribot vb.) alınmaması ciddi sorun teşkil etmektedir. Aslında LPG’li araçlar (şuan ki mevzuata göre montajı yapılmış olanlar) benzinli ya da dizel otolardan daha fazla tehlikeli değil. Ancak kamuoyunda yer alan bir iki eski olumsuz olayın etkisi maalesef hala sürüyor. Bana göre bu konuda basına büyük görev düşüyor. Mevcut mevzuata göre montaj işlemi yapılan LPG’li araçlar son derece güvenli.
Lada markasında LPG alternatifini müşterilerimize sunmamızdaki en büyük etken, bu teknolojiye duyduğumuz güvendir. Lada müşterileri, Çelik Motor güvencesiyle, akıllarında herhangi bir soru işareti olmadan ve araçlarının garantisi bozulmadan LPG kitini araçlarına gönül rahatlığıyla taktırabilirler.” diye konuştu.haber7

Doğuş Otomotiv-Volkswagen Ticari Araç'tan yapılan açıklamaya göre, kampanya kapsamında, Volkswagen Caddy sahibi olmak isteyenlere, peşin alımlarda yüzde 7,5 oranında indirim avantajı, kredili alımlarda ise 60 aya varan vadelerle uygun kredi koşulları sunuluyor. Sınıfının ilk ve tek otomatik vitesli aracı olma özelliğini taşıyan Volkswagen Caddy Otomatik de kampanyaya dahil. Yeni kampanya kapsamında tek kayar kapılı Volkswagen Caddy Kombi 1.9 TDI 35 bin 595 YTL'ye satışa sunulurken, tavsiye edilen peşin indirimli anahtar teslim fiyatı üzerinden yüzde 90'a kadar olan miktarlar YTL ve euro bazında kredilendirilebiliyor.

Volkswagen Caddy, kullanıcılarının ticaret hedeflerine ulaşmalarına katkı sağlamanın yanı sıra yaşam kalitelerini de arttırmalarında önemli rol oynuyor. Volkswagen Caddy'nin standart güvenlik paketinde ABS (Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi), ASR (Anti Patinaj Sistemi) ve EBC (Motor Fren Kontrol Sistemi), sürücü ve yolcu hava yastığı (Van modelinde sadece sürücü hava yastığı), dört disk fren, viraj denge çubukları, tüm koltuklarda emniyet kemeri, gibi üst düzey güvenlik ekipmanları da bulunuyor. haber7

Milwaukee merkezli, 105 yıllık motor devi Harley-Davidson'ın 2008'in ilk çeyreğinde ABD satışları yüzde 12.8 oranında azaldı. Firmanın karı yüzde 2.5 oranında azalarak 187 milyon dolara düştü.

Harley-Davidson yönetimindeki Jim Ziemer, 'hayal kırıklığı' içinde olduklarını belirterek, "Ancak, firma zamanın ekonomik zorluklarına boyun eğmeyecek kadar şanslı. Bizler güçlü bir marka olmanın yanı sıra, harika bir şirketiz" yorumunu yaptı.

1903'te Wisconsinli okul arkadaşları William Harley ve Arthur Davidson tarafından kurulan firma, bugün dünya çapında tanınan bir motor efsanesi haline geldi. Şirket, hızları nedeni ile çoğunlukla polis merkezlerine üretim yapıyor.haber7

FABRİKA YERİ
Yiğit Seskır, özellikle "Samand"ın yılbaşından bu yana 1600'ün üzerinde satış adedine ulaşmasının, IKCO'nun Türkiye'ye yatırım yapma kararında büyük etkisi olduğuna değinerek, şunları kaydetti:
"İran, Türkiye'ye büyük önem veriyor. 19 bin 900 YTL'den satışına başladığımız 'Samand'a Türk tüketicisinin ilgisi çok olunca, bize verdikleri önem daha da arttı. Türkiye'nin her yerinden yatırım yapacağımız yerle ilgili teklifler alıyoruz. Fabrika, incelemelerimizin ardından en iyi yere yapılacak. Bununla ilgili çalışmalarımız aralıksız devam ediyor."
Türkiye otomotivde önemli bir üs
Otomobil Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar, otomotiv sektöründe Türkiye'nin önemli bir üs ve marka haline geldiğini bildirdi. Antalya Autoshow 2008 Fuarı'na katılan Aybar, geçen yıl sonu itibariyle sektörde 1 milyon 100 bin otomobil üretim yapıldığını, 820 bininin ihraç edildiğini, kalanının ise yurt içinde satıldığını söyledi. Aybar, şöyle devam etti: "Dünya ülkeleri arasında, toplamda 16. büyük üretim üssü olduk. Binek otomobilde Avrupa sekizincisi, ticari araçlarda beşincisiyiz. Türkiye otomotiv sektöründe dünyada önemli bir üs ve önemli bir marka. Türkiye'de büyük markalar, ciddi yatırımlar yapıyor. Türkiye artık bu markalara en kaliteli ürünleri üreten bir ülke.” DETAY

Başoğlu Karavan Sanayi AŞ'nin sahibi Engin Başoğlu, yeni geliştirdikleri ''caretta'' modeli 2 kişilik mini karavanların birçok Avrupa ülkesinde beğenildiğini belirterek, ihracata başladıklarını söyledi.
Başoğlu, yaptığı açıklamada, 30 yıldır karavan ürettiklerini belirterek, ''Türkiye'de karavan sektörü nazlı giden bir sektör. Her bütçeye hitap eden 2 kişilik mini karavanlarla Türkiye'de karavan kültürünü geliştireceğimize inanıyorum'' dedi.

Türkiye'de karavana ilginin pek olmadığını kaydeden Başoğlu, insanların ilgisini çekebilmek ve bütçelerine göre karavan üretmek için çalışma yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:
''En son yeni model olarak 2 kişilik Caretta'yı piyasaya sürdük. Bu mini karavanların portatif tuvaleti var. Ocak, buzdolabı ön tarafta şarj aleti var. Diğer karavanlardaki bütün özellikle bunda da mevcut. 8 bin YTL'den satışa sunduk. Anlaştığımız bir firmayla taksit imkanı da sunduk. Proje kendime ait. Biz 3 kardeş ayrı firmalar olarak karavan üretimi yapıyoruz. Ve bizim dışımızda bu işi profesyonel anlamada yapan yok. Bu modelimiz, mini karavanlar birçok Avrupa ülkesinde beğenildi. Marka tescilini yaptırdığımız karavanların ihracatına başladık. Şu ana kadar 7 Avrupa ülkesine gönderdik. Göndermeye de devam ediyoruz. Bu karavanlar İngiltere'de çok satılıyor. Hollanda, Macaristan, İran'a verdik. Şu anda Avustralya'ya görüşmelerimiz var. Amerika'ya da vereceğiz. Danimarka'da çok beğendi ve talepte bulundu.''

''İZLANDA RENGİNİ SİYAH YAPMAMIZI İSTEDİ''
Başoğlu, insanların standart üretimdeki karavanlarla çok hızlı hareket edemediklerini ve bu karavanların her bütçeye hitap etmediğini söyledi.
Dünyada küçük karavan türlerinin mevcut olduğunu ifade eden Başoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
''Bizim mini karavanımızın beğenilmesinin nedenlerinden biri kaliteli olması. İzlanda 1 seneden beri istiyor. İzlanda çok soğuk bir ülke. 1 senedir ürünü test ediyor. Ürünün sınıfı geçtiğini söylediler. Şu anda beyaz gönderdik. Siyah renkte yapmamızı istediler. Soğuk bir ülke olduğu için sıcağı üstüne toplasın diye siyah yapmamızı istediler. Avrupa'da karavan sektörü çok gelişmiş. Bu kadar gelişmiş bir pazarda yeni ürünümüze bu kadar ilgi olması bizi çok memnun etti. Önümüzdeki haftalarda Almanya'ya gideceğim. Bununla ilgili bir kalorifer sistemi geliştireceğiz. Şu anda Caretta için bir çadır yaptık. 2 kişi Caretta'da, 2'de çadırda olmak üzere 4 kişi kalma imkanı da sağlayacağız. ''

Türkiye'nin deprem bölgesi olduğunu kaydeden Başoğlu, ''ülkemiz deprem ülkesi. Deprem olduğu zaman hem ekonomik hem ufak. Bu anlamda çok ideal'' dedi.

MİNİ KARAVAN HAVADA, KARADA, DENİZDE GİDECEK
Mini karavanları yüzde 90'nın yerli mallardan oluştuğunu belirten Başoğlu, şunları bildirdi:
''Her bütçeye hitap eden 2 kişilik mini karavanlarla Türkiye'de karavan kültürünü geliştireceğimize inanıyorum. Bizim ürünümüz Amerika'dan daha kaliteli. Mini karavanlar üzerinde devamlı çalışıyoruz. Her geçen gün yeni bir yenilik ekliyoruz. Mini karavanlar ileride denize de girecek. Balonla uçabilecek duruma getireceğim. Mini karavanlar uçacak, yüzecek ve karada gidecek. Mini karavanlardan Tayland'dan da istediler. Ama göndermedik taklidini yapacaklar diye.'' haber3

Volkswagen çatısı altında yer alan Skoda’nın “amiral gemisi” olarak nitelenen Superb, baştan aşağı yenilenen versiyonunda yine şaşırtıcı özellikleriyle adından söz ettirmeyi başaracak. Yeni Superb, ekim ayındaki İstanbul Autoshow’da tanıtıldıktan sonra Türkiye’de piyasaya sunulacak.

Markanın en lüks modeli olan ve adı çok eskilere dayanan Superb’in ikinci nesli, Volkswagen’in en büyük üçüncü geliştirme merkezi olan Skoda Auto’ya ait Çek Cumhuriyeti’ndeki “Teknolojik Geliştirme Bölümü”nde hazırlanmış. Roomster ve yeni Fabia’nın ardından marka kimliğine uygun olarak tasarlanan üçüncü model niteliğindeki Superb, saldırgan görünüşü, uzun gövdesi, ferah ve geniş iç mekanıyla dikkat çekiyor. Yeni tasarımı, eskisine göre daha yuvarlatılmış hatlara sahip.

Rakipsiz yenilik
2001 yılından bu yana üretilen ve ilk üretildiği zamanda da rakiplerinde bulunmayan bazı özellikler sunan Superb, ikinci neslinde de bu karakterini kaybetmemiş.

Boyutları da artan yeni Superb’in en dikkat çekici niteliği, “Twindoor” olarak adlandırılıyor. Skoda mühendislerince geliştirilerek patenti alınan bu sistem, çift seçenekli arka bagaj kapağından başkası değil. Sedan olarak kabul edilen Superb’in arka bagajı istenirse sadece küçük kapakla, istenirse de arka camla birlikte açılabiliyor. Bu akıllı ve kullanışlı sistem, bagaj hacmini de genişletmiş. Bunun yanında ilk nesil Superb’de de sunulan, kapı içindeki şemsiye gözü, bu versiyonda da unutulmamış.
Yeni Superb’de, benzinli motorların başlangıcını, yeni 125 HP gücündeki 1.4 lt TSI oluşturuyor. Passat’ta da kısa süre once kullanılmaya başlanan yine TSI teknolojili ve 160 HP üreten 1.8 lt motor da olacak. Son benzinli alternatifse tümüyle yeni 260 HP’lik 3.6 FSI V6 motor. Bu motor, sadece DSG şanzıman ve 4x4 çekiş sistemiyle donatılmış.
Aracın dizel seçenekleriyse 1.9 lt (105 HP) ve 2.0 lt’lik (140 HP ile 170 HP) motorlardan oluşuyor. Türkiye’ye tüm motor seçeneklerinin getirilmesi planlanıyor.

“Comfort”, “Ambition” ve “Elegance” donanım paketleriyle, 45 bin YTL civarındaki başlangıç fiyatıyla satışa sunulması beklenen araçta, pek çok standart veya isteğe bağlı özellik bulunuyor. Bunlar arasında sayıları 9’u bulan hava yastıkları, ABS, Elektronik Viraj Fren Yardımcısı, ESP, patinaj önleyici ASR, Yokuş Kalkış esteği, Elektronik Diferansiyel Kilidi, direksiyonla yönlenebilen AFS (Adaptif Ön Farlar), otomatik park sensörü, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, arka koltuklarda bağımsız klima kontrolü gibi unsurlar sayılabilir. milliyet

Skoda, Nisan ayı boyunca sürecek satış kampanyalarıyla tüm modellerinde uygun fiyatlar ve avantajlı ödeme alternatifleri sunuyor.

Örneğin söz konusu kampanyada yeni Fabia, 4 (2+2) yıl garanti, ayda 297 YTL’den başlayan taksit seçenekleri ve 4 bin 400 YTL’ye varan indirimli fiyatlarla satılıyor. Roomster ise yine 4 (2+2) yıl garantinin yanı sıra ayda 302 YTL’den başlayan taksit seçenekleri ve 2 bin 200 YTL’ye varan indirimli fiyatlarla satışa sunuluyor. Octavia'daysa 4 (2+2) yıl garantinin dışında ayda 304 YTL’den başlayan taksit seçenekleri ve 3 bin 700 YTL’ye varan kampanya indirimi mevcut. Ayrıca Superb’de 3 bin 700 YTL’ye, Octavia Tour’da 3 bin 100 YTL’ye varan indirimler var.milliyet


Altea Freetrack, 67 bin 755 YTL’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim liste fiyatlarıyla Türkiye'de de satışa sunuldu

İspanyol Seat’ın off-road şartlarına uyumlu ilk 4x4 modeli olan Altea Freetrack, 67 bin 755 YTL’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim liste fiyatlarıyla Türkiye'de de satışa sunuldu. Araç, siparişle ithal edilecek.

Vtljmüfwdı Grubu çatısı altındaki Seat’ın geçen yıl tanıttığı Altea XL modelinin üzerine geliştirilen Altea Freetrack, sportif bir 4x4 görünümüne sahip. Aracın "yarı beline kadar" gelen özel plastikten yapılma "koruyucu bölümleri", en çok dikkat çeken unsurlar arasından. Nitekim aracın yarısını kaplayan siyah renkteki çamurluklar, ön ve arka tamponlar, arazide hayli kullanışlı olacak şekilde tasarlanmış. Normal kullanımda önden çekişli olan araç, ihtiyaç duyulduğunda motor gücünün yüzde 50’sini arka tekerleklere iletiliyor.

Altea XL’e göre yerden yüksekliği 40 mm artırılan Altea Freetrack’te, 17 inç'lik alüminyum alaşım jantlar kullanılıyor. Sadece Stylance donanım paketiyle ithal edilen Altea Freetrack’te çift yönlü otomatik klima, yağmur sensörü, otomatik farlar, arka park sensörü, far yıkama sistemi, yol bilgisayarı, direksiyondan kumandalı Radyo/CD/MP3 çalar, ABS, ESP (Elektronik Denge Programı), EBA (Acil Fren Destek Sistemi), TCS (Çekiş Kontrolü), 6 hava yastığı ve lastik basınç uyarı sistemi gibi unsurlar standart.

Özel sipariş yoluyla ithal edilecek yeni Altea Freetrack’in 2.0 lt TSI (200 HP) benzinlinin yanı sıra 2.0 lt TDI (140 HP) ve 2.0 lt (170 HP) dizel motor seçenekleri bulunuyor.milliyet
Opel tarafından büyük bir gizlilikle yürütülen geliştirme sürecindeki araçla ilgili daha önceden bazı test fotoğrafları yayınlanmıştı. Opel'in üstüne basa basa söylediği "Biz gerçeğini göstermedikçe hiçbirşey kesin değildir" sözü bile şu aralar tartışılır bir hal aldı. Opel'in kamuflaj bölümü tarafından özenle gizlenen araç yine de gerçek yüzünü gizleyemedi.

Resimde gördüğünüz araç Opel tarafından resmi olarak onaylanmasa da, D segmentindeki bu yeni araç muhtemelen bu formatta yada bununla aynı görünümde olacak. Resmi tanıtımı British International Motor Show'da yapılacak olan Insignia’nın resmi fotoğraflarının yakın bir süre içerisinde yayınlanması bekleniyor.

Insignia’da 1.6 ve 2.0 litre turbo ve 250 HP 2.8 litre V6 benzinli motorlar ve 1.9 litre dizel ve 1.9 litre turbo dizel dizel motorlar görev yapacak. 300 HP güç üreten 2.9 litre V6 motorun ise OPC versiyonuyla birlikte pazara sunulacağı tahmin ediliyor. resim için
Tata'nın yeni modeli Xenon'un tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Tata Türkiye Satış Müdürü Cengiz Tiryakioğlu, Tata'nın Avrupa ve Türkiye pazarları için ürettiği yeni Pick-Up'ı ''Xenon''un, şehir içi ve arazi kullanımında iddialı bir oyuncu olacağını söyledi.

Aracın Türkiye'nin yol ve iklim şartlarına uygun olarak üretildiğini ifade eden Tiryakioğlu, "Xenon, çok kısa sürede pazarda hak ettiği yeri alacaktır" dedi.

Tata Xenon'un Türkiye'de 31 bin 780 YTL fiyattan satışa sunulacağını bildiren Tiryakioğlu, 2.2 litrelik turboşarjlı intercooler dizel motorunun 140 beygir güç sunduğunu, aracın fiyat ve düşük işletme maliyetlerinin Xenon'a önemli avantaj sağlayacağını söyledi.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tiryakioğlu, geçen yıl Türkiye'de 12 bin adet Pick-Up satıldığını, bu yıl pazarın 14 bin adede çıkmasını öngördüklerini, bu sınıfının önünün açık olduğunu anlattı.
Tiryakioğlu, bu yıl 2 bin 500 adet Pick-Up satmayı hedeflediklerini bildirdi.

Xenon'un hedefinde aileler ve doğa meraklılarının bulunduğunu belirten Tiryakioğlu, aracın Avrupa ile eş zamanlı olarak Türkiye'de satışa sunulduğunu söyledi.

Tata Motors'un Jaguar ve Land Rover'i bünyesine katmasına ilişkin bir soru üzerine Tiryakioğlu, bu satın almaların Tata'ya önemli bir güç kazandıracağını, İsotların Jaguar ve Land Rover satmasını konuşmanın ise erken olacağını ifade etti.

Tata'nın Türkiye Genel Distribütörü İsotlar Grup Pazarlama Müdürü Banu Eresen de 11 yıldır Tata'nın distribütörlüğünü yaptıklarını, kısa sürede önemli başarı yakaladıklarını söyledi.

Verilen bilgiye göre, Euro IV normlarına sahip düşük emisyonlu motoru ile Xenon, ekonomik yakıt sarfiyatı sunarken, şehir için ve arazi şartlarına uygun olarak tasarlandı. haber7

Alfa Romeo 8C Spider’in, Türkiye’de satışa sunulduğu bildirildi. Türkiye'de 395 bin eurodan (yaklaşık 800 bin YTL'den) başlayan fiyatlarla satılacak.
Alfa Romeo’dan yapılan yazılı açıklamada, dünyada sadece 500 tane bulunan 8C Spider’in, Alfa Romeo’nun şıklığını, teknolojisini, tasarımını ve sportif ruhunu bir arada taşıdığı kaydedildi. Açıklamada, ilk kez geçen ay Cenevre’de düzenlenen fuarda otomotiv dünyasıyla tanışan 8C Spider’in sınırlı sayıda kotası bulunduğu, 2009 yılı içerisinde Türkiye’ye getirilecek otomobil için sipariş alınmasına başlandığı belirtildi.
Verilen bilgiye göre, Alfa Romeo 8C Spider’in kaportasının altında 6 ileri sequential vites kutusunun eşlik ettiği 450 HP güç üreten güçlü 4,7 litrelik 8 silindir motor yer alıyor.
Lastik seviyesinde çamurluklara açılmış olan yatay havalandırma kanalları ile aracın dinamikleri belirgin hale getirilirken, Alfa Romeo 8C Spider, kontrol panelinden bir butonla kontrol edilebilen "elektro hidrolik" otomatik kontrollü açılır tavan özelliğine sahip bulunuyor. Sürücünün anotomik özelliklerine göre ayarlanabilen karbon fiber ile
güçlendirilmiş anatomik koltukların yer aldığı otomobil, spor bir sürüşün zevkini öne çıkarıyor. Transaxle tasarımının kullanıldığı araçta, motor öndeyken, vites kutusu, diferansiyel ve hidrolik kavrama arkaya yerleştirildi.milliyet
Mercedes Aksaray Kamyon Fabrikası, 2006'ya göre üretimini yüzde 23 artırdığı 2007 yılında toplam 16 bin 8 kamyon imal etti.
Mercedes Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası Direktörü Hans Ulrich Maik, 1967 yılında İstanbul'a yatırımla Türkiye'ye gelen Mercedes'in 1986 yılında Aksaray'daki tesisini açtığını söyledi.

Aksaray'da 560 metre karelik alanda kamyon üretimi yaptıklarını vurgulayan Maik, her yıl yaptıkları yatırımlarla üretimlerini ve ihracatlarını artırdıklarını bildirdi.

Son 2 yılda fabrikada 500 kişi istihdam ettiklerini, işe yeni alınan gençlerin çok başarılı olduğunu dile getiren Maik, şunları kaydetti:
''Türkiye'de otobüste pazar lideriyiz. Otobüs pazarındaki payımız yüzde 40'ın üzerinde. Kamyonda ise pazarın yüzde 30'u bizim elimizde. Fabrikada üretilen kamyonların Almanya'da imal edilenlerden hiçbir farkı yok. Vidasına kadar hepsi aynı kalitede. Aksaray'daki fabrikada en son teknoloji kullanıyoruz. Kullanılan robotlar bile sektörün en iyileri. Avrupa standartlarında üretim yapılıyor.''

Maik, üretimlerinin her yıl artarak sürdüğünü belirterek, ''Kamyon, ünimog, çift kabinli itfaiye araçları ve parça imalatında büyüyoruz. 2005 yılında 11 bin 610 olan kamyon üretimi 2006 yılında 13 bin 9 adete çıktı. Geçen yıl ise toplam 16 bin 8 kamyon ürettik. Geçen yılki üretimimiz 2006'ya göre yüzde 23 arttı'' dedi.

-56 ÜLKEYE İHRACAT...-
Ürettikleri kamyonların yüzde 40'ının ihraç edildiğini, geri kalanının iç piyasaya sunulduğunu ifade eden Maik, Almanya, İngiltere ve Fransa gibi batı ülkeleri başta olmak üzere 56 ülkeye kamyon gönderdiklerini söyledi.
Türkiye'deki kamyon satışlarında Mercedes'in ilk sırada yer aldığını vurgulayan Maik, Avrupa ülkeleri arasında ise Mercedes kamyonun en fazla satıldığı ikinci ülkenin Türkiye olduğunu kaydetti.

Fabrikanın Türkiye otomotiv yan sanayine önemli katkılar sağladığını dile getiren Maik, ''2007 yılında yerel sanayiden 5 bin 797 parça alındı. Önümüzdeki yıllarda bu alımlar daha da artacak. Biz yerel sanayi ile daha fazla çalışmak istiyoruz. Yine önümüzdeki yıllarda ilave yatırımlarımız olacak'' dedi.haber7
Japonya'nın uçak ve otomobil sanayinde en büyük teknoloji üreticilerinden biri olan Fuji Heavy Industries, Nisan 2008 itibariyle imzalanan anlaşma uyarınca Subaru markalı araçların satış ve pazarlamasını gerçekleştiren Bayraktar Holding kuruluşu Baytur'un yüzde 10 hissesine sahip oldu.

Bayraktar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, anlaşmayı değerlendirirken şunları söyledi:
"Fuji Heavy Industries ile 13 yıldır sürdürdüğümüz başarılı işbirliği bu anlaşma sonucunda yepyeni bir evreye giriyor. Böylesi bir dünya devi ile ortak olmak bize büyük gurur ve mutluluk veriyor, ancak bu ortaklık bize yaşattığı gururun çok daha ötesinde özel bir anlam ve öneme sahip. Fuji Heavy Industries bu ortaklık ile yalnızca Bayraktar Holding'e, onun iş yapış biçimine ve felsefesine duyduğu inanç ve güveni göstermekle kalmıyor, aynı zamanda Türkiye'nin giderek tüm dünya tarafından benimsenen bölgesel liderlik konusundaki iddiasına da yeni ve önemli bir kanıt daha kazandırıyor. Türkiye dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri ve global bir oyuncu olarak arenada yer almaya çoktan hazır. Uluslararası ortaklıklar bu vizyonu hayata geçirme yolunda Türkiye'ye çok önemli açılımlar sağlayacak. Bu işbirliğinin de en yakın gelecekte yeni ve çok daha büyük, stratejik işbirliklerine yol açması en büyük temennimiz. Biz kendi adımıza bunun için elimizden geleni yapmaya hazırız."

"TÜRKİYE EN HIZLI GELİŞEN SUBARU PAZARLARI ARASINDA"
Fuji Heavy Industries adına açıklama yapan Subaru Başkan Yardımcısı Masatsugu Nagato ise bu ortaklık anlaşması ile uzun yıllardır sürdürülen işbirliğinde yeni bir dönemin başladığını belirtti. Nagato, sözlerine şöyle devam etti:
"Büyüme hedeflerimiz içinde Avrupa önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle Avrupa'da hızlı büyüyen pazarlara özel önem veriyoruz. Türkiye, pazar dinamiği nedeni ile bizim için oldukça cazip bir ülke. Ortaklık kararımızda Bayraktar Holding ile yıllardır uyumlu ve başarılı çalışmalara imza atmamızın da etkisi büyük. Önümüzdeki dönemde de başarılı çalışmalarımızın devam etmesi en büyük arzumuz."

Subaru'nun Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Ülkelerinden Sorumlu Genel Müdürü Hiroshi Gonoi de yaptığı konuşmada, "Türkiye, son 5 yıldır Avrupa'da en hızlı büyüyen ülkelerden biri. Bu nedenle, Türkiye'deki ortaklığımız bizim için çok değerli ve heyecan verici. Yeni dönemde Türkiye'yi Avrupa'nın en hızlı gelişen Subaru pazarları arasında
görmeyi istiyoruz. Hem Türkiye'ye hem de Bayraktar Holding'e bu konuda güvenimiz sonsuz" dedi.haber7
Türkiye pazarında faaliyet gösteren otomobil firmalarının en düşük motor gücü ve donanıma sahip modellerinin dizel versiyonlarını dikkate alarak yapılan belirlemelere göre, pazarda yeni olan ''Dacia Ambiance'' ve Tata Indica ile Fiat Palio 20-22 bin YTL'lik fiyat aralığıyla en ucuz otomobiller olarak göze çarpıyor.

Otomobil kullanıcılarının yıllardır alıştığı, Türkiye'de önemli pazar payına sahip marka ve modellerin 1.0-1.5 motor gücüne sahip dizel versiyonlarının en düşük fiyatları ise 20-32 bin YTL arasında değişiyor.

Düşük yakıt tüketimi ve makul vergi oranları nedeniyle tercih edilen bu otomobillerde dahi, konfor ve güvenlik donanımlarından vazgeçemeyen kullanıcılar ise 36 bin YTL'ye varan fiyatlar ödemek zorunda.

-FİYATLAR-

Yerli ve yabancı otomobil firmalarının, en düşük fiyatlı bazı dizel modelleri ise şöyle:

Marka - Fiyat (YTL)

Citroen C1 SX 1.4 HDI 5K: 26.070

Dacia Ambiance 1.5 DCI Baz: 20.901

Fiat Palio Sole 1.3 Multijet Active: 22.500

Fiat Albea Sole 1.3 Multijet Active : 23.500

Ford Fiesta Comfort 5K 1.4 TDCi ABS: 30.647

Kia Picanto 1.1 EX DSL Comfort ABS : 24.175

Nissan 1.5 dCi 5DRS M/A : 28.540

Hyundai Getz 1.5 VGT HY KLM : 28.100

Opel Corsa 5K 1.3 CDTi Dizel 75 HP Essentia : 29.861

Peugeot 107 Trendy 1.4 HDI 54 hp 5K : 25.575

Renault Clio HB Authentique 1.5 dCi 65 bg Baz : 30.180

Renault Clio Symbol Authentique 1.5 dCi 65 bg Baz : 25.570

Skoda Fabia Classic 1.4 70 HP TDI : 28.100

Tata İndica 1.4 TDI Comfort : 22.020

Toyota Yaris Dizel 1.4 D-4D Terra: 31.650

Volkswagen Polo 1.4 TDI 70 hp Trendline 4K : 30.600
zaman

15 milyondan fazla satan Passat ve Passat Variant modellerine bir yenisi ekleniyor: Passat CC.

Direk enjeksiyonlu benzinli ve dizel motorları 140, 160 ve 300 beygir gücünde. 300 beygir gücündeki V6 modelinde yeni nesil 4Motion sürekli 4-çeker sistemi, DSG şanzıman ve adaptif şase kontrol sistemi standart.

Şerit kaybını engelleyen "Lane Assist", park yardımı "Park Assist" ve fren mesafesini azaltan otomatik mesafe kontrol sistemi "ACC", Passat CC'deki bazı sürüş destek sistemleri.

Yeni aracın panaromik cam tavanı A sütunundan B sütununa kadar bir alanı kaplıyor: 75 santimetre uzunluğunda ve 112 santimetre genişliğinde.

Aracın diğer özelliklerinden bazıları: çerçevesiz kapılar, havalandırmalı koltular, yeni USB medya bağlantı soketi, kendiliğinden tamir olan Continental marka lastikler. "Mobility Tire" diye adlandırılan lastik 5 milimetreye kadar olan yarıklarda, tekerlekten havanın kaçmasını engelliyor ki, firmanın ifadesine göre böyle yarıklar tipik lastik patlamalarının %85'ini oluşturuyor.ntvmsnbc

Türkiye'de mevcut distribütörü Mermerler ile mahkemelik olan ve bizzat kendisi yeniden yapılanma çalışmalarına giren Mazda, Avrupa'da şaşırtan satış başarılarına imza attı.

Geçen 12 ay içerisinde Avrupa'da 327 bin adetlik satış gerçekleştiren şirket 45 bin otomobil satışına imza attığı mart ayını da bugüne kadar en çok satışa ulaştığı ay olarak ilan etti. En çok satış yapan model yeni Mazda 2 olurken onu ikinci jenerasyon Mazda 6 modeli takip etti. Japon markanın bu bölgedeki büyüme pazarları arasında Rusya başı çekiyor.zaman
Hyundai, belli başlı modellerinde düşük oranda artış yaparken i30'ların fiyatlarında mart ayına göre değişiklik yapılmadı.

Tucson ve Santa Fe'lerde ise artışın aksine peşin alım indirim kampanya tutarları artırıldı. Böylece Tucson'da 8 bin 500 YTL ve Santa Fe'de de 10 bin YTL peşin alım indirimi uygulanıyor.